Rusya'dan Erdoğan'a yanıt: Sivilleri vurmuyoruz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın İdlib’deki sivil ölümlerde Rusya'nın da dahli olduğunu söylemesine Moskova'dan "Sivil halkı vurmuyoruz" yanıtı geldi. Rusya Dışişleri Uluslararası Kuruluşlar Departmanı Başkanı Petr İlyiçev ise Türkiye'nin taahhütlerini yerine getirmediğini söyleyerek "Her gün ateş altındayız. Öylesine oturup İdlib'de ne olacak diye bekleyemeyiz" dedi.

DUVAR – Rusya Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün yaptığı AK Parti grup toplantısı konuşmasında Rusya’nın da İdlib’deki sivil ölümlerinden sorumlu olduğunu ima eden sözlerine yanıt verdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Yeni Tehlike ve Tehditler Dairesi Direktörü Vladimir Tarabrin, ‘Moskova ve Şam’ın Suriye’de sivilleri vurmadığını’ ifade etti.

Rus devlet ajansı Sputnik’e verdiği demeçte Erdoğan’ın sözlerini değerlendiren Tarabrin, ‘Moskova ve Şam’ın Suriye’de sivilleri hedef almadığını, tüm atımların yalnızca terörist oluşumlara yönelik olduğunu’ vurguladı. Tarabrin, “Rusya’nın ve Suriye ordusunun sivil halka yönelik atımlar yapmadığını birçok kez kesin bir dille ifade ettik. Tüm atımlar, yalnızca terörist oluşumlara, ellerinde silahlarla meşru hükümete karşı savaşanlara yönelik olarak yapılıyor” dedi.

‘SURİYE KENDİ TOPRAKLARINDA TERÖRLE SAVAŞIYOR’

‘Suriyelilerin terörle mücadeleyi kendi topraklarında yürüttüklerini ve siyasi çözüm istemeyen terör örgütlerine karşı güç kullanma konusunda tamamen yasal hakka sahip olduklarını’ belirten Tarabrin, bu bakımdan Suriyelilerin eylemlerinin tamamen meşru olduğunu söyledi.

‘HER GÜN ATEŞ ALTINDAYIZ, OTURUP BEKLEYEMEYİZ’

Rusya Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Kuruluşlar Departmanı Başkanı Petr İlyiçev’den ise İdlib’le ilgili sert bir açıklama geldi. TASS haber ajansının aktardığına göre İlyiçev, Suriye ordusu ve Rus güçlerinin İdlib’de bulunduğu noktaların her gün ateş altında olduğunu, Rusya’nın oturup bekleyemeyeceğini söyledi.

Türkiye’nin 2018 Eylül ayında imzalanan Soçi mutabakatıyla üstlendiği yükümlülükleri hatırlatan İlyiçev, “Türk partnerlerimizin karşılaştığı zorlukları anlıyoruz. Ancak Suriye birlikleri, Rus birlikleri, Hmeymim üssüne yönelik İHA saldırıları gibi her gün ateş altında. Öylesine oturup İdlib’de ne olacak diye bekleyemeyiz” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE M4 VE M5 TAAHHÜTLERİNİ YERİNE GETİRMEDİ’

İlyiçev, Türk-Rus ilişkilerinin İdlib gerginliğinden nasıl etkilendiği şeklindeki soru karşısında, Soçi mutabakatında Suriye Arap Cumhuriyetinin birliğine, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygının teyit edildiğini, İdlib’de oluşturulan çatışmasızlık bölgesinin geçici karakterde olduğunu vurguladı.

Mutabakat kapsamında Türkiye’nin “teröristlerle ılımlı muhalefetin ayrıştırılması, silahtan arındırılmış bölge oluşturulması M4 ve M5 otoyollarına serbestçe ulaşımın sağlanması gibi çok önemli konularda taahhütte bulunduğunu” hatırlatan İlyiçev, “Aradan bir buçuk yıl geçti ve hiçbir şey yapılmadı” dedi.

ERDOĞAN NE DEDİ?

Erdoğan, bugün AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, “İdlib’de, rejim ve Ruslar ile yine rejimle birlikte hareket eden güçlerin çoğu saldırılarının, teröristleri değil, doğrudan sivil halkı hedef aldığı gerçeğinin altını bir kez daha çizmek istiyorum” ifadelerini kullanmıştı. (Sputnik, DW Türkçe)