Aslı Perker: Biz yas tutmayı bilmiyoruz

Aslı Perker'in yeni roman Flamingolar Pembedir, geçtiğimiz günlerde Everest Yayınları etiketiyle okuyucu ile buluştu. Perker, "Biz yas tutan bir millet değiliz. Burada her şey geçiştirilir, hızlı unutulur" dedi.

Bu ülkeden gidenler ve kalanlar anlatıyor: Gitmiş ve oradan bana cesaret dersi veriyor!

"Bu Ülkeden Gitmek” kitabında, bilhassa Gezi’den sonra umutsuzluk halinin hakim olduğu anlatılıyor ve bu ülkeden mülteci durumuna düşmeden göç edenler anlatıyor. Kalanlar ise, 'bundan (ülkeyle kurulan ilişkiden) kurtulmak o kadar kolay değil, onunla kavga etmek paradoks. Sen osun zaten' diyor.

Franz Kafka'nın hukuka bakışının güncelliği tartışılacak

Orhan Koçak, Encore Yayınları'nın seminerlerine katılıyor. 'Kafka ve Hukuk' seminerini verecek.

Galatasaray Dergisi Yayın Yönetmeni Tarık Ünlütürk: Kurum dergisi olmak sizi özgür düşünceden alıkoyar

"Galatasaray Dergi" 10 yılı aşkın bir süredir yayım hayatını sürdürüyor. Derginin Yayın Yönetmeni Tarık Ünlütürk ile Türkiye'de dergiciliğe dair sohbet ettik. Ünlütürk, "Bir kurumun resmi dergisi olmak özgür bir düşünceden sizi alıkoymak için yeterli. İliştirilmiş bir anlayıştan bahsedebiliriz. Her ne kadar siz kendinize serbestlik alanı açmaya çalışsanız da bu çok zor" diyor.

Ahraz Alfabe: Şairin girdabı

Murat Esmer’in şiirlerinde yasla birlikte tamamlanmasına fırsat verilmemiş, yaşantısı eksik kalmış ergenlik süreci ve duygusunun da yansıtıldığını söyleyebiliriz. Murat Esmer’in “sokak ağzı”, argoya dayanan dili, yaşamaya fırsat bulunamamış ergenlik diline şiirsel bir özellik kazandırma çabası olarak düşünülebilir.

Oda'nın konuğu Kerem Işık

“Oda’nın Konukları” dizisi YKY'de yeni sezona başlıyor. İlk konuk, öykücü Kerem Işık...

Kitaplarla bir ömür: Selahattin Özpalabıyıklar

Selahattin Özpalabıyıklarının metinlerinin toplamı olan “Göndermeler ‘Yazı, Yanıt, Söyleşi, Anı’” Everest Yayınları etiketiyle okuyucu karşısına çıktı. Özpalabıyıklar yazdıklarıyla, bizi edebiyat işçiliğinin yaralarına ve editörün gözüne götürüyor.

Ermeni Soykırımı'nın 3 faili

Ümit Kurt'la odağına Antep'teki Ermeni Soykırımı'nı aldığı kitabı Antep - 1915'i konuştuk. Kurt, "Geçmiş silinmez önemli olan geleceği çocukluk hastalığımız olan milliyetçilikten azade yeni bir dil geliştirerek; dini, etnik, kültürel herhangi bir grubun yokluğu üzerinden değil onunla birlikte var olarak kurmamız gerekiyor" dedi.

Murat Çelik: Dil bir silah olabilir ama sanatta değil!

Murat Çelik'in ilk öykü kitabı Epey geçtiğimiz günlerde Dünyadan Çıkış Yayınları'ndan çıktı. Çelik'le şiir ile öykü arasındaki ilişkiyi, ailenin edebiyattaki yansımasını ve Epey'i konuştuk.

Çocuklar için 5 dilde masal

Önce Çocuklar Derneği, 2017’de Diyarbakır’da kurulan çiçeği burnunda bir dernek. Dernek çeşitli etkinliklere imza atmaya başladı. “Masallar Kardeştir Projesi”ni ise 1 Ekim Dünya Çocuk Günü’nde hayata geçirdiler. Çok Sesli Masal Kütüphanesi Kültür İçin Alan desteği ile hazırlanan “Masallar Kardeştir Projesi’ne internetten ulaşılabiliyor.

Hece Dergisi editörleri: Edebiyat popüler kültürle soğuk savaşta

Edebiyat dergileri "Hece" ve "Heceöykü Dergisi"nin editörleri Hayriye Ünal ve Ali Ulvi Temel ile bir araya geldik. Edebiyata ve Türkiye'de dergiciliğe dair konuştuğumuz ikili, "Uluslararası sahada da edebiyat, popüler kültürle soğuk savaş halinde. Ancak edebiyat sonuçta dille belirlenen bir üretim olduğu için niteliğini kendi özgün koşullarından alıyor" dedi.