'Livaneli’nin Penceresi'nden atlamak

Zafer Köse’nin her şeye rağmen varlığını sürdüren “insan”ı arayan Zülfü Livaneli ile yaptığı söyleşi Livaneli'nin Penceresinden, Türkiye toplumunun manzarasını ortaya çıkarıyor. Kitap, Livaneli’nin penceresinden istediğiniz gibi girip çıkabileceğiniz bir dünya sunuyor.

Çevirmen Melike Işık Durmaz: Düşünce her daim denetim altında tutulmak isteniyor

Çevirmenlik ve editörlük yapan Melike Işık Durmaz, tarih, politika, araştırma ve felsefe alanlarında çeviri yapıyor. "Bugün bir çevirmenin sadece çeviriden hayatını kazanması neredeyse imkânsız" diyen Durmaz ile çeviri-uyarlama ilişkisini, çevirinin kontrol altında tutulmasını ve çevirmenlerin sorunlarını konuştuk.

Tekin Yayınevi Kazdağları için festivalden desteğini çekti

Tekin Yayınevi, Kültür ve Sanat Festivali'ndeki desteğini çekti: 'Kazdağları halkındır.'

Nabizade Nâzım’ın 'Zehra'sı orijinal metni ve günümüz Türkçesiyle

“Zehra” romanı günümüz Türkçesiyle raflarda yerini aldı. Roman, kıskançlık ve sorumsuzluğun yok ettiği hayatları konu ediniyor.

Çekinme, kendine güven ama nasıl?

Rita Steininger kaleminden “Kendine Güven ‘Çekingenlikten Kurtulmanın Yolları’” okurla buluştu. Steininger kitapta, sosyal ortamlarda kendilerini güvensiz hisseden kişilere seslenerek çekingenlik ve özgüven sorununu nasıl aşarız sorusuna yanıt arıyor.

Çarpık ama çarpıcı: Yeraltı edebiyatı üzerine kısa bir değerlendirme

Yeraltı edebiyatı, 80’li yılların kaotik ortamında, karakter aşınmasının ve postmodern sanatsal duruşun hâkim olduğu dönemin ürünü olarak ortaya çıktı. Okumakta olduğunuz yazı, yeraltı edebiyatını bugün okunabilir kılan ve insanları etkileyen özelliklerine dair bir tartışmayı merkeze alacak.

Zülfü Livaneli'nin 'Huzursuzluk'u

Zülfü Livaneli 'Huzursuzluk'ta insanın iyilikle kötülük arasında her an seçim yapmak zorunda olduğunu hatırlatırken toplumsal sorunları, gündemden uzak insanlara anlatmayı dert ediniyor.

Livaneli'nin güneşli günlere açılan penceresi

Doğan Kitap’tan yayınlanan, Zafer Köse’nin en efendisinden trafiğiyle ve uçsuz bucaksız cevaplara yol açan, fırsat veren sorularıyla ferahlaşan değerli düşünce-felsefe kitabı 'Livaneli'nin Penceresinden', ülkemizin, bu toprakların talihini, talihsizliğini ayrıntılarla ortaya seriyor.

Zülfü Livaneli okurlarına selam!

1970’lerden 2020’li yıllara; köklü değişimlerin yaşandığı on yıllar boyunca, nasıl oluyor da bir sanatçı aralıksız biçimde kitlelerin ilgisini çekiyor? Zülfü Livaneli nasıl oluyor da, öncekilere benzemeyen yapıtlarıyla tekrar tekrar dinleyiciden, okurdan onay alabiliyor? Neden 40 yıl önceki yapıtları, insanların çeşitli güncel gelişmeleri algılamasına eşlik edebiliyor?

Janus’un penceresinden Doğu ve Batı

Zafer Köse'nin nehir söyleşisi 'Livaneli'nin Penceresinden' Doğan Kitap tarafından yayımlandı. Kitapta, Livaneli'nin hayatını okumak yerine zihnine davet edilirken, düşünürlerin hayatlarına konuk oluyoruz...

Zülfü Livaneli: Laiklik Bodrum sahillerinin değil, Sultanbeyli’nin sorunlarını çözer

Zülfü Livaneli'nin Zafer Köse tarafından gerçekleştirilen nehir söyleşisinden oluşan son kitabı "Livaneli'nin Penceresinden" raflardaki yerini aldı. Livaneli ile Türkiye’de aydının varoluşunu, sınıf mücadelesini, müziği ve ideolojik tavrını konuştuk.