İmza 'rektör' değil, 'üniversite başkanı' sıfatıyla

ODTÜ'de yol yapımına ilişkin Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ODTÜ Rektörlüğü arasında imzalanan protokol Ankara Valiliği tarafından yayınlandı. Protokolün imza kısmında ODTÜ Rektörlüğü kastedilerek,'Orta Doğu Teknik Üniversitesi Başkanlığı' ibaresi yer aldı. Bu ibarenin altına Rektör Mustafa Verşan Kök imza attı. Şehir Plancıları Odası, bu duruma "Ülkemiz bürokrasisinde Üniversite Başkanlığı adında bir makam bulunmamaktadır" diyerek tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) arazisi içinden geçmesi planlanan yollara ilişkin ODTÜ Rektörlüğü ve Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından imzalanan protokolün ardından bir gecede 4.8 kilometrelik alandan ağaçlar söküldü.

'ODTÜ Teknokent Kavşağı' ile '1071 Malazgirt Bulvarı Arasında Bağlantıyı Sağlayacak Yol İnşaatına İlişkin Protokol' Ankara Valiliği tarafından kamuoyuyla paylaşıldı. Protokolü ayrıntılı inceleyen TMMOB'a Bağlı Şehir Plancıları Odası'na göre, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ODTÜ arazisi üzerinde geniş yetkiler verirken ODTÜ’ye herhangi bir denetim yetkisi verilmedi.

YÖK BAŞKANI TARAF DEĞİL FAKAT İMZASI VAR

Yol yapımına ilişkin protokolün tarafları olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ODTÜ tanımlandı. Protokol sonunda taraf tanımlanmayan kurumları temsilen Ankara Valisi Ercan Topaca ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın imzalarına yer verildi. Şehir Plancıları Odası'na göre, protokolün Ankara Valiliği ve YÖK Başkanlığı'na yüklediği sorumlulukların yerine getirilmesi noktasında daha sağlam bir dayanak olması için bu iki kurumun da taraflar olarak tanımlanması gerekiyordu.

ODTÜ rektörüne mesaj yağmuru: Nasıl ödeyeceksiniz bu vebali?ODTÜ rektörüne mesaj yağmuru: Nasıl ödeyeceksiniz bu vebali?

'ÜNİVERSİTE BAŞKANLIĞI ADINDA BİR MAKAM BULUNMUYOR'

ODTÜ'den geçirilecek yola ilişkin hazırlanan protokolün imza kısmında ODTÜ Rektörlüğü kastedilerek,'Orta Doğu Teknik Üniversitesi Başkanlığı' şeklinde yazıldı ve altına Rektör Mustafa Verşan Kök'ün imza attı. Bu yanlışlığa Şehir Plancıları Odası,"Ülkemiz bürokrasisinde Üniversite Başkanlığı adında bir makam bulunmamaktadır" yorumunu yaptı.

REKTÖRLÜK BAŞLAMA ZAMANINI BELEDİYE'YE BIRAKTI

Protokolün 3'üncü maddesinin 1'inci fıkrasında "ABB, (...) harita, zemin etüdü, yol gövdesinin oluşturulması, sanat yapılarının imalatı, ağaç nakli gibi çalışmalara olumsuz hava şartlarına maruz kalınmaması adına en kısa zamanda başlayacaktır" ifadesi yer alıyor. ODTÜ Rektörlüğü tarafından 11 Eylül tarihli açıklamasında ise "Yol yapımı çalışmalarının başlama zamanı tamamen Büyükşehir Belediyesi’nin tasarrufunda olmuştur. Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri, 09.09.2017 tarihinde sabah saatlerinde alan etütleri ile yol yapımı sürecine başlamıştır" ifadelerine yer verildi. Şehir Plancıları Odası'na göre Rektörlüğün bu açıklamasıyla çalışmaya başlanma zamanı tamamen Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin tasarrufuna bırakıldı.

PROTOKOLDE BAKANLIĞIN GÖRÜŞÜ YOK

Protokolün 3'üncü maddesinin 17inci fıkrasında; "Ağaçlar ile ilgili uygulamalar kapsamında; taşınması uygun ağaçlar nakledilecek, uygun olmayan ömrünü tamamlamış olan ağaçlar kaldırılacaktır" ifadesi yer aldı. Şehir Plancıları Odası'na göre bu ifadeyle "taşınması uygun ağaçlar"dan ve "ömrünü tamamlamış olan ağaçlar"dan ne kastedildiği muğlak.

Protokolde herhangi bir ağaç sayımının yer almadığı ve taşınacak ve taşınmayacak ağaçların tespiti konusunda ilgili teknik bilgiyi sağlayan kurum olarak Orman Genel Müdürlüğü'nün görüşünün alınması zorunluyken, protokolde buna ilişkin herhangi bir ifadenin yer almaması da hatalar arasında.

ODTÜ ormanı bir gecede bu hale getirildiODTÜ ormanı bir gecede bu hale getirildi

ÇELİŞKİLİ İFADELER VAR

Protokolün 3'üncü maddesinin 47üncü fıkrasında; "İncek bulvarı bağlantı yolu Ek-4'de koordinatları belirtilen güzergahta esasen 4 şerit gidiş ve 4 şerit geliş olarak; aşağıdaki kesitte 38 metre olarak yapılacaktır. (Ek-5 yol kesiti)" ifadesi yer aldı. Bu ifadenin devamında yol parçalarının genişlikleri verildi. 2 metre olarak yazılmış olan orta refüjün el yazısıyla değiştirilerek 4 metreye çıkarıldığını saptayan Şehir Plancıları Odası, değişikliğin yukarıdaki ifadeye yansıtılmadığını belirterek şunları aktardı:

"Protokolde çelişkili bir durum ortaya çıkmıştır. Bu çelişkili durum zaten ODTÜ Rektörlüğü açıklamalarına da yansımıştır; 08.09.2017 tarihli açıklamada yol genişliği 38 metre olarak belirtilirken 11.09.2017 tarihli açıklamada yol genişliği 40 metre olarak belirtilmiştir. Ayrıca söz konusu değişiklikler Ek-5'teki yol kesitine yansıtılmamıştır, yol kesitinde yol genişliği 38 metredir. Böylesine kritik bir konuda ve süreçte protokolün el yazısıyla tahrip edilmesi ve çelişkili ifadelere ve açıklamalara mahal verilmesi profesyonel olmayan bir tutumdur."

ODTÜ Rektörlüğü ve Gökçek anlaştı: Proje uygulanacakODTÜ Rektörlüğü ve Gökçek anlaştı: Proje uygulanacak

YOLUN BAZI BÖLGELERDE GENİŞLEDİĞİ PROTOKOLE YAZILMADI

"Protokolün 3. maddesinde yol ve peyzaj ve altyapı çalışmalarına ayrılan alanlar birlikte belirtilen toplam genişlik 50 metredir. ODTÜ Rektörlüğünün 11.09.2017 tarihli açıklamasında ise; "Yolun yapımı sırasında açılan yüzeyin genişliği; yol yapım teknikleri, yol kenarındaki sanat yapıları (şev, drenaj kanalları, vb.) ve çevre düzenlemeleri gereği, bazı yerlerde en fazla 75 metre olup (mevcut yangın yollarıyla beraber), iki noktada U-dönüşü yapılacağı için sadece bu bölümlerde genişlik 135 metreye ulaşmıştır." ifadesi yer almaktadır. Söz konusu protokolün herhangi bir yerinde 75 metre ve 135 metre genişlikten söz edilmemektedir. Tespitlerimize göre Ankara Büyükşehir Belediyesi 50 metre genişliğin katbekat üstünde orman alanını tahrip etmiştir."

VALİLİK DE TARAF DEĞİL

Söz konusu protokolün 3. madde 6. fıkrasında; "Yol yapımı karşılığında 36 hektarlık hazine arazisinin ODTÜ'ye tahsisi Ankara Valiliği koordinasyonunda gerçekleştirilecektir" ifadesi yer aldı. Ankara Valiliği taraf olarak tanımlanmadığını hatırlatan Şehir Plancıları Odası, "bu maddenin Valilik açısından bağlayıcı olması hukuken tartışmalı bir konudur" ifadelerine yer verdi.

'Devrimci' ODTÜ devrilirken'Devrimci' ODTÜ devrilirken