Savcılık Kutlu Adalı cinayeti için harekete geçti

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Sedat ve ağabeyi Atilla Peker'in iddialarının ardından KKTC'de öldürülen Gazeteci Kutlu Adalı ile ilgili soruşturma başlattı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, organize suç örgütü liderliği suçlamasıyla hakkında arama kararı çıkartılan Sedat Peker'in kardeşi Atilla Peker'in ifadesi üzerine gazeteci Kutlu Adalı'nın Kıbrıs'ta öldürülmesi olayına ilişkin soruşturma başlattı.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada şöyle denildi: "Atilla Peker adlı şahsın Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği 'Gazeteci Kutlu Adalı'nın Kıbrıs'ta öldürülmesi' olayına ilişkin çeşitli iddialar içeren dilekçesinin teslim alınması ve yapılan ilk değerlendirme sonucu iddiaya konu suçlarla ilgili Türk adli makamlarının soruşturma ve kovuşturma yapmasının Türk Ceza Kanunu hükümleri uyarınca olanaklı olduğu kanaatine varılması üzerine, dilekçe içeriğinde bahsi geçen suç iddialarıyla ilgili derhal soruşturma başlatılmıştır.

Soruşturma kapsamında cinayet olayının gerçekleştiği KKTC adli makamlarından ihtiyaç duyulan bilgi ve belgelerin temin edilmesi amacıyla gereken yazışmaların yapılması ve yine ülkemiz dahilinde bulunan muhtemel delillerin temini ile dilekçe sahibinin ayrıntılı beyanının alınması için çalışmalara
başlanmıştır."

PEKER: DAHA NE DAVALAR AÇILACAK

Suç örgütü liderliğinden hükümlü Sedat Peker de bu gelişmenin ardından bir açıklama yaptı. Peker Twitter'dan yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kardeşim Atilla Peker, Anadolu Örgütlü Suçlar Savcılığının daveti üzerine polislerin takibinde olarak yoldadır. Konu Kutlu Adalı cinayeti. Daha ne davalar açılacak göreceksiniz. Bir tripoda, kameraya yenileceksiniz!”

NE OLMUŞTU?

Sedat Peker gazeteci Kutlu Adalı cinayeti ile ilgili eski emniyet mensubu ve siyasetçi Mehmet Ağar ile eski MİT mensubu Korkut Eken'in kendisinden tetikçi istediğini iddia etmiş, kardeşi Atilla Peker'i önerdiğini ancak cinayeti Atilla Peker'in işlemediğini öne sürmüştü. Atilla Peker de savcılığa verdiği ifadede Kutlu Adalı'yı öldürmek için Korkut Eken'le birlikte KKTC'ye gittiğini itiraf etmişti. Atilla Peker ifşa oldukları için Kutlu Adalı'yı öldüremediğini ancak cinayetin ardından Korkut Eken'in kendisine 'O iş tamam" dediğini ileri sürmüştü. (AA-HABER MERKEZİ)