Diyarbakır: Kederiyle, kaderiyle bir yerli olmak

Murat Özyaşar’ın, “Aslı Gibidir: Diyarbakır Hikâyeleri” adlı metni Diyarbakır, Diyarbekir, Amed -hangi ismi kullanırsak kullanalım -bir kente ait hissetmenin tüm duygusunu getiriyor okura. Anadilde yazma sorununa dair tartışmaya tekrar bakma fırsatı yakalarken, dilencilerin bile politik olduğu sokaklarda, bazen ışıkla, çoğu zaman keder ve karanlıkla dolaştırıyor: İstasyonlar, kentin başka yakaları, fakirlik, çocukluk, devletin elini hep üzerinde hissettirdiği insanlar, hikâyeler, anlamı başka anlamı çağıran kelimeler, dengbejler, yaslar, tanıklar, tanıklıklar, Newroz ateşinin coşkusu, ara sokakların kovalamacası…

'Yılın Yazarı Öykü Ödülü' başvuruları başladı

Nilüfer Belediyesi, 2019'u Nezihe Meriç'e adadı. Öykü Ödülü başvuruları başladı.

İzmir'de onur konuğu Murathan Mungan

İzmir, edebiyat festivaline hazırlanıyor. Bu yılın onur konuğu Murathan Mungan....

Yazar ve eleştirmenler Devran'ı konuşacak

Selahattin Demirtaş'ın yeni öykü kitabı Devran, tartışılıyor. Panel, 14 Haziran'da gerçekleşecek.

Murat Özyaşar okurlarıyla buluşuyor

Murat Özyaşar okurlarıyla buluşuyor. Etkinlik yarın saat 19.00'da Kıraathane İstanbul'da gerçekleşecek.

Yokuş Yola'dan yeni sayı

Yokuş Yola 7. sayısıyla raflarda: Dergi edebiyattan sinemaya uzanan bir okuma sunuyor.

Ferhunde Özbay'dan feminist adanmışlık

Kadın Emeği, Ferhunda Özbay'ın 1979-2011 yılları arasında yayımlanmış makalelerini kapsıyor. Dört bölümde gruplandırılan çalışmalar, birbirine zemin hazırlar nitelikte. Kırsal ve Kentsel Kesimlerde Kadın Emeği, Ev Kadınları, Evlerde El Kızları: Cariyeler, Evlatlıklar, Gelinler gibi son derece ilgi çekici olan makaleler, okurun yeni bir Türkiye perspektifi oluşturmasını sağlıyor. Bu perspektif dahilinde okurun kadına ve kadınlığa dair düşüncesi devamlı olarak yenileniyor ve bilinçli bir şekillenme yoluna giriyor.

Anılarla ‘özgür basın’ geleneği

Gazeteci yazar Hüseyin Aykol, “İlginç Zamanlarda Yaşamak/ Özgür Basında 30 Yıl” kitabıyla okurun karşısına çıktı. Aykol, yeni kitabında çocukluğundan başlayarak son 30 yılını içinde geçirdiği 'özgür basın'a dair anılarını paylaşıyor okurla.

Şiirin yorumu

Şiir aynı zamanda dağınıktır. Diliyle dağınıktır. Sözüyle dağınıktır. İmgesiyle, sesiyle, dağınıktır. Şiirin yorumu büyük ölçüde, bu dağınıklığı derleme toparlama çabasıdır.

Kırılgan gerçekler

Gerçekler Kırıldı, doğru bildiklerimizin ya da alışkanlıklarımızın günün birinde kökten değişebileceğini, geçmişin kimi zaman hatırlamakta zorlanacağımız tozlu anılara dönüşebileceğini kısacası gerçek bildiklerimizin tamamen ‘kırılabileceğini’ hatırlatıyor. Barış Müstecaplıoğlu öyküleriyle okuyucuları birbirinden farklı duygular arasında dolaştırırken; gerçek insan yaşamlarını kendi hayal dünyasıyla birleştirerek merak uyandırıyor, bir sayfadan bir sayfaya atlatıyor.

Rüyet: Anlatının ‘Sine’si 

Derviş Zaim'in Yapı Kredi Yayınları tarafından basılan yeni romanı, 'Rüyet' raflarda yerini aldı. Kitap için, Hüsn-ü Aşk örneğini izleyerek, ana karakter Sine’nin ifade ettiği bir biçimde, yolculuk ve arama metaforları ile örgülenmiş, iç içe geçmiş bir anlatılar toplamıdır denebilir.