Hasta mahpus Sabri Kaya: Coplu saldırıya uğradık

Osmaniye Cezaevi'nde ayakta sayımı kabul etmeyen hasta mahpus Sabri Kaya darp edildiğini açıkladı. Kaya İHD'nin hasta mahpuslar listesinde yer alıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan hasta mahpus Sabri Kaya, ayakta sayımı reddettikleri için kendisiyle birlikte koğuşta bulunan birçok mahpusun darp edildiğini ve yerlerde sürüklendiklerini anlattı.

Yaşadıklarını ailesi aracılığıyla duyuran Kaya, cezaevinin keyfi dayatma ve uygulamalarını kabul etmeyince darp edildiklerini söyledi. Kaya ailesine şunları anlattı, "Sabah sayım için gelen gardiyanlar bize ayakta sayım dayatmasında bulundu. Biz bunu kabul etmeyince coplarla, tekmeyle, tokatla bize saldırdılar. Bizi yerlerde sürükleyerek işkence ettiler. Saldırı sırasında ben baygınlık geçirdim. Kronik kalp hastası olduğumu bilmelerine rağmen bana ve arkadaşlarıma işkence ettiler."

'HAYATINDAN ENDİŞELİYİZ'

Kaya'nın kızı Dilan Kaya da, 10 yıldır cezaevinde bulunan babasının hastalığına dikkat çekerek, "Babamın kalbi yüzde 25 çalışıyor. Şeker hastalığı da var. Hasta tutsağa bunu yapmaya hakları yok. Babamın hayatından endişe duyuyoruz. Osmaniye'de ciddi hak ihlallerine maruz kalıyorlar. Bu baskı ve işkencenin son bulmasını istiyoruz" dedi.

'Sabri Kaya'nın cezaevinde tedavisi yapılmıyor''Sabri Kaya'nın cezaevinde tedavisi yapılmıyor'

Üç kalp kapakçığı çürüyen Sabri Kaya tahliye bekliyorÜç kalp kapakçığı çürüyen Sabri Kaya tahliye bekliyor