Floyd'u öldürmekten suçlu bulunan Chauvin yeniden yargılama talep etti

ABD'de Floyd'u öldürmekten suçlu bulunan eski polis Chauvin'in avukatı, müvekkilinin 'adil yargılanmadığını' öne sürerek yeniden yargılanmasını talep etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'de, siyah vatandaş George Floyd'u öldürmekten suçlu bulunan eski polis Derek Chauvin, 'adil yargılanmadığını' ileri sürerek yeniden yargılama talebinde bulundu. Floyd'un boğazına dakikalarca diziyle bastırarak ölümüne sebep olan Chauvin'in avukatı Eric Nelson, müvekkilinin yeniden yargılanması için mahkemeye başvuruda bulundu.

Lenson, Chauvin'in 'adil yargılanmadığı, savcılığının ve jürinin görevini kötüye kullandığı, duruşma esnasında hatalar yapıldığı ve hukuka aykırı bir karar verildiği' gerekçeleriyle müvekkilinin yeniden yargılanmasını talep etti. Chauvin'in yargılandığı davada jürilerden birinin, medyaya yansıyan fotoğrafında 'Black Lives Matter' (Siyahların Hayatı Değerlidir) yazılı şapka takması, bu kişinin jüri olarak tarafsız olup olmadığı tartışmalarına neden olmuştu.

Chauvin davasındaki 12 jüriden biri olan 31 yaşındaki Brandon Mitchell'ın, üzerinde "Dizinizi boynumuzdan çekin" yazılı tişört giydiği ve "Siyahların Hayatı Değerlidir" yazılı şapka taktığı fotoğrafının ardından hukukçular arasında tarafsızlık tartışması başlamıştı. Brandon Mitchell isimli jüri, Star Tribune gazetesine yaptığı açıklamada, söz konusu fotoğrafının geçen yıl ağustosta ABD'de siyahların hakları için mücadele eden Martin Luther King'i anma töreninden bir kare olduğunu, fotoğrafın George Floyd protestolarında çekilmediğini söylemişti. 

Minneapolis'teki Hennepin Bölge Mahkemesinde dört haftadır devam eden yargılamada, dün 12 kişilik jüri, kendisine yöneltilen ikinci ve üçüncü dereceden cinayet ile ikinci dereceden insan öldürmek suçlamalarının tümünden Chauvin'i suçlu bulmuştu. Kararın okunmasının hemen ardından hakkındaki 1 milyon dolarlık kefalet kaldırılan Chauvin, tutuklanarak cezaevine götürülmüştü.

Floyd'un ölümünde kusurlu bulunan diğer üç eski polis memuru da daha önce 750 bin dolar tutarındaki kefalet bedelini ödemeleri üzerine tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmişti. Söz konusu üç eski polisin, haklarındaki cinayet ve adam öldürme eylemine yardım ve yataklık suçlamalarından yargılanmasına, ağustos ayında başlanması bekleniyor. (AA)