Gezi’nin tartışmalı hâkimi Bircan ‘son yılında’ hâkim olmuş

Gezi davasında karar çıktı. AK Parti’den milletvekili aday adayı olduğu için tepki çeken hâkim Murat Bircan’ın avukat olarak görev yaparken yaş sınırına 1 sene kala, 2019'da hâkim olduğu ortaya çıktı.

Davanın hâkimi Murat Bircan (ortada) AK Parti’den Samsun Milletvekili aday adayı olmuştu.
Google Haberlere Abone ol

ANKARA- Gezi davasının karar duruşmasında hâkim Murat Bircan’ın geçmişte AK Parti’den Samsun Milletvekili aday adayı olması tepki topladı. Davanın avukatları dosya kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "mağdur" olduğunu belirterek davaya bakan üye hâkim Bircan’ın aynı zamanda AK Parti geçmişini eleştirdi.

Gezi davasının tartışmalı hâkimi Bircan, 2018 yılında Samsun Bafra ilçe binasında açıklama yaparak AK Parti’den aday adaylığını kamuoyuna duyurdu. Bircan burada yaptığı konuşmada, "Ben Avukat Murat Bircan 1974 Bafra doğumluyum. İlkokulu Almanya’da, orta öğrenimi 1992 yılında Bafra İmam Hatip Lisesi'nde tamamladım. Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1998 yılında mezun oldum. Avukatlık stajının ardından askerlik hizmetimi Kars/Kağızman’da yaparak terhis oldum. 2000 yılında evlendim ve serbest avukat olarak çalışmaya başladım. 2006 yılında ise Bafra Belediyesi’nde kurum avukatı olarak çalışmaya başladım. 2013 yılından bugüne kadar Bafra Belediyesi Hukuk İşleri Müdürü olarak görevime devam ettim" ifadelerini kaydetti.

AK Parti tarafından aday gösterilmeyen Bircan, 9 Ekim 2019 yılında ise sosyal medya hesabından paylaşım yaparak Bafra Belediyesi’ndeki görevinden ayrıldığını duyurdu. Çok sayıda yerel haber sitesinde yer alan haberlere göre Bircan bu tarihte "Hâkim-savcı adaylığı” nedeniyle istifasını duyurdu, Bircan, "Hâkim-Savcı adaylığı nedeniyle 20 yıllık avukatlık mesleğimden ve 14 yıllık Bafra Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğü görevimden bugün itibariyle ayrılmış bulunuyorum. Rabbim hakkımızda hayırlı eylesin. Hakkınızı helal edin” dedi.

AVUKATLIKTAN HÂKİM OLMANIN SON YAŞ SINIRI 45

Adli ve idari yargı hâkim ve savcı adayı olma şartları 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununun 8’inci maddesinde düzenleniyor. Türk vatandaşı kriteriyle başlayan kurallar, "Giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak" şartıyla devam ediyor.

Avukatlık mesleğinden adaylığa geçmek isteyenler için ise mesleklerinde fiilen en az üç yıl çalışmış, giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibariyle kırk beş yaşını doldurmamış ve kendi aralarında yapılacak olan yazılı yarışma sınavında ve mülâkatta başarılı olmak şartı aranıyor.

Avukatlık mesleğinden hakimliğe geçen Gezi’nin tartışmalı hâkimi Murat Bircan, 2019 yılında yani tam kırk beş yaşında hâkim oldu. Bircan, 2020 yılında mevzuat gereği bu hakkını kullanamayacaktı.

CHP’Lİ BAŞARIR: AKP’Lİ AVUKATLAR HÂKİM YAPILDI DERKEN ŞAKA YAPMIYORDUK

Gezi davasında karar veren, yaş sınırından 1 yıl önce hâkim olan Bircan’ın hâkim olmasına tepki gösterenler arasında CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır da yer aldı. Başarır sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Gezi Davası'nda karar verecek hakimlerden biri olan Murat Bircan, AKP Milletvekili Aday Adayı'ydı. Yargı bağımsızlığını siz düşünün! 2018 döneminde AKP'li avukatlar, hâkim yapıldı derken şaka yapmıyorduk!" ifadelerini kullandı.