MSB: İdlib'de beş şehit var, beş asker yaralı

Suriye ordusunun stratejik kasabaları ele geçirmesi sonrası Türkiye'nin askeri yığınak yaptığı İdlib'de beş askerin öldüğü açıklandı. Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Rejim tarafından 10 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı neticesinde, beş kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, beş silah arkadaşımız yaralanmıştır" denildi. İdlib'de geçtiğimiz pazartesi günü de sekiz asker ölmüştü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Suriye ordusunun operasyonlarının ve Türkiye'nin askeri sevkıyatının devam ettiği İdlib'de beş Türk askerinin öldüğü, beş askerin de yaralandığı açıklandı. Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada,  "İdlib’de çatışmaları önlemek, hudut güvenliğimizi sağlamak, göçü ve insanlık dramını engellemek maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza, Rejim tarafından 10 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı neticesinde, 5 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 5 silah arkadaşımız yaralanmıştır" denildi.

'GEREKLİ KARŞILIK VERİLDİ'

MSB açıklamasında, 'Suriye ordusunun saldırısına karşılık verildiği' bilgisi yer aldı. Açıklamada, "Bölgede tespit edilen hedefler derhal ateş destek vasıtalarımızla yoğun şekilde ateş altına alınarak gerekli karşılık verilmiş, hedefler tahrip edilmiş ve şehitlerimizin kanı yerde bırakılmamıştır, bırakılmayacaktır. Gelişmeler yakından takip edilmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır" denildi.

FAHRETTİN ALTUN: ULUSLARARASI TOPLUMUN TAMAMI HEDEF ALINMIŞTIR

'115 REJİM HEDEFİ ATEŞ ALTINA ALINDI'

MSB'den akşam saatlerinde yapılan açıklamada ise "Şu ana kadar bölgede tespit edilen 115 rejim hedefi derhal ateş altına alınmış, çeşitli kaynaklardan edinilen ilk bilgilere göre 101 Rejim unsurunun etkisiz hale getirildiği, 3 tank ve 2 top/havan mevziinin tahrip edildiği, ayrıca 1 helikopterin isabet aldığı öğrenilmiştir. Belirlenen hedeflere meşru müdafaa kapsamında atışlar devam etmektedir" ifadeleri kullandı.

TÜRKİYE DESTEKLİ SMO SALDIRI BAŞLATMIŞTI

Gün içinde sosyal medyada, Suriye Milli Ordusu'nun (SMO) İdlib'in Serakib kentini geri almak için Türkiye'nin de desteğiyle hükümet güçlerine karşı yeni bir saldırı başlattığı iddia edilmişti. Katar televizyonu El Cezire'nin duyurduğu saldırı resmen teyit edilmeden, bu kez Rusya'nın araya girerek çatışmaları durdurduğu öne sürülmüştü. Silahlı militanların Reuters'a konuşan bir komutanı da, bugün Serakib yakınlarında Suriye ordusuna karşı Türk topçu ateşinin yardımıyla bir askeri operasyon başlattıklarını doğruladı.

Reuters ajansına konuşan Türk yetkililer ise Suriye hükümet güçlerinin Taftanaz yakınlarındaki Türk gözlem noktasına saldırı düzenlediğini söyledi. Yetkililer, Türk askerlerinin bu saldırının ardından, yakın zamanda takviye yapılan bu bölgeden çekilmekte olduğunu belirtti. (DIŞ HABERLER)

Büyük İdlib’den Küçük İdlib’e büzülen hesaplarBüyük İdlib’den Küçük İdlib’e büzülen hesaplar

Ateş bizi çağırıyorAteş bizi çağırıyor

Suriye: İdlib'de 600 kilometrekareyi aldıkSuriye: İdlib'de 600 kilometrekareyi aldık

Suriye ve Libya'da modus vivendi arayışıSuriye ve Libya'da modus vivendi arayışı

Reuters: Suriye ordusu Serakib'e girdiReuters: Suriye ordusu Serakib'e girdi

Suriye'den Erdoğan'a sert tepki: Mutabakat iddiası yalanSuriye'den Erdoğan'a sert tepki: Mutabakat iddiası yalan

Adana Mutabakatı nedir?Adana Mutabakatı nedir?

Erdoğan: İdlib'de rejim çekilmezse Türkiye gereğini yapacakErdoğan: İdlib'de rejim çekilmezse Türkiye gereğini yapacak