Karşılaştırmalı edebiyat kavgası!

Orhan Koçak'ın karşılaştırmalı edebiyata dair eleştirileri gündem oldu. Devrim Dirlikyapan ve Süha Oğuzertem, Koçak'a yanıt vererek karşılaştırmalı edebiyatın imkanlarını tartıştı.

Duyguların sözlükte karşılığı bulunur mu?

Varlığımızı toplumsal, politik, sosyolojik ve felsefi bağlamda etkileyen, adlandırılmış olan ama herkeste aynı karşılığı vermeyen, hislerimizin ifadesi kelimeler, Smith’in çalışmasında karşımıza çıkıp, bizi kendi içinde bulunduğumuz duygunun izini sürmeye götürüyor. Utanmaktan, mutluluğa, yalnızlıktan, yurtsuzluğa kadar pek çok farklı isimleri var onların ve hayatımızın ortasında duruyorlar. Smith’in “Duygular Sözlüğü ‘Acımadan Zevk Almaya’” adlı çalışması da bu duyguları kategorize etme çabasından uzak, anlamalarındaki çoğulluğa işaret ederek, farklı bağlamlarda tartışıyor.

Novamed'de kadın grevi kitap oldu

Sosyolog Feryal Saygılıgil, Novamed işçisi kadınların bir yılı aşkın süren grevlerinin hikayesini, 'Serbest Bölge'de Kadın Olmak: Bir Kadın Grevi' başlığıyla kitaplaştırdı.

Şiirlerde yolcu ve yolculuk

Şiirde yolcu ve yolculuk hem önemli bir izlek hem de yeniden üretilebilen ve sıkça kullanılan bir metafordur. Modern Türkçe şiirde de yolcu ve yolculuk konu, tema, izlek bakımından da imge, mecaz gibi öğeler olarak da hayli işlek biçimde yer alır. Kısa bir turla, modern Türkçe şiirde yolcu ve yolculuk nasıl yansıtılmış, dile getirilmiş, şiire nasıl dönüşmüş bir bakalım.

Mahmut Makal kimdir?

‘Bizim Köy’ ile köy edebiyatı akımını başlatan yazar Mahmut Makal hayatını kaybetti. Türkiye'de yargılanan, müfettişlikten alınan Makal 1967’de UNESCO tarafından dünya gençliğine örnek insan olarak seçildi.

'Bizim Köy' Mahmut Makal'sız kaldı

Köy edebiyatı akımının başlatıcısı Mahmut Makal vefat etti. Makal, Hacettepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi görüyordu.

Sezai Sarıoğlu: Muhalefet Partisi müşahidi!

Sezai Sarıoğlu şiiri gibi biri. Şiirinden çok sevilen bir insan, insanlığından çok şiirleri sevilen şairlerden değil. Şiiri, yazıları ve yaşayışı ile eşgüdümlü, eskilerin deyimiyle mütecanis. Onun “eskilerin dediği gibi” diyen ama yeni sözlerle de eskiyi tarif edebilen, günün tarihteki yeri ve diyalektikteki tümleyenini gözeterek davranan dizeleri ve düzyazıları, güncel - edebiyat ilişkisi için bir ölçek; edebiyatın günceli öğütme, güncelin de edebiyatı mekanikleştirme tehlikesine karşı bir izlek olabilir.

Cezaevlerinde, açlık grevlerinde, işkencelerde, meydanlarda: Hasretinden Prangalar Eskittim 50 yaşında

Şeyhmus Diken’in kaleme aldığı Ahmed Arif - Abisi Olmak Halkının kitabı İletişim Yayınları'ndan çıktı. Diken, Ahmed Arif’in yaşamından kesitleri ve yer yer onunla yaptığı ufak sohbetleri anlattığı kitabını, biyografi olarak değil, bir anılar manzumesi olarak tanımlıyor.

Mesele Dergisi Yayın Kurulu üyesi Yunus Öztürk: Sorun yayınların toplumsal karşılığı olmamasında

Mesele Dergisi’nin yayın kurulundan Yunus Öztürk ile Türkiye dergiciliğini konuştuk. Öztürk, "Mesele ismi üstünde dünyayla, insanla, toplumla, baskı ve yasaklarla meselesi olanların dergisi. Soru soran ve cevaplar üretmeyi deneyen bir dergi. Ne sadece edebiyat ve kültür ne de sadece politik düşünceler ağır basıyordu. Bir denge içinde mümkünse, platform olmayı denedi" dedi.

Cemil Turan Bazidî UNESCO Ödülü’ne layık görüldü: Bu ödül halkımın

UNESCO Ödülü’nü alan Kürt yazar Cemil Turan Bazîdî: Bu ödül sadece benim değil, halkımın.

Hitler'i tutuklamak isteyen son komutan

Hammerstein’in Suskunluğu yalnızca Alman faşizminin iktidara geldiği dönemin Almanyası'nı anlatmıyor. Sosyalist tarih açısından da önemli anekdotları içinde barındırıyor. Yakın tarihin bu en önemli anlarının birinci elden anlatımlarına dayanan aktarımları ile yalnızca bir biyografi yada yakın tarih çalışması değil aynı zamanda bir roman kurgusu ile gazetecilik çalışmasının harmanlandığı akıcı bir eser olarak okuru bekliyor.