Onur Yıldırım: Madenciler için tünelin sonu karanlık

13 Mayıs 2014 günü, Soma’da Eynez maden ocağında ülke tarihinin en korkunç iş cinayeti yaşandı. 301 madenci hayatını kaybetti. Katliamın ardından, Onur Yıldırım ve Uğur Şahin Umman, Türkiye’de gerçekleşmiş en büyük iş cinayetinin unutulmaması için, Soma katliamını belgelemek ve tarihe bir not düşmek için, 3 yıl boyunca İstanbul, Ankara, Eskişehir, Kütahya, Soma, Kınık ve Savaştepe’de gerçekleştirdikleri mülakatlarda edindikleri deneyimlerini “Çizmelerimi Çıkarayım mı?” adlı bir kitapta derlediler.

Tanrı koyduğu yasalara aykırı davranabilir mi?

Kendisine her şeyin yapılabilir olduğu Öteki, karşısında herkesin egemen kesildiği ötekidir. Fakat ilginç bir işleyişle, bu türlü bir öteki, biz-grubunun hiyerarşilerini dağıtmaz. Aksine, altıyla, üstüyle, bu biz-grubunun tam bir egemenlik makinesi gibi çalışmasını sağlar ve Simgesel Öteki'nde temsil olunan yasayı güvence altına alır; berkitir.

John Berger hayvanların tarafında!

John Berger'in kaleme aldığı Hayvanlara Niçin Bakarız? geçtiğimiz günlerde Deli Dolu Yayınları'ndan çıktı. Berger, farklı başlıklar üzerinden insan, doğa ve hayvanın ilişkisine bakmaya çalışıyor.

Zeynep Oral: Okumadan ödül veriyoruz

PEN Başkanı Zeynep Oral Türkiye'deki ödüller hakkında konuştu. Oral, "Bazen okumadan ödül veriyoruz" dedi.

Man Booker Ödülü George Saunders'ın!

Dünyanın en saygın edebiyat ödüllerinden biri sayılan Man Booker Roman Ödülü’nü bu yıl, ilk romanı Arafta ile George Saunders kazandı. Saunders’ın Türkçe’de yayımlanmış altı kitabı daha bulunuyor.

Filiz Ali: Babamdan sonra annemle birbirimizi suçladık

Filiz Ali, babasının ardından yaşadıklarını anlattı: Annemle birbirimizi suçladık.

Orhan Pamuk: Türkiye Avrupa'dan uzaklaştıkça otoriterleşti

Orhan Pamuk, son romanı Kırmızı Saçlı Kadın'ın Almanya tanıtımında konuştu. Pamuk, "Türkiye Avrupa’dan uzaklaştıkça otoriterleşiyor. Bu kitapta yaptığım şey birazcık bu konulara derinden ve edebi bir şekilde yaklaşmak oldu” şeklinde konuştu.

Boralıoğlu'ndan 'Meçhul' Frankfurt'ta okundu

Gaye Boralıoğlu'nun eseri Meçhul, "Satırlar Arası" programına seçildi. Kitap, Frankfurt'ta okundu.

Hamide Yiğit: 'Ak Troller' tarafından ölüm tehdidi alıyorum

IŞİD'le ilgili yazdığı kitabının ardından tehditler alan yazar Hamide Yiğit hakkında çok sayıda dava açıldı. Bilal Erdoğan ve Berat Albayrak'ın da şikâyetçi olduğu Yiğit bir sonraki çalışmasında Ortadoğu'da kadın olmayı inceleyeceğini söyledi.

Demirtaş'ın kitabını cezaevine almadılar

Demirtaş'ın 'Seher'i cezaevine alınmadı. Gerekçe: 'Şifreli ve kontrolsüz haberleşme'.