Dışişleri Bakanlığı: Gerçek suçlular ortaya çıkmadı

Almanya'da sekizi Türk, 10 kişiyi öldüren neonazi örgüt NSU'nun davasında karar çıktı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan 'kararın yeterli olmadığını ve gerçek bağlantıların ortaya çıkarılmadığı' açıklaması geldi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinden Almanya'da görülen 'Nasyonal Sosyalist Yeraltı' (NSU) davasına ilişkin açıklama yaptı. Bakanlık, NSU kararını derin devlet ile istihbarat içindeki bağlantıları ve gerçek suçluları ortaya çıkarmadığı için 'tatmin edici' bulmadı.

Almanya'da 8'i Türk 10 kişinin öldürüldüğü NSU davasına ilişkin yapılan açıklamada, "Söz konusu dava sonucunda baş sanığın müebbet hapis cezasına ve diğer dört sanığın ise değişen süreli hapis cezalarına çarptırılmalarını not ettik. Bununla birlikte, maalesef bugün verilen karar NSU cinayetlerinin arka planını ve derin devlet ile istihbarat içindeki bağlantılarını tüm boyutlarıyla açıklığa kavuşturmamış, gerçek suçlular ortaya çıkarılmamıştır. Bu bakımdan kararı, adaletin tecellisi ve kamu vicdanının rahatlatılması bakımından tatmin edici bulmuyoruz. Soruşturmaların başlangıç aşamalarında pek çok önyargıyla karşılaşan ve mağdur edilen kurban aileleri ile Almanya’daki Türk toplumunun duyguları, henüz dinmemiş acıları milletimizce paylaşılmaktadır" denildi. (HABER MERKEZİ)

Almanya'daki neo-Nazi davasında karar açıklandıAlmanya'daki neo-Nazi davasında karar açıklandı