Polisten Boğaziçi savunması: O sürede soyunulup giyinilemez

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki eylemlerin ardından gözaltına alınan öğrencilere çıplak arama iddiası ile ilgili polisten açıklama geldi: Bu kadar kısa sürede kıyafet çıkarılıp tekrar giyilmesi mümkün değil.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Boğaziçi Üniversitesi'nde Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasına karşı düzenlenen eylemin ardından evlerinden gözaltına alınan öğrencilere çıplak arama yapılmasına ilişkin olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden açıklama geldi.

Öğrencilerin arama odasına giriş çıkışlarını gösterdiği belirtilen görüntülere de yer verilen açıklamada 'iddialarla ilgili suç duyurusunda bulunulacağı' belirtildi. Açıklamada "Görüntülerden de anlaşılacağı üzere bütün şahıslarda olduğu gibi iddialarda bulunan şahısların da üst aramaları çok kısa sürelerde tamamlanmıştır. Bu kadar kısa süre içerisinde kıyafet çıkarılması ve tekrar giyilmesi kesinlikle mümkün değildir" denildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden Boğaziçi Üniversitesi rektör eylemleri sırasında gözaltına alınanlara çıplak arama dayatıldığı iddialarına ilişkin yapılan açıklamada şöyle denildi:

"E.G., Y.Ö., Z.A.Ç., Ö.Ö., H.R.S. isimli şahıslar tarafından basın ve sosyal medya yoluyla 'çıplak arama ve kötü muameleye maruz kalındığı' iddialarında bulunulmuştur. Görüntülerden de anlaşılacağı üzere bütün şahıslarda olduğu gibi iddialarda bulunan şahısların da üst aramaları çok kısa sürelerde tamamlanmıştır. Bu kadar kısa süre içerisinde kıyafet çıkarılması ve tekrar giyilmesi kesinlikle mümkün değildir."

Gözaltı işlemlerinin "Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeliği 8. Maddesi ile Emniyet Genel Müdürlüğü Nezarethane Talimatnamesi’nin 9. Maddesinde belirtilen hususlara uygun şekilde gerçekleştirildiği" ifade edilen açıklamada, söz konusu iddialarda bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi.

Ne olmuştu?

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri eylemlerin ardından gözaltına alınan arkadaşlarına çıplak arama ve kötü muamelede bulunulduğunu açıklamıştı. Öğrenciler İHD'de yaptıkları basın açıklamasında şunları söylemişti: "Gözaltına alınan arkadaşlarımız, polisler tarafından emniyet binasında çıplak aramaya maruz kalmışlardır. Çıplak aramaya direnen arkadaşlarımız polisler tarafından yere yatırılarak kıyafetleri zorla çıkarılmıştır. Arkadaşlarımız polisler tarafından tecavüzle tehdit edilmiştir." (HABER MERKEZİ)