Varlık dergisi Nisan sayısı yayımlandı

Varlık dergisinin yeni sayısı okurlarla buluştu. Dergide “Edebiyat iyileştirir mi?” konusu ele alınıyor.

Önce kendimizle karşılaşmak

Tuğçe Isıyel’in Ya Hiç Karşılaşmasaydık adlı kitabı Doğan Kitap tarafından yayımlandı. Isıyel, kitapta kendimiz ve ötekiyle kurduğumuz ilişkilere, yaşamdaki türlü karşılaşmalara dair yazdığı denemeleri okurlarla buluşturuyor.

Asteriks’in çizeri Albert Uderzo vefat etti

Çizgi roman serisi Asteriks’in çizeri Albert Uderzo vefat etti. Uderzo, 92 yaşındaydı.

Şair Bülent Keçeli vefat etti

Şair Bülent Keçeli vefat etti. Keçeli 52 yaşındaydı. Keçeli, Konya'da toprağa verilecek.

Zahrad’ın baharlı şiirleri

Zahrad’ın “Bambaşka Bir Bahar” kitabındaki şiirleri çok farklı temalar içeriyor. Ayrıca kitap kronolojik bir şekilde düzenlendiği için şiirlerdeki değişimi, konuların, imgelerin farklılaşmasını gözlemleyebiliyoruz. Bununla beraber bu şiirler kendimizi sorgulatan, kendimiz dışına baktıran, kentleri, sokakları duyuran bir yan içeriyor.

İşin aslı bu!

Sándor Márai’nin kaleminden İşin Aslı, Judit ve Sonrasıromanı Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı. Üç bölüme ayrılan romanda Márai, sadakat ve yalanı, gerçeği ve arzulananı, toplumsal ilişkilerdeki dürüstlüğü anlatıyor.

Orhan Pamuk'un yazmakta olduğu 'Veba Geceleri'nden tadımlık bölüm

Orhan Pamuk'un dört yıldır yazmakta olduğu Veba Geceleri adlı romanının 27. bölümünü yayımlıyoruz. Olaylar 1901 yılında Ege'de hayali bir Osmanlı adası olan Minger'de geçer. Adanın nüfusunun yarısı Ortodoks, yarısı Müslümandır. Çin'den ve Hindistan'dan geldiğine inanılan, Asya'da milyonlarca kişiyi öldüren ve tarihte Üçüncü Veba Pandemisi diye bilinen veba salgınının Minger adasına varmasıyla Vali Sami Paşa karantina tedbirleri almaya başlar…

PEN 2020 Şiir Ödülü Ahmet Telli’ye verildi

PEN 2020 Şiir Ödülü Ahmet Telli’nin. Ödül töreni TÜYAP İzmir Kitap Fuarı’nda yapılacak.

Sîtav Yayınevi’nden 4 yeni kitap

Sîtav Yayınevi'nden 4 yeni kitap: Bir Türkçe, üç Kürtçe kitap okurla buluştu.

Neruda, Char, Ritsos: İz bırakan ‘yabancı’ şairler

Modern Türkçe şiiri etkilemiş ‘yabancı şairleri’ öncelikle kendi dillerinde “modern şiirin, modern dönem şiirinin” içinde olmalarını dikkate alarak, modern Türkçe şiirde “çeviri şiir turu” da diyebileceğimiz bir “göz atma” yazısı hazırladık. Bu yazıda Pablo Neruda, Rene Char ve Yannis Ritsos'un çevrilmiş şiirlerinden örneklerle açıklayacağız.

Bora Abdo'dan yaşam ve ölüm arasında öyküler

Bora Abdo'nun yaşam ve ölüm, aşk ve nefret arasındaki ince çizgide bir kurguyla anlatılmış sıra dışı öyküleri "Hayâlî’nin Tesadüfleri", İletişim Yayıncılık tarafından raflarda yerini aldı. "Ben zaman içinde yazma sebebimi unuttum" diyen Abdo ile öykülerini, Adalar’la olan ilişkisini ve bir yazar için yazma halini konuştuk.