Düzce'de kaza: 30 yaralı

İstanbul'dan Diyarbakır'a giden otobüs TIR'a çarptı. Kazada üçü ağır otuz kişi yaralandı.

Bilecik'te sel: 1 kişi öldü

Aşırı yağış ve rüzgar Bilecik'i vurdu. Harmanköy'de bir kişi öldü. Çiftlik ve seralar zarar gördü.

Sarıyer'de minibüs denize düştü

Minibüs önce balık tutanlara çarptı ardından denize düştü. Biri ağır altı kişi yaralandı.

Ze Tijê İleri'yle sahnede

Ze Tijê 24 Ağustos'ta dinleyicileriyle buluşacak. Gruba sahnede Cem Erdost İleri eşlik edecek.

Duvar Kitap Dergi sayı 70

Polo & Pan İstanbul'da

Polo & Pan 5 Ekim'de İstanbul'da sahnede olacak. Konser 21.30'da başlayacak.

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Londra size gelsin: Fish&Chips

[12s 8d] Bu aralar yurt dışında tatil yapmak ziyadesiyle zor bir iş. Son bir seneyi aşkın sürede maalesef paramızın değeri yerlerde süründü. Öyle olunca bilet, vize, konaklama, yeme içme maliyetleri korkunç boyutlara ulaştı. Bundan on sene önce rahat rahat gidebildiğimiz yerlere gitmek artık çok daha zor. O zaman en azından yeme içme kısmı için biraz destek çıkayım dedim. 

 • Bodrum'da sus pus bir Zeki Müren

  [12s 8d] Yirminci yüzyıl Türkiye’sinde belki başka hiç kimse Zeki Müren kadar olduğu gibi görünmemiş, göründüğü gibi olmamıştır. Ancak sahnesi ve kostümleri ne kadar renkli olurlarsa olsunlar, Müren’in alametifarikası sesi ve icrasıdır. O ses, o evin duvarlarında zangır zangır yankılanmadığı sürece, Zeki Müren nasıl yaşam bulacaktır!

 • Belki de Fatih Terim'den daha iyi biliyorumdur

  [12s 8d] Benim futbolu Fatih Terim'den daha iyi bilmediğimi söyleyen kişinin de en azından teknik direktör olması gerekmez mi? Değilse benim futbolu kimden daha iyi bilip bilmediğim yargısına nasıl varabiliyor?

KADIN

Ezidi kadınların çocukları için yetimhane

Irak’da kurulan bir bakımevinde IŞİD’lilerin cinsel saldırısı sonucu doğan 100’den fazla çocuğa bakılıyor. Bakımevinde annesi Ezidi, babası ölmüş ancak cinsel saldırı mağduru annenin bebek ile bağ kuramaması nedeniyle bakılamayan çocukların yanı sıra Ezidi kadınların cemaate yeniden dönmek için bıraktığı IŞİD’lilerden doğan bebekler de barınıyor.

 • Kürdistan'da din görevlisinden küfür özrü

  [3g 19s 19d] Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, din görevlisi Molla Halo Hama Raşid'in, popüler şarkıcı Marya Hawrami'ye karşı küfür ve hakaret içerikli açıklamalarından kısmen geri adım atmasını konuşuyor. Gelen tepkiler üzerine Raşid, 'uygunsuz sözleri' nedeniyle 'özür diledi'.

 • Simone Biles triple double ile tarihe geçti

  [4g 16s 59d] Simone Biles, jimnastik şampiyonasında yaptığı triple double ile tarihe geçti. 22 yaşındaki Biles, triple double hareketini başaran ilk kadın atlet oldu.

DÜNYA

Otobanda sekiz telefonla Pokemon Go oynarken yakalandı!

[20s 19d] ABD'de polis, emniyet şeridinde yavaş giden bir aracı yardıma ihtiyaç olup olmadığını sormak için durdurdu. Aracın sürücüsünün sekiz telefonla birden Pokemon Go oynadığı ortaya çıktı.

 • Otopsi raporu: Epstein kendisini astı

  [20s 44d] Aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda kişiye cinsel istismarda bulunmak ve seks amaçlı insan kaçakçılığı yapmakla suçlanan ABD'li milyarder Jeffrey Epstein'in ölüm nedeni kesinleşti. Hapiste ölü bulunan Epstein'in kendisini astığı açıklandı.

 • İnternet fenomeni dugong öldü

  [23s 55d] Tayland'da 'yetim' halde bulunduktan sonra kurtarılan deniz memelisi türü dugong, plastik yuttuğu için öldü. Yaşamı internette canlı yayınlanan ve 'Tayland'ın sevgilisi' olarak anılan Marium isimli dugongun ölümü, çevre kirliliği konusunda bir uyarı olarak görülüyor.

GALERİ

Gölcük Depremi'nden 20 yıl sonra: Neler değişti?

[1g 3s 48d] 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin üzerinden 20 yıl geçti. İşte depremde hasar gören yerlerin 20 yıl sonraki halleri...

Bugün hangi filmler gösterime giriyor?

[2g 3s 48d] Ağustos ayının 3. gösterim haftasında 7 yeni film vizyona giriyor. Guillaume Canet yönetmeliğindeki 'Küçük Beyaz Yalanlar Devam Ediyor' izleyicileriyle buluşacak. İşte haftanın filmleri...

Munzur'un çakıl taşları renkleniyor

[3g 23s 28d] Dersim'in Ovacık ilçesinde yaşayan iki kadın, Munzur Çayı'ndan topladıkları taşları boyayarak internetten satışa çıkarıyor.

KÜLTÜR-SANAT

Şehir değiliz artık, ulusal parkız!

[3s 25d] Londra geçen günlerde dünyanın ilk Ulusal Park Şehri ilan edildi. Peki, Ulusal Park Şehri ne demek? Londra’nın bu statüyü alması ne anlama geliyor? Başka dünya şehirleri de Ulusal Park Şehri olabilir mi?

Datça'da Necdet Kırımsoy sergisi

[22s 39d] Sanatçı Necdet Kırımsoy'un eserleri Datça'da sergilenecek. Açılış 19 Ağustos'ta.

Konu: Atölye etkinlikleri başlıyor

[1g 3s 47d] Kafkaokur'un oluşumu KONU: Atölye açıldı: İlk etkinlik 'Nasıl Başlanır?' söyleşileri olacak.

DÜNYA FORUM

Devrimcilerin 'yabancı dil' yetenekleri

[1g 3s 47d] Soğuk Savaş'ın herhangi bir safında yer almış çoğu liderin yabancı dillere hakimiyetleri verdikleri röportajlar üzerinden incelenebilir. Josip Broz Tito, Ho Chi Min, Ernesto 'Che' Guevera ve Fidel Castro'nun yabancı gazetecilerle söyleşilerdeki rahatlığı dikkat çekici.

Gaspar Yanga: Köleliği yenen ilk Afrikalı

‘Primer Libertador de America’ yani ‘Amerika’nın İlk Kurtarıcısı’ nitelendirmesiyle tanınan Gaspar Yanga, yağma ve köle emeğiyle kurulan İspanyol kolonisi Meksika’nın ilk başarılı köle ayaklanmalarından birine ve sonrasında Amerika kıtasındaki ilk özgür Afrikalı yerleşiminin kurulmasına öncülük etti. Doğa koşullarına uyum sağlamayı bilen isyan ordusu, onlarca yıl süren savaşta İspanyol sömürgecilerinin askerlerini birçok kez mağlup ettiler.

Varoluşun kayıp parçaları...

Evrende görebildiğimiz maddelerin oranı, tüm evrenin yaklaşık yüzde 5’ini oluşturuyor. Yüzde 95’lik kısmı oluşturan yapı hakkındaysa on yıllardır birçok önerme ve kuram ortaya atıldı. Kimi teoriler bu ‘karanlık sektörün’ karanlık enerji ve karanlık madde adı verilen ve içeriği henüz bilinmeyen yapılardan oluştuğunu öne sürerken, son dönemlerde ortaya atılan farklı bir teori, bu iki yapının aslında ‘karanlık sıvı’ adı verilen yekpare bir yapının parçaları olduğunu öne sürüyor.

FORUM

Postyapısalcılık, Butler ve bedenler

[12s 8d] Butler’ın bir feminist olmadığını iddia edeceğim. Ya da şöyle ifade edeyim, Cinsiyet Belası’nda yaptığı şey feminist felsefe değil. Kuir teori yapıyor, ve kuir teori ile feminist felsefenin ayrı şeyler olmasının sebebi (birbirlerini ‘dışlıyor’ olmaları değil) farklı siyasi kaygılar gütmeleri. Dolayısıyla, feminist olmadığını söylediğimde, ‘kendini feminist saymıyor’ veya ‘genel açıdan kadınların ezilmişliğini dert edinmiyor’ demiyorum. Şu an duygularımız ne olursa olsun, Judith Butler bütünüyle korkunç biri değil ve genel anlamda tüm insanların ezilmişliğini kendine dert ediniyor. Ama, ve bu çok büyük bir AMA, Cinsiyet Belası’nda dert edindiği şey, kadınların ezilmişliği değil ve bu kitapla yaptığı hamle, kadınların ezilmişliğinin dile getirilmesi ve açıklanması açısından muazzam sorunlara yol açtı ve bunu pek de umursuyormuş gibi görünmüyor.

99 depremi sonrası yaşanan Gezi gibi bir süreçti

[18s 45d] Afetten sonraki süreçte Devlet’in, kamu gücünü kendisi için kullanan imtiyazlı grupların, toplumsal tabakaların asıl işlevi bunu unutturmak, kayıtlardan silmektir. Tıpkı afetten sonra ortaya çıkan “kentsel dönüşüm” kavramının ortaya atılması, hazırlanan ve hiç bir işe yaramayan “Deprem Master Planı” denen şey gibi... 

Milli bir ekolojik mücadele mümkün mü?

[1g 12s 5d] Çevre mücadelesi alerjik bir ilişki içinde olduğumuz tek adamlara ya da diktatörlere karşı politik mücadelede zaman zaman uğramak zorunda olduğumuz bir istasyon değildir. Bu mücadele kendimizden çok çocuklarımızın geleceğini ve çevremizdeki biyolojik canlılığı, türler arasındaki varoluşsal ilişkiyi tehdit ederek yaşamlarımız üstünde “yüksek çıkarlar” adına biyo iktidar talep eden küresel ve endüstriyel kapitalist sisteme karşıdır.

Resmi dil; şiddetin dili

[1g 12s 6d] Hayatiyeti tartışılmaz olan ana dil meselesinin tarihine bakmak gerekiyor. 1930’larda Türkiye’de resmi dil kurulurken dünya konjonktürünün de belirleyici olduğu açık. Mayıs 1931’de toplanan CHP kurultayı parti için yeni bir dönemin başlangıcı olarak değerlendirilebilir. O güne kadar net bir programı dahi olmayan CHP yeni kararlar alıyor.

TÜRKİYE

Düzce'de kaza: 30 yaralı

[1s 44d] İstanbul'dan Diyarbakır'a giden otobüs TIR'a çarptı. Kazada üçü ağır otuz kişi yaralandı.

Bursa'da kaza: 18 yaralı

[16s 2d] Bursa'da 4 araç kaza yaptı. 18 yaralıdan birinin durumunun ağır olduğu öğrenildi.

1 milyon 324 bin çocuk taşımalı eğitimde

[19s 13d] Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye genelinde 2018-2019 eğitim-öğretim yılında taşımalı eğitim kapsamında yer alan öğrenci sayısının 1 milyon 324 bin 960 olduğunu açıkladı. Selçuk, taşımalı eğitim uygulaması kapsamında 119 bin 380 servis aracının kullanıldığını belirtti.

HAYAT

Obi-Wan rolüne dönüyor

[1g 23s 27d] Disney, Obi-Wan Kenobi rolü için McGregor ile görüşüyor: Üçüncü Star Wars dizisi olacak.

Şantajcılara fotoğraflı yanıt

[4g 20s 45d] Komedyen Whitney Cummings'dan, şantaja yanıt: Banyodaki fotoğrafını paylaştı.

'Evet' dediğim proje yok'

[5g 1s 17d] Cansu Dere, yeni sezon için senaryo okuduğunu belirtti. Dere, henüz bir projeye katılmadı.

'Kolej Havası' geliyor

Beşiktaş'ın 1989-1992 yılları arası tarihi belgesel oluyor. Kolej Havası, 6 Eylül'de yayınlanacak.