https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2018/04/10/haberde-tuzun-duvarda-izin-olsun/

'Yeni Türkiye' yolunda neoliberalizm

İletişim Yayınları’nın Kemal Deniz’in özenli çevirisiyle Türkçeye kazandırdığı Yeni Türkiye’ye Varan Yol - Neoliberal Hegemonyanın İnşası bugünün koşullarını yorumluyor. Kitap, Türkiye’nin yakın tarihi ile ilgilenenlere derli toplu bir kaynak sunma iddiasını taşıyor.

Man Booker Uluslararası Ödülü'nün kısa listesi açıklandı

Man Booker Uluslararası'nın kısa listesi açıklandı. Listede Han Kang da yer alıyor.

İddia: Zülfü Livaneli'nin kitabını başka adla bastılar

Zülfü Livaneli'nin kaleme aldığı Kardeşimin Hikâyesi adlı romanın Nursen Karayanız tarafından çalındığı iddia edildi. Doğan Kitap konuyla ilgili yasal süreç başlatacak.

En Güzel Şarkı çıkıyor

Yazar Ercüment Akdeniz En Güzel Şarkı ile okur karşısında. Söyleşi yarın saat 19:00'da başlayacak.

Mansur Balcı: Şiir gibi yaşadı

Hoca, bize her şeyden önce sekter olmadan da sol siyaset yapılabileceğini öğretti. Sendika, dernek, siyasal parti… sol mücadelenin her örgütlenmesi; grev, protesto, yürüyüş… her toplumsal eylem, Hoca’nın stratejik varlığı ve emeği ile gerçekleşti.

Bir Mansur geçti…

Mansur Balcı, ‘hoca’ unvanını lise öğretmeni olmasından değil, bizim dünyamızda yarattığı anlamdan elde etmişti. İzmir’de 80’li, 90’lı yıllarda sol politika yapan bir grup genç insan için, çok önemli bir kişiydi Mansur Hoca; acemi çağımızın ‘hikmet burcu’ydu.

‘Filistin’ ile ‘İksir’ arasındaki Mansur Balcı

Onunla yaptığım bir söyleşinin sonunda ona “Filistin ile İksir arasında nerede yer alıyorsun?” diye sormuştum. Şiire ilgili açıklamalarının ardından “ikisinin de içeriğinin yanındayım.” diye sonlandırmıştı yanıtını.

Sıradışı bir yazar: Leo Lionni

Lionni’nin çocuk kitaplarında dayanışma, toplum, üretim, çocukluk, yabancılaşma, hafıza gibi birçok farklı kavramı kendi kelime dünyanız içinden tanımlayarak ve anlamlandırarak bulabilirsiniz. Onun kitaplarını hem felsefe temelli hem de zamansız kılan yanı da budur.

Aysel Sağır: Vahşetin ilk yediği şey insandır

Geçtiğimiz günlerde İthaki Yayınları’ndan Kırgın Çocuklar Mevsimi isimli romanı yayımlanan Aysel Sağır, Hayata Dönüş Operasyonu’nu odağına alıyor ve gerçeklikten kopmadan kurmaca bir hikayeyi odağına alıyor. Mücadele, kimlik, katliam, şiddet ve ölüm sarmalında ilerleyen hikayenin üstünde durduğu temel mesele ise hafıza…

Galeano ve ‘Körlük’ten kurtulmak

Eduardo Galeano'nun 'Hikaye Avcısı' Sel Yayıncılık etiketiyle okuyucuyla buluştu. Galeano 'Hikaye Avcısı'nda tarihin tozlu raflarında yitip gidecek olanın, sesi kesilmeye çalışanın, resmi tarih sayfalarında yer edemeyecek olanın kültürüne, belleğine sahip çıkmayı başarıyor. Kısacası, dilsizliğe hapsedilmeye çalışılanı, sese ve ifadeye dönüştürüyor.

Bir kadınlık masalı, erkeksiz bir dünya tasviri: Y

Cem Akaş’ın Can Yayınları’ndan çıkan romanı “Y”, erkeklerin yeryüzünden silindiği, sadece kadınların yaşadığı ve yönettiği bir dünyanın ve bu dünyaya 150 yıl sonra gelen ilk erkek çocuğun, Constantine’in öyküsü.