Evren Aybars
Evren Aybars

Domates zamanı 

Pazar, 30 Temmuz, 2017
Her türlü salata, sos, içecek ve yemekte temel malzemelerin başında gelen domates, benim için de mutfakta olmazsa olmazların arasında yer alıyor. Hatta çocukluğumdan beri, yazın sıcaklarda domatesleri elma gibi yemişliğim de çoktur.

Yaz mevsiminin en güzel tarafı, sebze meyve çeşitliliği. Pazara gittiğiniz zaman, rengarenk meyveler ve sebzeler arasında kendinizi kaybetmemek çok zor.

Yazın en güzel lezzetlerinden biri domates. Aslında bizde ve tüm dünyada sebze sanılan domates, botanik açısından değerlendirdiğimizde esasında bir meyve.

Her türlü salata, sos, içecek ve yemekte temel malzemelerin başında gelen domates, benim için de mutfakta olmazsa olmazların arasında yer alıyor. Hatta çocukluğumdan beri, yazın sıcaklarda domatesleri elma gibi yemişliğim de çoktur.

Domatesin en kolayca sofraya gelebileceği, çok basit bir tarif vereceğim size. Katalan ekmeği, Barcelona’da çok hoşuma giden bir lezzet olmuştu, gelin bu çok kolay yemeği sizlere anlatayım.

Öncelikle, burada kullanılacak ekmek çok önemli. Hep söylüyorum, bizde ekmek konusunda gelişmeye çok açığız. Bu kadar ekmek tüketen bir ülkede, iyi kalite bir ekşi mayalı ekmek bulmak neredeyse imkansız. İstanbul’da bir kaç fırında bulabiliyorsunuz, ama diğer şehirlerde neredeyse hiç yok.

Evet ekmeğe bir parantez açtık, konumuza dönelim artık. Eğer bulabiliyorsanız, bu tarifte mutlaka ekşi mayalı beyaz bir ekmek kullanın. Olmazsa ciabatta veya baget kullanabilirsiniz.

 

Konumuz domates olduğuna göre, bir ekmek için 3-4 adet orta boy domatesi ortadan ikiye kesip bir tabağa alıyorum. Yanına da iki iri diş sarımsağı kabuklarını soymadan ortadan ikiye kesip tabağa alıyorum. Küçük bir kaseye iyi kalite bir sızma zeytinyağı, bir diğer kaseye de deniz tuzu koyuyorum. Tuzu çok toz haline getirilmişlerden değil de, ince kristal halinde satılan çeşitlerden kullanmanızı öneririm. Biliyorsunuz genel olarak tavsiyem hep bu yönde.

Öncelikle ekmekleri 1-1,5 parmak kalınlığında dilimleyip ızgarada ısıtıyorum. İşte Katalan ekmeği hazır!!!

Ekmek dilimlerinin üzerine önce biraz zeytinyağı sürüyorum ve sarımsağı sürte sürte ekmeğe lezzetini geçiriyorum. İkiye kesilmiş domatesi iyice sürerek etini ekmeğin üzerine yayıyorum. Son olarak keyfime göre tuzunu ayarlayıp, afiyetle yiyorum.

İspanya’da çok sevdiğim bu tapas, hem kolaylığı hem lezzetiyle beni mutlu etti. Denemenizi tavsiye ederim.

Mutlu ve gündemi sakin günler dilerim…


Evren Aybars kimdir?

İlk makarnasını ilkokul 3'te pişirip, o günden sonra kendini yemek konusunda geliştirmeye başladı. 10 Numara Mutfak adlı YouTube kanalını kurdu ve yazarlığa başladı. Aynı zamanda makine mühendisi olarak çalışma hayatına devam eden Evren, evli ve bir çocuk babasıdır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI