selim736

Kar yağıyor Selim İleri’nin hayatına

'O Aşk Dinmedi', Selim İleri’nin edebiyatta geride bıraktığı 50 yılda nasıl “hep Selim İleri” olduğunu ve kaldığını anlatan önemli bir eser. Okuru hüzünlü bir deneyim bekliyor.

hankang736

Mahur Faslı

Çok çalışan idealistlerin bazısı, belki çoğu, fazla içer, teskin edecek ne varsa. Her bünye kaldıramaz.

ergingunce736

Ergin Günçe’nin Mandolini...

Ergin Günçe'nin şairliği, yaşamöyküsü ve elim bir kazada ölmesi, ister ayrı ayrı ister birlikte düşünülsün, hüzün vericidir. Değil mi ki her trajik ölüm, bir de acı ve yasla imtihan eder yaşayanları.

devlet

Bahçeli kitabı için toplatma kararı

Kırmızı Kedi Yayınları'ndan bugün piyasaya çıkan "Devlet Bahçeli ve Ülkücüler" kitabı hakkında toplatma kararı verildi. Kararın itiraza açık olduğu belirtildi.

marc736

Yaşsız bir zamanın mümkünleri üzerine

Marc Augé'nin kaleme aldığı Yaşsız Zaman Türkçeleştirildi. Augé "Meselemiz zaman, istediğimiz gibi şekillendirdiğimiz, oluşturduğumuz, zevk için oyun oynadığımız zaman” diyor.

madun736

Entelektüel ve kulaklar

Gayatri Chakravorty Spivak’ın Madun Konuşabilir mi? makalesi Türkçeye çevrildi. Spivak’ın metninin geneli için söylenebilecek temel şeyler “coğrafi kaydırma” ve “üstüne yazma” olacaktır.

sibop736

'Kederimiz, adaletin tecelli etmemesi üzerine kurulu'

Başar Başarır ilk romanı Sibop ile okuyucularıyla buluştu. Başarır ile öyküden romana geçişini, adaleti ve Sibop'u konuştuk.

ışid iç

'Tekmili birden' IŞİD!

Geçtiğimiz aylarda çıkan ‘Tekmili Birden IŞİD’ kitabının yazarı Hamide Yiğit ile Ankara Kitap Fuarı’nda son kitabı, AK Parti Hükümeti’nin Suriye politikasını ve olası Başkanlık sisteminin Suriye politikasına yansımalarını konuştuk. Yiğit "Çok detaylı bir analiz ortaya koymak gayesiyle yola çıktım" dedi.

cem736

Ülke Bu

Cemil Meriç bir muammadır, 'Bu Ülke' onun polemiğidir. Bir topaçtır, çünkü nereye temas edeceği bilinmeksizin kendi etrafında döner. Huzursuzdur, çünkü bu ülkede huzurlu olunamaz.

yazar736

Aşkın karanlık yüzü: İhtimal

Gülşah Elikbank'ın yeni kitabı 'İhtimal' Doğan Kitap etiketi ile okurlara sunuldu. İhtimal, aşka karanlık bir pencereden bakıyor.

car

'İşte'den yeni bir ressam kitabı!

Hep Kitap Yayınları ''İşte'' serisine devam ediyor. Serinin yeni kitaplarından biri olan 'İşte Caravaggio' okurla buluşuyor.

181346

İki günümüz kaldı

Değer verdiklerimizle sadece salı günleri görüşebilen, onun da kıymetini bilmeyen yeraltı insanlarıyız. Dostoyevski, Yeraltından Notlar’a, ismimizi, olmadığı için yazmadı.