Suphi Varım: Sadece polisiye okuyarak polisiye yazarı olunmaz

Yazar Suphi Varım'la polisiye edebiyatı ve Sokratis serisini konuştuk. Varım, "Polisiye roman, durup dururken ortaya çıkmamıştır. Belli tarihsel ve toplumsal koşulların ürünüdür" dedi.

Ecinniler'den yeni sayı

Ecinniler'in dergisinin yeni sayısı yayımlandı. Dergi küçük İskender'i odağına alıyor.

Gül Ersoy’dan aile, şiddet ve cinselliğin öyküleri

Yazar Gül Ersoy’un yeni kitabı ‘Sen Kimseyi Sevemezsin’, Doğan Kitap tarafından yayımlandı. Aile, şiddet ve cinselliğin katmanlı bir şekilde işlendiği öyküleri Ersoy ile konuştuk.

Bir film sahnesi gibi: Düş Yakamdan Şeytan

Donald Ray Pollock'un kaleminden 'Düş Yakamdan Şeytan', İthaki Yayınları tarafından yayımlandı. Roman, kendini okuturken bir taraftan da okuyucunun olay örgüsünü bir film şeridi gibi gözlerinin önüne seriyor.

Darbeler arasında Kürt bir şair: Cemal Süreya

Cemal Süreya’nın şiirlerine bakıldığında giderek artan politik bir damar görmek mümkündür. Bu damar 80’li yıllardan itibaren giderek kabarmıştır. Şair, Kenan Evren’in davetini reddetmiş Turgut Özal’ı ise hiç sevmemiştir. Her zaman darbe karşıtı bir duruş sergileyerek şiirlerine bunu yansıtmıştır.

Serdar Yıldız: Sırlar insanı yalnızlaştırabilir

Serdar Yıldız'ın ilk romanı 'İllet' Antares Yayınları tarafından yeniden raflarda yerini aldı. "'İllet', gerçeküstü görünmesini arzuladığım gerçekçi bir roman" diyen Yıldız'la 'İllet'i konuştuk.

Anne kafamızda hâlâ bit var

Her ne kadar 'Anne Kafamda Bir Var’ı hatırlatmak istesek de dönemi anlatan anı kitaplarını, belgesel-kurmaca filmleri, bir yakınımızın anlattıklarını düşündüğümüzde hepsinin aynı kapıya çıktığını görüyor, insanların benzer zulümler altında, benzer zorluklara karşı direndiklerini, öldüklerini, öldürüldüklerini okuyor, izliyoruz. 12 Eylül bundan 40 yıl önce gerçekleşmiş olsa da baskıcı zihniyetin varlığını sürdürdüğünü ve ondan güç alanların türlü pervasızlıkla gerek bürokraside gerek sokakta türlü zulüm ve şiddete başvurmaktan çekinmediklerini, bu sayede bir korku toplumu yaratarak diledikleri şekilde at koşturmak istediklerini bağımsız yayın organlarından, sosyal medyadan takip ediyoruz.

Ayhan Geçgin ‘Orhan Kemal Roman Armağanı’nı İmamoğlu’ndan aldı

49. Orhan Kemal Roman Armağanı, 'Bir Dava' adlı romanıyla Ayhan Geçgin’in oldu. Geçgin'e ödülünü İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu verdi.

Duysal Tuncer: Gündem gelişmeleri kullanacağımız imajları etkiliyor

Tasarımcı Duysal Tuncer ile kapak tasarımını, tasarımın sanatla ilişkisini ve beslendiği kaynakları konuştuk. Tuncer, "Tasarımcıya en çok katkı sağlayan da bu öğrenme merakının varlığıdır" dedi.

Onikieylül ve şiir

Onikieylül, takvimde üstü çizilmiş günlerden biri olmaktan elbette daha fazlasıdır. Çoktan baskı, zulüm, yağma, talan anlamını kazanmıştır. Artık onikieylül, toplumsal örgünün dağıtıldığı; bireylerin bilincinin uyuşturulduğu, vicdanlara mil çekildiği, farkındalık antenlerinin kırıldığı kırk yılın adıdır...

40 yıldır bitmeyen 12 Eylül

Tanıl Bora'nın derlediği '40 Yıl 12 Eylül' İletişim Yayınları tarafından okura sunuldu. Yazar Gaye Boralıoğlu, akademisyen Göze Orhon ve yazar Tanıl Bora ile 12 Eylül faşist askeri darbesini konuştuk.