Şükrü Erbaş: Özgürlüğü bir duyguya dönüştürmeye çalışıyoruz

Şair Şükrü Erbaş, Diyarbakır'da okurlarıyla bir araya geldi. Etkinlikte okurların sorularını da yanıtlayan Erbaş, "Bize dayatılan dış gerçekliği reddederek sevgiyi yaşamaya çalışıyoruz. Özgürlüğü bir duyguya dönüştürmeye çalışıyoruz" dedi.

Selim Temo Ankara’da okurlarıyla buluştu

Şair, yazar Selim Temo Ankara’da okurlarıyla bir araya geldi. Şair Ahmet Telli’nin açılış konuşmasıyla başlayan söyleşinin sonunda Temo kitaplarını imzaladı.

Bir peygamberi hak edecek kadar kötüyüz!

İlginç kurgusu, kadim zamanlara ait bir meseli modern bir çağın sorunlarıyla iç içe geçiren Peygamberin Endişesi edebi hazın yanı sıra felsefi, tarihi sorgulamalara kapı aralayan bir roman. Bir romanın yazıldığı çağın aynası ya da o çağa reçete olma tasasının modasının çoktan geçtiği ve bunun son derece demode olduğu yönünde ciddi bir eleştiri külliyatı mevcut.

Tarih Meleği*

Bu metin Stéphane Mosès’in Tarih Meleği: Rosenzweig, Benjamin, Scholem başlıklı kitabının giriş bölümüdür. Murat Erşen ve Cana Erşen çevirisinden tadımlık bir bölümü sizlerle paylaşıyoruz...

Behçet Aysan ve Metin Altıok şiir ödülleri Refik Durbaş ve Cevat Çapan'a

Behçet Aysan Şiir Ödülünü Durbaş, Metin Altıok Şiir Ödülü’nü Çapan aldı. Tören 24 Aralık'ta...

Sultanın 16'ncı yüzyıldaki casusları

Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan tarafından kaleme alınan "Sultanın Casusları 16. Yüzyılda İstihbarat, Sabotaj ve Rüşvet Ağları" Kronik Kitap etiketiyle yayımlandı. 16. yy'daki casusluk faaliyetlerini belgelerle ele alan kitabın yazarı Gürkan ile, döneme, kitaba ve casusluğun tarihine dair sohbet ettik.

‘Kabuk Dudak’ fiyakalı bir düğüm

Şiir okurunun dikkatine… Konformizm sorunuyla da esaslı bir hesaplaşmanın söz konusu olduğu “Kabuk Dudak”a kulak vermeye değer.

Van Kitap Fuarı başlıyor

Van Kitap Fuarı bu yıl da birçok yazar ve yayınevi ağırlayacak. Fuar 7 Aralık'ta başlıyor.

Metropolitan Sanat Müzesi 569 kitabı ücretsiz erişime açtı

Metropolitan Sanat Müzesi erişime açıldı: 569 kitap ve 400 bin görsel ücretsiz olarak yayında!

Varlık'ın Aralık sayısı yayımlandı

Varlık'tan yeni sayı! Dosya konusu "Toplumsal Yaşamda ve Sosyal Ağlarda Gürültü" oldu.

Bedia Ceylan Güzelce’den suça ve suçluya dair bir sorgulama: Soyka

Bedia Ceylan Güzelce, Çınar Yayınları’ndan çıkan son kitabı “Soyka”da hiç istenmemiş ve sevilmemiş genç bir kadının yaşam öyküsünden yola çıkarak suç ve suçlu kavramlarını irdeliyor.