Azra Kohen'e 'Yılın Yazarı' ödülü!

Elele Avon Kadın Ödülleri’nin sahipleri belli oldu. Yılın Yazarı ödülü Azra Kohen'e verildi.

2018 Nâzım Hikmet İnceleme ve Araştırma Ödülü sonuçlandı

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nca düzenlenen Nâzım Hikmet inceleme-araştırma ödülü sonuçlandı. Kurul, gelen çalışmaları değerlendirdi ve katılan araştırmaların hedeflenen ölçütleri karşılamadığı sonucuna vardı. 

Şefik Hüsnü'nün gözünden Türkiye'de sınıflar

Şefik Hüsnü'nün 1921 ile 1925 yılları arasında Aydınlık dergisinde kaleme aldığı makaleler Gökhan Atılgan'ın editörlüğünde derlendi. Yordam Kitap'tan çıkan Toplumsal Sınıflar, Türkiye Devrimi ve Sosyalizm Türkiye’deki komünist hareketin kurucularından Şefik Hüsnü’nün gözünden Türkiye’de Marksist düşüncenin tarihine ışık tutuyor.

'Öteki' artık her yerde!

Mitoloji ve vahiy gibi akılcı olmayan açıklama yollarından vazgeçildiğinde, insanların aralarındaki farklılıkları çözümlemenin tek yolu güç kullanmaktı. Aydınlanma’nın kalbinde siyasi terör yatmaktadır; bugünlerde bir tür gelenekçilik kılığına bürünmüş olarak yeniden açığa çıkmakta olan siyasi terör.

73 katliam, 6 kapı: Ezidiler dile gelirse...

Namık Kemal Dinç'in kaleme aldığı Kanatların Gölgesinde adlı kitabı Zan Yayınları tarafından yayımlandı. Dinç, kitapta Şengal’in siyasal ve kültürel coğrafyasını tanıtıyor. Dinç, ayrıca altı tanık hikâyesi ile 73. fermanla karşı karşıya kalan Ezidileri ve inançlarını da görünür kılmaya çalışıyor.

Altay Öktem Zebercet Cafe'de!

Altay Öktem 10 Ocak Çarşamba günü Zebercet Cafe'de olacak. Söyleşi 20.00'da başlayacak.

Tektaş Ağaoğlu kimdir?

Çevirmen yazar Tektaş Ağaoğlu 84 yaşında hayatını kaybetti. Ağaoğlu, Ağaoğlu, 1973 yılında Marks ve Engels'ten seçerek derlediği Politika ve Fel­sefe adlı yapıtı 142. maddeye aykırı görülerek tutuklandı. 7,5 yıla hüküm giydi, beş ay tutuklu kalmıştı...

Yeni e dergisi editörü C. Hakkı Zariç: Editör yazar kadar okura da sorumludur!

Yeni e dergisinin editörü şair C. Hakkı Zariç ile dergicilik üzerine konuştuk. Zariç, "Cemal Süreya’dan ödünç bir cümleyle dergilerin edebiyatın mutfağı olduğu gerçeğini kabul ettiğimizde yazar ve dergi arasındaki iletişim de ortaya çıkıyor. Yazar ve dergi birbirini güçlendirir, yönlendirir ve çoğaltır" diyor.

Tevfik Fikret 150 yaşında – II

Fikret güncelle ilgilidir ve olaylar karşısında tepkisini zamana bırakmaz. II. Meşrutiyet sonrası, İttihat Terakki’nin yönetiminde, toplumda büyük infial yaratan yolsuzluklar gündeme gelir. Fikret, tepkisini dile getirdiği ünlü “Han-ı Yağma” şiirini yazar. Onun bu tavrı son derece öğreticidir. Çünkü tanıkların sessizliği, yalan denilen canavarın bakıcısı olur...

Sessizliğin bile sana ait olmadığı yerde yazı

Aslı Erdoğan’ın 2010-2016 yılları arasında Radikal ve Özgür Gündem gazeteleri ile Karakarga Dergi’de yayımlanan yazılarından derlenen, “Artık Sessizlik Bile Senin Değil” adlı kitabı Kara Karga Yayınları etiketiyle okuyucularıyla buluştu. Erdoğan, bu yazılarda trajik, duygusu derin, çoğumuz için travmatik olanı anlatmaya çabalarken, genellikle köşe yazısı üslubuyla yazılmış metinlerde rastladığımız, yazdığına yabancılaşma durumunu hissettirmiyor. Kendi benliğini de ortaya koyuyor ve tanıklık yükünün ne kadar ağır olduğunu okuyucuya geçiriyor.

Başak Daşman: Ölümden sonra yaşam fikri güçlükten çıkıyor

Başak Daşman ile İthaki Yayınları'ndan çıkan Kırk Evin Delisi adlı kitabı hakkında konuştuk. Daşman, "Kibir her zaman vardı. Ancak genel olarak kibir denilen duygu, o sırada var olan otoritenin beslediği bir duygudur" diyor.