Meslek odalarından Havagazı Fabrikası için bilirkişi başvurusu

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, Ankara Nöbetçi Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak, Havagazı Fabrikası yerleşkesi içinde keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasını talep etti.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile Ankara Tabip Odası, Ankara Nöbetçi Sulh Hukuk Mahkemesi’ne yaptığı başvuruda, akademisyenlerden oluşturulacak asbest söküm uzmanı, mimar, inşaat mühendisi, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ile halk sağlığı uzmanı hekimin yer alacağı bilirkişi heyeti talep edildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan şunları söyledi:

"Ankara’da 25 Şubat’ta önlem alınmadan 350 ton asbestli yapı asbest yönetmeliğine aykırı olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından halkın sağlığını tehdit edecek şekilde yıkıldı. Şimdi sanki asbestli bölüm yıkılmamış gibi bir bilgi kirliliği yaratılarak konunun üstü kapatılmaya çalışılıyor. O binanın her yeri asbestli malzemeyle dolu, kimse bizi kandırmasın. Büyükşehir Belediyesi bu yıkımla halkın sağlığına kast etti, bunun sonuçlarını yıllar sonra göreceğiz. Ankara Valiliği olaydan 15 gün sonra açıklama yaparak yıkımın Valilik denetiminde yapılacağını ifade ediyor. Bu açıklama ile Büyükşehir Belediyesi’nin bu işi yapamadığını örtük de olsa ifade ediyor. Bu nedenle mahkemeye bilirkişiler tarafından tespit yapılması için dava açtık.”

10 soruda asbest ve etkileri10 soruda asbest ve etkileri

TABİP ODASI KARANTİNA ÇAĞRISINI TEKRARLADI

Ankara Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Vedat Bulut ise binanın acilen karantinaya alınması gerektiğini ifade ederek şöyle devam etti: “Yıkımın önem alınmadan gerçekleştirildiği 25 Şubat ile mahkeme tarafından yıkımın durdurulduğu 1 Mart 2017 tarihlerindeki tüm tespitlerin yapılmasını talep ettik. Ankara halkının sağlığı tehdit edilmiştir. Mevzuata aykırı yıkım ile asbest yayılmıştır, maruziyetlerin boyutu henüz tespit edilememiştir. Gerçeklerin açığa çıkması sorumluların yargı önünde hesap vermesi gerekiyor. Bu bölgede gerekli denetimlerin yapılacağı Ankara Valiliği tarafından açıklanmıştır. Bu denetim görevinin güvenilir ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ile çıkar ilişkisi olmayan akredite firmalar ve TÜBİTAK, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İSGÜM gibi kamu kuruluşları tarafından yapılması uygun olacaktır." (DUVAR) 

'Asbest kentsel dönüşümün olduğu her yerde risk''Asbest kentsel dönüşümün olduğu her yerde risk'

Ankara'nın asbest riski nedir?Ankara'nın asbest riski nedir?

'Binanın asbestli olmayan bölümü yok''Binanın asbestli olmayan bölümü yok'