Edebiyatın cinsiyetçi sinir uçları

'Gaflet' kelimesinin dalgınlıktan 'iğfal'e değin bütün katmanlarını araştıran, feminist değerler üzerinden edebi metinlerdeki türlü gaflet biçimlerinin altını çizmek isteyen bir yaklaşımla kurulan "Gaflet-Modern Türkçe Edebiyatın Cinsiyetçi Sinir Uçları" kitabı Sema Kaygusuz ve Deniz Gündoğan İbrişim derlemesiyle okurla buluştu. Sema Kaygusuz ve Deniz Gündoğan İbrişim ile kitabı, toplumsal cinsiyeti ve edebiyatın ataerkilden dışarı çıkma çabasını konuştuk.

İsmail Beşikci Vakfı'nda Amedspor söyleşisi

Amedspor kitabının yazarı Ali Fikri Işık, İsmail Beşikci Vakfı'nda düzenlenen söyleşiye katılacak.

17. Ankara Öykü Günleri başlıyor

Uluslararası Ankara Öykü Günleri 24 Eylül'de başlıyor. Festivale katılımlar ücretsiz olacak.

Şair ile Kurtarıcı: Sylvia Plath ile Maurice Merleau Ponty

Algıladığımız dünya, yani gündelik yaşamımızda ‘içinde’ olduğumuz ve bize karşı tavır alan/ tavır aldığımız, duygulandığımız dünya en iyi bildiğimiz dünya gibi görünür ilk bakışta. Düşünmek için araçlara, işlemlere ve sürece ihtiyaç duyarız ama algı için ekstra bir şey yapmamıza gerek yoktur gibi görünür: İşin aslı öyle değildir.

Gülten Akın'ı yeniden okurken...

Gülten Akın’ın “evrensel” dönemindeki yalnızlığı “bireysel” dönemindeki yalnızlığından farklıdır. Eugenio Borgna’nın yaklaşımını bu bağlamda anlarsak, Borgna, her birimizin içinde yalnızlığın yarattığı bir mekân olduğunu söyleyecektir. Denizin enginliğiyle ölümün sessizliği ahenkle yalnızlığa yansır, ancak en derin yalnızlık, uç bir gizliliğe kapanıp da, sonlu da olsa kendi sonsuzluğunda kendi kendisiyle yüzleşen, kendi sınırları tarafından engellenmiş olan, hatırlanması olanaksız sınırlarıyla sadece sezilmiş olan ruhun yalnızlığıdır. İşte Gülten Akın’ın son dönemdeki yalnızlığı böyle bir yalnızlıktır.

Ha metinsel şiirler, ha şiirli metinler; ama öyle değil…

Günümüz öykücülüğünün öncü yazarlarından İlhan Durusel'in düzyazı şiirleri "Dil Tutulması" Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı. Kitap Durusel'in bir yönüyle kişisel olanla toplumsal olanı birlikte irdelemeye, araştırmaya, anlamaya, kavramaya, incelemeye dönük incelikli bir kazı çalışması…

İthaki Yayınları yeni kitap dizisi: Unutulmuş Fantastik Klasikler

İthaki Yayınları'ndan yeni fantastik klasikler serisi: İlk iki kitap Eylül'de yayınlanacak.

Yaratıcı Yazarlık ve Roman Atölyesi başlıyor

Roman atölyesi Ankara'da başlıyor. 5 hafta sürecek atölye 2-30 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek.

İletişim Yayınları'ndan yeni seri: Ruhun Gıdası Kitaplar

İletişim Yayınları'ndan yeni seri: Ruhun Gıdası Kitaplar, yemek kültürünü tüm yönleriyle ele alacak.

İlhan Durusel’in öyküleri için serbest deneme

İlhan Durusel'in "Defterdar-Evlat Katli İçin El Kitabı" kitabı okurla buluştu. Durusel "Defterdar"da öykünün anlatım olanaklarını çağrışımlarla, kurguya dahil ettiği alışılmadık oyunlarla ve dili bozarak genişletmeye çalışıyor...

Okurunu edebiyata davet eden yazar: İlhan Durusel

İlhan Durusel, edebiyatın okur tarafındaki deneyimini çok yakından tanıyan, edebiyatını bu deneyimin üstüne kurgulayarak okuruyla arasındaki mesafeleri kaldıran bir yazar. Kısa Kısa Kıssalar ve Defterdar eserleri, Durusel’in bu anlamdaki deneyinin iki iyi örneği.