GÜNÜN YAZARLARI

AKP medyasının Yakup Cemil'leri birbirlerini vurmaya başladı

İttihat ve Terakki'nin tetikçisi Yakup Cemil bütün muhalifleri teker teker öldürüyordu. Sonunda silahını "patronu" Enver Paşa'ya çevirince idam edildi. Medyada da AKP'nin çok Yakup Cemil'i var. Ancak gelinen aşamada tetikçiler birbirlerini vurmaya başladılar.

Ata Demirer’den ‘eski Türkiye’

Ata Demirer, yine bir Ege komedisiyle karşımızda. Demirer’in tek adam şovundan uzak durmakta, şablon da olsa hikayeyi önemseyen tarzı ‘Olanlar Olmuş’u eğlenceli bir film haline getiriyor.

Hrant Dink’in yüzü ve Ermeni nefreti

Dink cinayeti 10 yıldır aydınlanmadı. Her kritik eşikte failler değişti: Ergenekon. Yok aslında FETÖ… Fakat cinayet, 2004’ten bugüne kadar gelen iklimin ürünü. O iklime bakınca, nöbetleşe birbiriyle boğaz boğaza da gelenlerin ortak bir nefreti öne çıkıyor: Ermeni nefreti… 

Astana sonrası için umut var

Suriye yönetimi eninde sonunda “muhalifler” ile görüşmeleri Şam’da sürdürmek isteyecek. Bu, silahlı grupların “Şam’ın otoritesini kabul ettiği" anlamına geleceği için kolay olmayacak. Ama diğer yandan Şam bu görüşmelere örgüt olarak değil bir devlet olarak katılıyor ve bugüne kadar izlediği siyasetten geri adım atmaz.

São Paulo'dan insan manzaraları

Yağmurun buharı güneşe dayanamayıp dağılmaya başlamıştı. Sokak insanları çoktan yerlerine geçtiler. Geniş bir merdiven basamağı, dar bir sokak aralığı, iyi güneş gören bir köşe ve hemen yanında güneşten kaçılabilecek bir tente altı… Herkes kendi yerindeydi. Dünya yerli yerindeydi!

 

 

TÜM YAZARLAR

'ABD ordu ve polisten ihraç edilenleri kullanabilir'

EADaily Ajansına göre Türkiye'de iktidara destek geniş. Ama Erdoğan taraftarları ne Kürt hareketine ne de dış tehditlere karşı koyabilir. Bu iş devletin işidir. Halbuki 'FETÖ’den temizlenen' ordu ve polis zayıflamış ve toplum kadar kutuplaşmış durumda.

Suriye-Irak: Gelişmeler ve öngörüler

IŞİD ve PKK’yı aynı kokteyle veya torbaya atma inadı, Suriye ve Irak’ta Kürtlerin özyönetim taleplerine taban tabana zıt yaklaşımlar, IŞİD’in Fırat Kalkanı harekatına yurt içinde verebileceği asimetrik tepkiler ve anayasa referandumunun Ankara-Vaşington ilişkilerine etkisini izleyeceğiz.

Kırk yamalı bohçaya astar 5

Vesayet odakları yerli yerinde dururken bu odakları iktidar partisinin kontrolüne aldığı bir sistem öneriliyor. Tek parti döneminin halkı baskı altında tutabilen gücünün yeniden kurgulandığı bir paketten söz ediyoruz. Hem vesayet hem tek parti…

Ressamın evi

Sabancı Müzesi'nde açılan serginin önemli bir özelliği, Feyhaman Duran'ın 'iki dünya arasında'ki hayatını yansıtan Beyazıt'taki evinin de oda oda müze salonlarında yeniden kurulması.

Pervari’yi bilir misiniz?

Düğünün en coşkulu yerine çocuk yaşta bir canlı bomba düştü. Dehşeti hepiniz biliyorsunuz. Yıllar önce güvenlik kaygılarıyla köylerinden edilen insanlar, başka bir ölüm şebekesinin kurbanı oldu.

Sosyal medya başa bela

Yalan haber hep vardı. Benim hatırladığım 90'larda da, 2000'lerde de sokaktaki vatandaşa sorsanız medyanın yazdığına güveni yoktu ama yine de inanılırdı. 2010'larda sosyal medyayla birlikte yalan haber rutinin bir parçası haline geldi. Bir haberin yalan/yanlış olduğu artık dakikalar içinde anlaşılıyor fakat yalan olduğu bilgisinin yayılma hızı, yalanın kendisi kadar hızlı olamıyor.

Evde ızgara yapmak

Izgara için öncelikle uygun bir tavanız mutlaka olmalı. Dökme demir tavalar, yüksek sıcaklık kapasiteleriyle oldukça iyi iş görüyorlar ve fiyatları da gayet makul seviyelere düştü, uzun yıllar kullanabileceğiniz bir tava 100 TL civarına bulunabiliyor.

'Bağımsız' dış politika?

Bağımsızlık Türkiye sınırları dışındaki her aktörün konumu gereği düşman olduğunu kabul etmek, “gavura gavur” diyebilmek midir? Ya da “tam bağımsızlık” Türkiye’nin kendisini tek bir ittifak sistemine mahkum etmemesi midir?

Sıradaki İdlib Emirliği; ibretlik bir miras

İdlib, cihadi örgütlerin Suriye için düşledikleri modelin pratik bulduğu bir vilayet. Sırtını yasladığı yer Türkiye. Halep’ten sonra gözler hem burada hem de cehennemin eşiğinde duran Türkiye’de.

Demek benim dostlarım var dünyada!

"İyi insanlar yok mu?" diye soruyordu kendine: "Dolu. Ama nasıl çekilmişler, nasıl ürkmüşler, nasıl kapanmışlar bir yere?" diyordu. Bu çekilmiş, bu ürkmüş, bu kapanmış insanlarla karşılaştığında ondan mutlusu, umutlusu yoktu, çünkü "insanların ümitlerinin ölmediğini" fısıldıyorlardı kendisine: "Demek benim dünyada dostlarım vardı?"

Referandum bir fırsat, ‘Hayır’ mümkün…

İktidar ve “lider”le en kritik virajlarda birlikte davranmış bazı isimlerin başkanlık konusundaki tereddüt ve itirazlarını açıktan dile getirmesi; üstelik bunun, çoğunlukla ‘merkez’den gelen hakaret ve tehditlerle dolu tartışmalara yol açması dikkate değer.

Psikiyatri'nin tele ile imtihanı

Hoşumuza gitsin ya da gitmesin telepsikiyatri zorunluluk haline geldi. O yüzden itiraz etmek yerine bu yeni mecranın çerçevesi ve kurallarını belirlemeye ve standartları geliştirmeye çalışmak daha iyi bir fikir gibi.

‘İtinayla vururum’ siyaseti

Sözümona ezilmişliklerinin acısını büyük bir hasetle çıkarmak için 'devletleri' kimi düşman belliyorsa o düşmanlığa kılıf uydurmaya dünden hevesli İslâmcı yazar-çizer kesimi, örneğin küçük bir kız çocuğuna yapılan alçaltıcı davranışa ses etmeyip 'terör', 'iç düşman', 'Batının maşası', 'Haçlı ittifakı' teorilerine kuvvet verdikçe, bu günahta pay sahibi oldukları gerçeğini mi gizleyebilecekler?

Belge

Yıllardır haykırıp duruldu ya, “hani belge, hani belge” diye. Aradığınız o meşhur belge, Garo Paylan’ın tutanaktan kazıdığınız konuşmasında, kaydına tahammül edemediğiniz o beyanın yerindeki asil boşluktadır.

Fotoğrafa nasıl bakmalı?

İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi'ndeki Roger Ballen Retrospektif sergisi sanatçının çeyrek yüzyıllık verimini görmek açısından önemli. Ancak bu fotoğrafların estetik politikası nedir diye düşünmek gerekli.

Tesadüfün büyük coşkusu – bir

Sen en az 12 yıl uzağımdaydın şimdi. Ama ilerideki uzak. O zamanlar ilerideki uzakların ne demek olduğunu bilmiyordum. Birkaç iyi şiir okumuştum sadece.

Gülfim Abla Köşesi: Dünürünüzün burcunu niye okuyorsunuz?

Venüs’ün, Merkür’ün nabzını tuttum. Dm’den yürürken aman bir yeriniz incinmesin! Dikkat!

Şener Şen ve sıkıcı not defterleri

Bu nasıl bir kibirdir ki biz 75 yaşında koskoca Şener Şen’e nasıl davranacağını öğretebiliyoruz? Hiç bir ayrımcılık, riyakarlık, hırsızlık, katillik, tecavüzcülük, alçaklık, adilik yapmamışken. Hiç bir fena şeyle suçlanmıyorken, iması bile yokken. Toplumsal barış dilenirken hem de…

Memleketten ve dünyadan Nâzım Hikmet şarkıları

Şiirleri dünyanın neredeyse bütün dillerinde yayımlanan Nâzım Hikmet’in, dünyaca ünlü müzisyenlerin ilgisini çekmesi kaçınılmaz. Yves Montand’dan Pete Seeger’a, The Byrds’den Joan Baez’e pek çok şarkıcı, onun şiirlerini farklı dillerde seslendirdi.

Kıbrıs Sorunu için İsviçre’de tarihi zirve

Kıbrıs tarihi İsviçre Zirvesi’ne hazırlanırken, adada iki taraf arasındaki anlayış ve yaklaşım farklılıkları da kendilerini hissettirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz saatlerde iki liderlik yaklaşan zirve ve diğer bazı önemli meseleler hakkında birbirlerine sert tonda mesajlar gönderdiler.

Katarsis Avustralya Açık olsun

Huzurlarınızda tenisin 4 Sultanı’ndan ilki Avustralya Açık. Pazartesi başlayacak şölen 29 Ocak’taki erkekler finali ile noktalanacak.

Bizi köyümüzün Ayşenur'larına emanet edin!

Yer, Tunceli, Çemişgezek. Benim ilçem! Köy, Uzungöl. Namı diğer Ağgi. Benim köyüm! Adı, Ayşenur Yıldırım. TEOG Türkiye üçüncüsü! 120 sorunun 118'ini doğru yapmış Ayşenur. Üstelik öyle Amerikalarda falan da değil. Çemişgezek!

Siyasetin Houdinisi kendine güveniyor

AK Parti’nin girdiği her seçimde oyunu arttırdığı bir gerçek. Bunun tek istisnası 7 Haziran 2015 genel seçimiydi. O sonucun bedelinin nasıl ödendiğini hepimiz biliyoruz ve bugün de o bedel en ağır biçimde ödenmeye devam ediyor.

Geleceğe bakıyorum, gözlerim kapalı...

Okul, dersler, kira, yurt, iş arama, iş bulma, iş bulamama, memleket halleri, ekonomik kriz, özlemler, patlamalar, korkular... Bu düşünceler resmigeçidine, şimdi hocaları da katıldı. KHK’lar sonrası, istemeden gitmek zorunda bırakılan hocaları...

Her ölüye bir mezar

Biliyorum, yeni bir vahşet çağı bu. Kimsenin itidal sözcüklerini duyacak hali yok. Kimseye artık öldürme diyemiyoruz bile.

FETÖ, fikirlerimizi çalmış olabilir mi?

FETÖ taramaları yüzünden işten çıkarılan TÜBİTAK çalışanı sayısının 600’ü bulduğu söylendi. TÜBİTAK’ın iki özelliği var: Öncelikle bir fikir bankası. İkinci olarak, önemli ve ciddi fikirlere hibeye varan teşviklerin yöneticisi ve takipçisi.

Cockburn’ün IŞİD tespitleri

Deneyimli gazeteci Patrick Cockburn’ün 'İslam Devleti’nin Yükselişi: IŞİD ve Yeni Sünni Devrimi' adlı kitabı Türkiye’nin politikalarına yönelik ciddi eleştiriler içeriyor. Bu açıdan Türkiyeli okurun da ilgisini çekecektir.

‘Chucky’ bir korku filmiyse eğer, bu beş çocuk mahşerin ta kendisi

Beş çocuk, beş farklı milletten, ellerindeki tabancaları, diz çöktürülmüş, kelepçelenmiş beş Kürt savaşçının kafasına doğrultmuş. IŞİD çocuktan cellat yaratmış, ben her şeye kadirim adlı kanlı bir prodüksiyonla, herkese kafa tutuyor! Bir tanesi ‘savaş yeni başladı ve şiddet artacak’ diyor. Ve dört arkadaşıyla birlikte kurşunları boşaltıyor.

2017 Davos Zirvesi: Kapitalizmin neoliberalizm ile yüzleşmesi

Hem teknolojik gelişmenin yıkıcı etkilerinin ortaya çıktığı bir dönemde olduğumuz vurgulanıyor, hem de 4. Sanayi Devrimi (4IR) ile teknolojik gelişmenin süreceği belirtiliyor. Tam da K. Marks’ın altını çizdiği gibi, teknolojik gelişme bir yandan bir zorunluluk, diğer yandan krizlerin katalizörü.

'Bir Sergen değil'di ama daha fazlasıydı... 

Bir çok Beşiktaş taraftarı Olcay'ı seviyordu ama hangi Beşiktaşlı'ya Olcay'ı öven sözler söylesem önce hep bir dudak büktüler ve bir 'ama' ile devam ettiler sözlerine. Buraya yazıyorum(!) Olcay 20 numaralı forma giyseydi kesinlikle bu kadar çok eleştiriye maruz kalmazdı.