Ölüm döşeğinde tahliye edildi, aynı gün vefat etti

Kalbi yüzde 25 çalışan, iki kez bağırsak kanaması geçiren hasta mahpus Sabri Kaya, öleceği anlaşılınca tahliye edildi. Sabri Kaya tahliye kararından bir kaç saat sonra vefat etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan ağır hasta tutuklu Sabri Kaya'nın sayısız tahliye talebi reddedildi. Kalp hastası da olan Kaya 12 Mayıs’ta bağırsak kanaması geçirmesi üzerine Osmaniye Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken, 19 Mayıs tarihinde ikinci kez bağırsak kanaması geçirdi. Durumu ağırlaşınca önceki gün Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’ne sevk edilen Kaya hakkında dün tahliye kararı verildi. Sabri Kaya tahliye kararından birkaç saat sonra vefat etti.

Kalbi yüzde 25 çalışan Kaya, 25 Mart'ta kalp krizi ve beyin kanaması geçirmişti. Kaya, 3 kez yoğun bakıma alınıp, "Durumu iyi" denilerek, yoğun bakımdan çıkarılarak cezaevine tekrardan götürülmüştü.

Kaya’nın avukatı İlhan Öngör, tahliye kararının ardından yaptığı açıklamada “Dün itibariyle acil olarak Adana Balcalı Hastanesi’ne kaldırdılar. Bugün kendisi hakkında Osmaniye Savcılığı’nca tahliye kararı verildi. Artık kurtulacak gibi değil. Yaşaması zor. Hatta hastaneden sağlık bilgi verilmiyor. Bize, ‘öldü’ demiyorlar ‘ama yaşaması da zor’ diyorlar. Doktorlarla görüştüm bana, ‘mucize bekliyoruz. Tedaviye artık cevap vermiyor’ dediler" diye konuştu.

Öngör, "Bir ayda 20 kez kriz geçiren Sabri Kaya’yı bu hale getiren devlet aklı ve bürokrasisidir. Bunu sadece ihmalkarlıkla dahi açıklayamayız, göz göre göre bu sonuç ortaya çıktı. Anayasa Mahkemesi’nin infaz erteleme ve hastaneye yatırma tedavi edilmesi talebimize ambulans kapıda bekliyor gibi bir gerekçeyle ret etmesi sonucunda gelinen nokta budur, kapıda beklediği iddia edilen ambulans Sabri Kaya’yı iyileştiremedi. Kendi gözetimi altında bulunan Sabri Kaya’nın yaşam hakkını devlet koruyamamıştır” dedi. (MA)

Hasta mahpus Sabri Kaya için tahliye kararıHasta mahpus Sabri Kaya için tahliye kararı

Üç kalp kapakçığı çürüyen Sabri Kaya tahliye bekliyorÜç kalp kapakçığı çürüyen Sabri Kaya tahliye bekliyor

Hasta mahpus Sabri Kaya için AYM’ye başvuruHasta mahpus Sabri Kaya için AYM’ye başvuru

Hasta mahpus Sabri Kaya: Coplu saldırıya uğradıkHasta mahpus Sabri Kaya: Coplu saldırıya uğradık

'Sabri Kaya'nın cezaevinde tedavisi yapılmıyor''Sabri Kaya'nın cezaevinde tedavisi yapılmıyor'