UNESCO: Türkiye'nin Ayasofya kararından dolayı üzgünüz

Geçmişi 6'ncı yüzyıla dayanan Ayasofya'nın müze statüsünün kaldırılarak camiye dönüştürülmesi konusunda UNESCO'dan açıklama: Türkiye'nin bu anıtın statüsünü değiştirme kararından dolayı üzgünüz.
Fotoğraf: Emrah Yorulmaz -AA

DUVAR – 1500 yıllık Ayasofya’nın müze statüsünün kaldırılarak camiye dönüştürülmesi hakkında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nden (UNESCO) yeni açıklama geldi. Ayasofya’nın müze olarak Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunduğu UNESCO, “Türkiye’nin bu anıtın statüsünü değiştirme kararından dolayı üzgünüz” açıklaması yaptı.

Açıklamada, “Türkiye’nin kararının önceden diyalog konusu edilmemiş olması veya bize bilgi verilmemiş olması üzücü” denildi. UNESCO, Ayasofya’nın korunmasıyla ilgili sürecin gözden geçirileceğini belirterek, Türkiye’ye de çağrıda bulundu. Açıklamada, “UNESCO Türk yetkililere, korunmasıyla ilgili süreç bir sonraki Dünya Mirası Komitesi toplantısında gözden geçirilecek olan bu sıra dışı mirasın evrensel değerinden geri adım atılmaması için gecikmeden diyalog başlatma çağrısında bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

UNESCO, ilgili Danıştay kararından önce dün gece yaptığı açıklamada Ayasofya’nın Dünya Mirası Listesi’nde bulunması nedeniyle Türkiye’nin belirli taahhütler ve yasal yükümlülüklere tabii olduğuna dikkat çekmişti. Kurum, statü değişikliğinin ‘Dünya Mirası komitesi tarafından gözden geçirilmesi gerekebileceği’ ifade etmişti. (DIŞ HABERLER)