Erdoğan'dan Esad açıklaması: Görüşmeye kapalı değiliz

Körfez turuna başlamadan önce havaalanında açıklama yapan Erdoğan, "Suriye ile kapıyı kapama gibi bir durumumuz söz konusu değil, kapı açık" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Körfez ülkelerine yapacağı ziyaret öncesinde Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Rusya'nın çekildiğini açıkladığı Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması ve Suriye ile ilişkiler konularına da değindi.

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, "İslam dünyasında yaşanan krizler, Türkiye ve Körfez ülkeleri arasında yakın istişare ve işbirliğini gerekli kılıyor" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Körfez ülkeleriyle ikili ticaret hacmimiz, son 20 yılda 1,6 milyar dolardan yaklaşık 22 milyar dolara yükseldi" bilgisini paylaştı. Erdoğan, tahıl koridoru anlaşmasına ilişkin bugün Kremlin'den yapılan açıklamaya atıfta bulunarak, "Bugün yapılan açıklamaya rağmen, Rusya Devlet Başkanı Putin'in bu insani köprünün devamını istediğine inanıyorum" dedi. Erdoğan, 'ağustosu beklemeden' Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de bir telefon görüşmesi yaparak ilgili adımların atılabileceği mesajını verdi.

'KUZEY SURİYE'DEN ÇIKMAMIZI İSTİYORLAR, BÖYLE BİR ŞEY OLAMAZ'

Erdoğan, bir gazetecinin Suriye'nin 12 yıl sonra Arap Birliği'ne geri alındığını ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın 16 Temmuz Pazar günü Irak Başbakanı Muhammed Şiya Es Sudani ile Şam'da görüştüğünü hatırlatarak Türkiye-Rusya-İran-Suriye dörtlü zirvelerinin devam edip etmeyeceğine ilişkin sorusuna da yanıt verdi. 

2011'den beri Suriye Devlet Başkanı'ndan bahsederken 'Esed' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, önce Beşar Esad’ın ismini olduğu gibi telaffuz etti. Ancak daha sonra yine 'Esed' diyerek sözlerine devam eden Erdoğan, şöyle konuştu: "Biliyorsunuz bizim Suriye ile kapıyı kapama gibi bir durumumuz söz konusu değil, kapı açık. Bu, dörtlü zirvelerle ilgili de biz yine hem bu dörtlü zirveler yapılsın ama biz Beşar Esad'la da görüşme noktasında kapalı değiliz. Görüşürüz. Bütün mesele onların bize yaklaşım tarzı."

'ADİL BİR YAKLAŞIM ARIYORUZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şu anda Suriye'de Esed, maalesef Türkiye'nin Kuzey Suriye'den çıkmasını istiyor. Böyle bir şey olamaz. Çünkü biz orada terörle mücadele ediyoruz. Yani, sınırlarımızda bu teröristler varken biz nasıl çıkarız? Aynı ifadeyi farklı ülkelere kullanabiliyor mu? O yüzden de adil yaklaşım arıyoruz. Adil yaklaşım olduğu sürece tüm meseleleri aşarız." (DIŞ HABERLER)