Metastaz'ı öneren üniversite hesabı kapatıldı

Medipol Üniversitesi'nin kütüphanesi, 'Menzil Cemaati'nin Sağlık Bakanlığı'nda örgütlenmesini' anlatan Metastaz adlı kitabı önerdi. Üniversite kütüphanesinin resmi sosyal medya hesabı bir süre sonra paylaşımı sildi.

Ahmet Altan'ın yeni kitabı Mart'ta çıkıyor

Ahmet Altan yeni kitabıyla okurlarını selamlıyor. 19 denemeden oluşan kitap 'Dünyayı Bir Daha Hiç Görmeyeceğim', Granta Books etiketiyle Mart ayında yayımlanacak.

Metin Altıok Şiir Ödülü başvurularında son tarih 25 Mart!

Metin Altıok Şiir Ödülü için başvurular başladı. Son tarih 25 Mart 2019.

Kedilerle oynayan şiirler

Kedi ve eşik benzetmesi, ilişkisi, çağrışımı aitsizliği, kendine özgülüğü, hiçbir yerde olmamayı da akla getiriyor. Buna dayanarak kedi ile şair arasında da bir benzetme yapılabilir mi?

KHK'li şair Gökhan Taner Günsan okurlarıyla buluştu

Eğitim-Sen Çaycuma Temsilcisi Gökhan Taner Günsan'ın ikinci şiir kitabı Israrotu'nun imza ve söyleşi etkinliği Çaycuma Belediyesi SEKA Sosyal Tesisleri'nde yapıldı. Günsan, "Israrcı ve inatçı bir tohum gibi bizi savurdukları her yerde yeşermeye devam edeceğiz" dedi.

Gazete Duvar yazdı: Dergipark düzeltiliyor!

Dergipark kaynakçalarındaki hata geçtiğimiz günlerde gündem oldu. ULAKBİM, Dergipark’ta gerekli düzeltme işlemlerinin başlatıldığına dair bilgi verdi.

KDV'de kafa karışıklığı: Yayın dünyası ne bekliyor?

KDV krizinin kafaları karıştırdığı şu günlerde yayıncılar, dağıtımcılar, perakende satış kanalları ve okuyucular yeni yasada neler istiyor? Kitabevleri, dağıtımcılar ve yayıncılar arasında bir rekabete dönüşme riski taşıyan krizi Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, Türkiye Yazar Birliği-Yazar Yayınları Müdür Yardımcısı Mustafa Ekici, Dipnot Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Emir Ali Türkmen, Kor Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Onur Öztürk, Alfa Dağıtım Satış Müdürü Hülya Kımıl ve Dost Kitabevi Müdürü Hüdaverdi Akar konuştuk.

Moda sadece üzerimize yakışanı mı giymek?

Eda Çakmak’ın “Kural Tanımayan Bir Moda Klavuzu” adlı metni, Zeynep Özatalay’ın çizimleriyle keyif alabileceğimiz, aynı zamanda da moda üzerine farklı açılardan düşünüp, tartışabileceğimiz bir okuma deneyimi sunuyor. Moda ve kimlik, modanın benlik inşasındaki yeri, moda ve feminizm, beden politikaları ve moda ilişkisi, sürdürülebilirlik gibi konuları ele alan metin, alternatif giyinme önerileri üzerine de düşündürüyor. Moda yukarıda da bahsettiğimiz gibi insanların ya çok içli-dışlı olduğu ya da burun kıvırdığı, görmezden gelmeye çalıştığı bir kavramı imliyor.

Lenin'in 'Stalin vasiyeti' sahte mi?

Sovyet tarihi konusunda uzman tarihçi Stephen Kotkin’in üç ciltlik Stalin biyografisinin ilk cildi İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. Kotkin tarihe 'Lenin’in Vasiyeti' olarak geçen, Stalin’in genel sekreterlikten uzaklaştırılması tavsiyesini verdiği ünlü mektubun sahte olabileceğini iddia ediyor. Kotkin, 12. Parti kongresinin hemen ardından ortaya çıkan bu metnin kongrede ezici bir mağlubiyete uğrayan Troçki’den yana tavır alan Lenin’in karısı Krupskaya tarafından yazılmış olduğunu söylüyor.

Epik bir anlatı: Lefter!

Gerekli Kitaplar’ın ilk kitabı Lefter’i, yazarı Murat S. Dural’la konuştuk. Fenerbahçeliliği ve öyküleri kamuoyunca bilinen Dural, çalışma biçimini, Fenerbahçe’yi ve Lefter’i Gazete Duvar’a anlattı.

Bourdieu'nun gözünden 'muhafazakâr'a bakmak

Sosyolog Aksu Akçaoğlu’nun "Zarif ve Dinen Makbul" adlı çalışması İletişim Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı. Akçaoğlu, Ankara’nın Çukurambar mahallesinde gerçekleştirdiği yaklaşık bir sene süren etnografik çalışmasıyla “burjuva kültürüyle barışık muhafazakâr üst-orta sınıf beğenisi”nin ortaya çıkışının tarihsel ve sosyolojik analizini maharetle gerçekleştiriyor.