UNESCO'dan Ankara'ya Ayasofya uyarısı

Ayasofya müzesinin camiye dönüştürülmesine ilişkin davada Danıştay'ın kararı beklenirken UNESCO'nun açıklamasında, Ayasofya’nın evrensel değerlerine zarar verilmemesi gerektiği ifade edildi. Müzenin, Dünya Mirası Listesi'nde olduğu hatırlatılırken, statü değişikliğinin Dünya Mirası Komitesi tarafından gözden geçirilmesi gerekebileceği aktarıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ayasofya’nın müzeden camiye dönüştürülmesi konusunda Danıştay kararı beklenirken Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nden (UNESCO) konu hakkında yeni bir açıklama geldi. UNESCO, Dünya Mirası Listesi'nde yer alan 1500 yıllık yapıda planlanan herhangi bir değişikliğin kendilerine önceden bildirilmesi gerektiğini vurguladı.

Yapılan açıklamada, Ayasofya'nın Dünya Mirası Listesi'nde olduğu hatırlatılarak, belirli taahhütler ve yasal yükümlülüklere tabii olduğu belirtildi ve statü değişikliğinin 'Dünya Mirası komitesi tarafından gözden geçirilmesi gerekebileceği' ifade edildi.

'EVRENSEL DEĞERİ DEĞİŞTİRİLMEMELİ'

UNESCO tarafından Reuters ajansına yapılan açıklamada, Ayasofya'nın bir müze olarak Dünya Mirası Listesi'nde olduğu ve bunun bazı taahhütleri ve yasal yükümlülükleri beraberinde getirdiği aktarıldı. Açıklamada, "Bu nedenle bir devlet, kendi topraklarında listede olan bir alanın evrensel değerlerine zarar verecek hiçbir değişiklik yapılmamasını sağlamalıdır" ifadelerine yer verildi.

'DİYALOĞA ÇAĞIRIYORUZ'

UNESCO'dan yapılan açıklamada, "Türk makamlarını, Ayasofya'nın evrensel değerini zedeleyebilecek herhangi bir karar almadan önce diyalog başlatmaya çağırıyoruz" denildi. (DIŞ HABERLER)