Bülent Ortaçgil ve Mahmut Çınar, Kadıköy'de okurlarıyla buluşacak

Bülent Ortaçgil ve Mahmut Çınar, Kadıköy'de okurlarıyla buluşacak. Etkinlik 27 Haziran'da!

Açık uçlu sonlar, masallı öyküler

Her şeyi olabilir kılan bir yaşam sunuyor Holst, gerçeklikle oynuyor, onu kesinliklerin sınırından çıkarıyor, parçalıyor. Masalı andıran bir yerde, karakterlerine son yazabileceğiniz öykülerle buluşmak isterseniz dikkatinizden kaçmayacaktır.

'Kıraathaneler hemen açılsın, oralarda isyan örgütlenirdi'

BirGün gazetesi yazarı Mustafa K. Erdemol, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından başlayana 'kıraathane' tartışmalarını yazdı. Erdemol yazısında " AKP Geel Başkanı’nın açacağı “millet kıraathaneleri” beklediği sonucu vermez. Sonuçta herhangi bir metnin “kıraat” edilmediği, (okunmadığı) yerler olan bu mekanlar düpedüz kahvehaneydi, kandırmayalım birbirimizi. " ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Kayıhan Pala: Şehir hastanelerinin yapımı derhal durdurulmalı!

Kamu-Özel İşbirliği modeliyle yapılan "Şehir Hastaneleri"nin sadece kirası 25 yılda 50 milyar dolar olacak. Sadece bu yıl açılan Şehir Hastanelerinin kirası için bütçeye konulan  2.6 milyar TL ile 150 yataklı 64 hastane yapılabileceğini söyleyen Prof. Dr. Kayıhan Pala, "AKP iktidarı bitse de biz bunu sonlandıramazsak çocuklarımız 25 yıl boyunca dolara endeksli kira ödeyecek. Şehir Hastanesi yapımı hemen bugün durdurulmalı. Yapılan hastaneler bu finansman modeli sonlandırılarak Tıp Fakültelerine devredilmeli" dedi. 

Modern Türkçe şiirin milletvekili olmuş şairleri

Cumhuriyetin kuruluş sürecinde, tek parti ve sonrasında Demokrat Parti döneminde birçok ünlü şair Meclis’te milletvekili olarak yer almıştır. Meclis’in tek parti ve Demokrat Parti döneminde gerçekten halkın temsilcilerinden oluşup oluşmadığı ve ünlü şairlerin de orada, halkın temsilcisi olarak, halkın sorunlarına çözüm için bulunup bulunmadıkları ayrı bir tartışma konusu. TBMM açıldıktan sonra milletvekilliği yapan ünlü şairler kimler olmuş onlara bakalım...

Sırrı Süreyya Önder, İdris Baluken'in romanı hakkında yazdı: Anneler en sona bırakılır

Sırrı Süreyya Önder, HDP Milletvekili İdris Baluken’in cezaevinde kaleme aldığı, Dipnot Yayınları etiketiyle yayımlanan “Üç Kırık Dal” isimli romanı üzerine yazdı. Önder, Yeni Yaşam Gazetesi için kaleme aldığı yazısında, romanın ve kahramanlarının savaşın birer fotoğrafları olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Cesareti olanlar kendinden bir parça bulurlar bu romanda, olmayanlar, kendilerini keskin bir makasla, bu fotoğraflardan keserler.”

22. Ali Rıza Ertan Şiir Ödülü Bekir Dadır ve Devrim Horlu'ya verildi

Ali Rıza Ertan Şiir Ödülü sahiplerini buldu. Bekir Dadır ve Devrim Horlu ödülü paylaştı.

Devrimleriyle, aşklarıyla, enerjisiyle Rusya!

Volkan Özdemir'in kaleme aldığı Rusya'nın Kodları'nda gerek siyasal gerek ekonomik dönüşüm, Rusya’nın kendi özgül dinamiklerinin yanında uluslararası ekonomi-politik ve küresel siyasetin dinamikleri de gözetilerek aktarılmış. Rusya’nın genel bir ekonomi-politik haritasında önce yeri işaretleniyor, ardından ülkenin toplumsal, kültürel, ekonomik, siyasal ve tarihsel gerçekleriyle Rusya ele alınıyor.

Bir sahaftan 'öte'si...

Ümit Kılıçgedik'in sahibi olduğu Öte Sahaf, Urla'daki yegane sahaf dükkânı aynı zamanda. İstanbul Gazi Mahallesinde başlayan yolculuğu, Kuzguncuk'ta tanıştığı bir komünle İzmir'e doğru devam eden Kılıçgedik, Urla'da hem güzel bir sahaf kurmuş hem de bir permakültür merkezi...

Sohbetlerin yakıtı: Dedikodu!

Kolektif Kitap’tan, Ezgi Kardelen’in çevirdiği, Robert Fulford tarafından yazılan, Anlatının Gücü “Kitle Kültürü Çağında Hikayecilik” kitabı insan hasletinin vazgeçilmezlerinden anlatıyı, geçmişten bugüne yavaş adımlarla takip ediyor. Anlıyoruz ki; dedikodu biçiminde başlayan medeniyet tarihinin yazımından gazeteciliğe dönüşmesine, dünya edebiyatının aristokrasisine şık bir şekilde yerleşmesine ve son olarak iletişim çağında elektronik anlatının sahnelerde yerini almasına kadar bütün insanlık tarihi anlatmalara doyamamak üzerine kurulu.

Nihilizmin krallığında kahraman ne anlama geliyor?

Günümüz kahramanının anlam değişimleri ve nedenlerini tartışan bir kitap, “Kahramanlık Patolojisi ‘Toplu Katliam ve İntihar’”. Franco “Bifo” Berardi’nin bu metni Nalan Kurunç’un başarılı çevirisiyle, Otonom Yayıncılık tarafından basıldı. Kitap, günümüzde daha çok kahramanlığın “suça” yönelik değişen anlamını sorgularken, şimdilerde bireyin nasıl distopik bir ortamda varlık savaşı verdiğini de hatırlatıyor. Metin boyunca karamsar bir hava olduğundan söz edebiliriz ancak Berardi kitabın sonlarında doğru çıkışın olabilirliğinden bahsetmeyi es geçmiyor.