Biden: George Floyd'un öldürülmesi gündüz gözüyle işlenmiş bir cinayettir

"George Floyd'un öldürülmesi, gündüz gözüyle işlenmiş bir cinayettir" diyen ABD Başkanı Biden, "Sistematik ırkçılık, ülkemizin ruhunda bir lekedir" ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Joe Biden, siyah vatandaş George Floyd'un 25 Mayıs 2020'de polis tarafından öldürülmesiyle ilgili "Floyd'un öldürülmesi, gündüz gözüyle işlenmiş bir cinayettir" değerlendirmesinde bulundu. Biden, Minnesota eyaletinde mahkeme jürisinin, eski polis Derek Chauvin’i Floyd'un ölümünden suçlu bulmasının ardından Beyaz Saray'da açıklamalarda bulundu.

'AT GÖZLÜKLERİ ÇIKARILDI'

Floyd'un öldürülmesinin ülkede 1960'lardan bu yana en geniş kapsamlı protestolara yol açtığını belirten Biden, "Floyd'un öldürülmesi, gündüz gözüyle işlenmiş bir cinayettir. Bu olay, tüm dünyada sistematik ırkçılığa karşı at gözlüklerin çıkarılmasına yol açmıştır. Sistematik ırkçılık, ülkemizin ruhunda bir lekedir" ifadelerini kullandı.

'KİMSE HUKUKUN ÜSTÜNDE DEĞİLDİR'

Biden, mahkemenin bugün verdiği kararın önemli olduğunu vurgulayarak, "Kimse hukukun üstünde değildir. Bugünkü karar, bu mesajı veriyor. Ancak bu yeterli değil. Burada durmamalıyız" mesajını verdi. Floyd'un ölümünün ardından neredeyse bir yıl geçtiğine işaret eden Biden, polislerin siyahlara karşı ırkçılığına yönelik Kongre'nin artık bir adım atmasının zamanının geldiğini vurguladı. (AA)