Tegera söyleşisi ve sergisi

Tegera kitabının söyleşisi 20 Nisan'da yapılacak. Etkinlikte görsel çalışmalar da sergilenecek.

Devran kimin için döner?

Selahattin Demirtaş'ın kitabı Devran okurla buluştu. Devran, Demirtaş'ın ilk kitabı Seher'e göre kurgusu ve akıcı diliyle edebi bir yerde bulunuyor. Devran'da birbirinden bağımsız öyküler bulunurken kitabın içeriği ne Demirtaş’tan, ne günümüzden, ne de geçmişten bağımsız değil...

Ege'de Eşkıyalar: 'Her ayaklanma, bir hak arama isteğinden doğar'

Sabri Yetkin'in İş Bankası Kültür Yayınları'ndan çıkan kitabı Ege'de Eşkıyalar raflarda yerini aldı. Yetkin kitapta, Ege Bölgesi’nde yaşayan eşkıyaların varoluşuna, biçimlenişine ve yaşam öyküsünün yanında Ege’de eşkıyalığı yaygınlaştıran Çakırcalı Mehmet Efe figürüne odaklanıyor.

Natama Şiir dizisine dört yeni şiir kitabı eklendi

Natama dört yeni şiir kitabı yayınlıyor. Natama'nın şiir kitabı sayısı on üçe ulaştı.

Kafka'nın yıllardır saklanan eserleri gün yüzüne çıkıyor

Kafka'nın el yazmaları gün yüzüne çıkıyor: İsrail Milli Kütüphanesi’ne gönderilecek.

Şahsiyet Dergisi kurucusu Kuzey Kayahan Saran: Dergiler bir damar yoludur

2019 yılında yayım hayatına başlayan Şahsiyet Dergisi kurucusu Kuzey Kayahan Saran ile Şahisyet dergisini, Türkiye'de yazarlığı ve dergiciliği konuştuk. Saran: "Yazdıklarının bir değer gördüğünü gören kişi kaleme daha çok sarılır. Bizim istediğimizde aslında budur. Kendisini bir nebze de olsa bir okul gibi dergilerde yetiştirir. Eğer bir gün, Şahsiyet’in içinden bir kalemi edebiyat dünyasına kazandırabilirsek, işte bunu bir başarı olarak görebiliriz."

İyi olmak mı, kötü olmak mı cesaret ister?

Mehmet Eroğlu'nun ilk polisiye romanı 'İyi Adamın 10 Günü' raflarda yerini aldı. 'İyi Adamın 10 Günü', Eroğlu’nun edebi türüne farklı kalan yeni bir parça olmasının yanında, yalanlarla, hazlarla ve cinayetlerle örülü bir polisiye. Roman kahramanının bir Dostoyevski kahramanı olduğunu belirten Eroğlu ile romanındaki kavramlara ve güncel edebiyata dair konuştuk.

Rus Devrimi’nin Kısa Tarihi

Geoffrey Swain’in yeni bir bakış açısıyla devrimi ele aldığı kitabı 'Rus Devrimi'nin Kısa Tarihi' İletişim Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı. 'Rus Devrimi'nin Kısa Tarihi' Rus Devrimi’ne objektif olarak bakmamızı sağlamasının yanında devrimi kendi gerçekliği içerisinde, adım adım var etmemizi ve değerlendirmemizi sağlıyor.

Edebi Şeyler ve üç şiir kitabı

Şiir yeni bir dil yaratır. Şiir eksenli bir yayınevi diyebileceğimiz 'Edebi Şeyler' genç şiiri okurla buluşturuyor. Yayınevinin okurla buluşturduğu son şiir kitapları 'Boşluklara Doğru İlerleyelim', 'Oğul Sırtlanı' ve 'Kendinden Başka Herkes'i inceledik.

Hakan Türkçapar: Her insan kendi hayatının ustasıdır

Hakan Türkçapar'ın 'Bilişsel Davranışçı Terapi – Temel İlkeler ve Uygulama' kitabı Epsilon Yayınları etiketiyle okurla buluştu. Psikolojiye ilginin artmasında etkili olan en nesnel öğenin bu konudaki bilincin artması olduğunu belirten Türkçapar'la Bilişsel terapiyi ve kitabını konuştuk.

‘Çocuk Odaklı Habercilik Elkitabı’ Türkçe ve Kürtçe olarak yayınlandı

Haberde Çocuk/Çocuk Odaklı Habercilik Elkitabı yayımlandı. Kitabın içerisinde eğitimden sağlığa, silahlı çatışmalardan mülteci çocuklara farklı konularda haber yapmak isteyen gazetecilere yönelik tavsiyeler yer alıyor. Yazar Umay Aktaş Salman: Medyadaki temel sorunlardan biri, çocuğu ‘eksik yurttaş’ olarak gören toplumsal algıyı normalleştirmesi, bu sorun kitabın hayata geçmesini sağladı.