ayfer7

Ayfer Tunç Odak Yazar oluyor

Yazar Ayfer Tunç Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde! Etkinlik bugün 15:30'da...

s7

40'ıncı yılında kitap oluyor!

Star Wars 40'ıncı yılına özel olarak kitaplaşıyor. Kitaba 40 yazar katkıda bulunacak.

jne7

Bizim Jane Austen'in bilmecesi çözüldü!

Jane Austen'ın hayat hikâyesi kitaplaştı. Kitap, çok yönlü bir anlatıma sahip...

kadin-port-ic

Türkiye'nin solcu kadınları anlatıyor!

"Kadınlar Hep Vardı", "sol"un tarih yazımını eleştiriyor. Kitap, kadınlara "iade-i itibar" niteliğinde.

yaban7

Ev: Yabana dönen insan!

Gary Snyder’in dünyaya dönük asıl derdinin tüm canlılara gereksiz yere zarar vermeden yaşamak ve bunun için çaba sarf etmek olduğu söylenebilir. Gary Snyder’in vahşilikle özgürlüğü yan yana getirmesini dünyanın doğa, doğanın insan ve onun uygarlığına rağmen dünyanın asıl normu olduğunu ve uzun vadede kaçınılmaz olarak vahşi olacak olmasıyla açıklıyor.

bbk

Bu çocuklar nasıl uyuyacak?

Uyku Kitabı, okurlarla buluştu. Uyku Kitabı, ebeveynler için yol haritası özelliğinde...

NURDAN GURBILEK FOTOGRAF MUHSIN AKGUN RADIKAL

Düşünceyle bulaşan coşkular

Hepimiz iki milyon yaşındayız, Jung öyle diyor. Anılarımızın, düşlerimizin ve düşüncelerimizin yaşını kimse hesaplayamıyor. Bizde hep bir başkası var, olacak, o da biziz, başkası yok. Tanpınar’la Benjamin’i anlarken bu açıdan da bakmamızı öneriyor Gürbilek,

duvar736

Didem Madak'ın bam teli

İlk şiirden itibaren bir masal havası kurar Madak. Masal mı anlatıyordur, mektup mu yazıyordur; bazen ikisini birbirine karıştırıp kendi kendine mi konuşuyordur soruları belki bir an duraksamaya neden olur. Ancak onun “acı gerçekçiliğin”den kaynaklanan şiirin “efsunlu” havası (burada akla acının uyuşturucu etkisi geliyor) içinde kaybolup gider bu sorular...

B26

Vüs’at O. Bener’in eşine yazdığı mektuplar yayımlanıyor

Vüs'at O Bener'in eşine yazdığı mektuplar kitaplaşıyor. Mektuplar Kitap-lık'ta yayımlanacak.

fukuyama

Son boğuk kahkahalar

Francis Fukuyama 25 yıl önce ‘Tarihin Sonunu’ ilan ettiğinden beri çok kötü muamele gördü. Şimdiyse, çalışmaları bir kehanetmiş gibi görünüyor.

ursula7

Le Guin'in post modern anarşizmi

Sub Yayınları geçtiğimiz günlerde, Lewis Call’ın “Ursula K. Le Guin’in Postmodern Anarşizmi” adlı kitabını bastı. Call, Le Guin’in metinlerinin anarşist fikirleri hem anarşist geleneğe sadık hem de çağdaş okuyucunun anlayabileceği şekilde anlatarak büyük bir hizmette bulunduğunu düşünüyor çünkü ona göre; Le Guin böylece, anarşizmi sürüldüğü gettodan kurtarmış olur.

çev7

Telif ajansı nedir? Ne iş yapar?

"En İyi Edebiyat Ajanı Ödül"lü Kalem Ajans'ın kurucusu, Nermin Mollaoğlu ve ekibi ile sohbet ettik. Ekip, Türkiye'deki çeviri düzeyini, bir telif ajansının neler yaptığını anlattı.