Dilop'un yeni sayısı çıktı

Dilop'un yeni sayısı okurla buluştu. Dergi, bu sayısında Kürtçenin yaşatılmasını işliyor.

Şeyh Ubeydullah İsyanı konuşulacak

Dr. Sabri Ateş, Şeyh Ubeydullah İsyanı'nı anlatacak. Konuşma online olarak gerçekleşecek.

PEN: 27 yıldır yanıyoruz!

PEN, Madımak Katliamı dolayısıyla bildiri yayınladı: 27 yıldır yanıyoruz, kanıyoruz, utanıyoruz!

Varlık dergisi 87 yaşında!

Varlık dergisi 87. yaşını kutluyor. Derginin bu sayısında 'Yükselen Bir Değer Olarak Vasat' ele alınıyor.

Sabahat Akkiraz'dan büyüyünce yok olmayan masallar

Çocukluğunun unutulmaz anlarından olan masal anlatılarını daha fazla çocuk okusun, dinlesin diye kaleme alan Sabahat Akkiraz’ın “Happa Ninenin Masalları” kitabı Dinozor Çocuk tarafından okurla buluştu. 4 adet masaldan oluşan kitap, her bir masalda ayrı bir temayı işlerken aynı zamanda her bir masalda da ayrı bir kıssadan hisseye yer veriyor.

Toprağım Yaşar Kemal

Benim gibi birçok insanın kültürlenme ve aydınlanma sürecinde derin etkisi bulunan bir yazarla ilgili olarak, son günlerde haksız bir değerlendirme yapılmış olması bu yazıyı yazmama neden oldu. İşin ilginç yanı, bu haksız değerlendirmeyi yapan kişi, Soner Yalçın gibi “yapmaması gereken” biriydi…

Notos'tan küçük İskender sayısı

Notos'un temmuz-ağustos sayısı hazırlandı. Yeni sayıda kapakta küçük İskender yer alıyor.

Dünden bugüne bir esin kaynağı: 15-16 Haziran

Zafer Aydın’ın kaleminden, Türkiye’nin toplumsal ve siyasal tarihinde özel bir yer tutan, 15-16 Haziran direnişini öncesi ve sonrasıyla kapsamlı bir şekilde ele alan “İşçilerin Haziranı” Ayrıntı Yayınları tarafından yayımlandı. 5-16 Haziran üzerine yeni tartışmalar, yeni bakış açıları, yeni araştırmalar için de önemli bir zemin sunan çalışma, okurun önüne koyduğu bütünsel fotoğrafla önemli bir kaynak olma özelliği taşıyor.

Şiiri değiştiren ilk yapıtlar – II

Yayımlandığında büyük yankı uyandıran ve yerleşik şiiri, şiir anlayışını altüst eden, yeni bir dil düzeni, söyleyiş ve duyarlılık getiren yapıtlardan bazılarını hatırlatmaya devam etmek istiyorum. Bu yazıda şiiri lirik, erotik, politik ve ironik olan Cemal Süreya'nın "Üvercinka"sının içeriğiyle modern Türkçe şiirdeki yenilikçiliğini ve öncülüğünü şiirlerinden örneklerle açıklamaya çalışacağız.

Ursula K. Le Guin ile yazma üzerine dost muhabbeti

Ursula K. Le Guin’in David Naimon ile yapılan söyleşilerine yer verilen “Yazma Üzerine Sohbetler”, Metis Yayınları’nın “Diyaloglar” serisi kapsamında yayımlandı. Ursula K. Le Guin kurmaca, şiir ve kurmaca dışına odaklanan üç ayrı söyleşiden oluşan bu sohbetlerde yazmanın zorluk ve ödüllerini, inceliklerini ve püf noktalarını tartışıyor.

Savaşın gerçeği, gerçeğin masalı: Yüklerin en değerlisi

Yazar ve senarist Jean-Claude Grumberg’in kaleminden “Yüklerin En Değerlisi” Yapı Kredi Yayınları tarafından okurla buluştu. İkinci Dünya Savaşı’nın yıkıcı atmosferini umut felsefesiyle dağıtan yazar, “Bir Masal” alt başlığıyla yayımlanan kitabın “bildiğimiz türden” bir masal olmadığı konusunda okuru uyarıyor.