İskenderun'da yakalanan Erol Evcil, sorgu için Ankara'ya götürüldü

Sahte faturalarla kamuyu 25 milyar lira zarara uğratan suç örgütlerine yönelik operasyonda gözaltına alınan Erol Evcil, sorgulanmak için Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ankara merkezli soruşturma kapsamında 29 ilde düzenlenen 'Demir Yumruk' operasyonunda gözaltı sayısı 301'e yükseldi. Dün başlatılan operasyonda İskenderun'da kaldığı rezidanstan kaçmaya çalışırken özel harekat polislerince yakalanan Erol Evcil elleri arkadan kelepçeli olarak mali polis eşliğinde Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. AA'nın haberine göre, nezarethaneye konulan Evcil'in ifadesinin alınmasına önümüzdeki günlerde başlanacağı öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

Ankara Emniyet Müdürlüğü yerleşkesinde, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlileri, Vergi Denetim Kurulu müfettişleri ve Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) personelinin katılımıyla oluşturulan ortak çalışma grubunun 10 ay boyunca sürdürdüğü çalışmalar, dinleme ve fiziki takip uygulamaları sonucunda, demir çelik sektöründe faaliyet gösteren 3 suç örgütü tespit edilmişti.

Suç örgütlerinin, demir çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozdukları, sektördeki diğer firmaları devre dışı bırakarak tekel olmaya çalıştıkları, sahte fatura düzenleyerek üçüncü kişiler üzerinden kurdukları paravan şirketler aracılığıyla haksız kazanç sağladıkları belirlenen soruşturma sürecinde firmaların, düzenledikleri 105 milyar liralık sahte fatura ile kamuyu 25 milyar lira zarara uğrattıkları da tespit edilmişti.

Soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen 374 şüpheli arasında soyadını sonradan Eşrefoğlu olarak değiştiren Erol Evcil ile 3 suç örgütü lideri de bulunuyor.

EROL EVCİL KİMDİR?

Erol Evcil, 2 Mayıs 1966 tarihinde Mudanya'da doğdu. Eşrefoğlu Turizm şirketiyle 1986 yılında iş hayatına atılan Evcil, 1991 yılında Cavit Çağlar'ın oğlu Mustafa Çağlar'la yakın ilişkisi sayesinde iplik işine girdi. Çağlar ve Ali Osman Sönmez'den iplik alarak piyasaya girdi. 90'lı yılların karanlık ilişkiler ağıyla gündeme gelen Evcil, Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi olduğu ve kara para aklama gerekçesiyle aranırken, 28 Kasım 1999'da Bursa'da yakalandı. 'Suç işlemek için çete oluşturmak', 'taammüden adam öldürmeye azmettirmek' ve 'tehditle menfaat sağlamak' suçlarından idam ve 44 yıla kadar hapisle yargılandı. Tahliye edilip 2015'te yeniden tutuklanan Evcil 2020 yılında tekrar tahliye edildi. (HABER MERKEZİ)