ABD: Kuzey Kore'ye askeri müdahaleye hazırız

BM Güvenlik Konseyi'nde konuşan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore'ye askeri harekat için hazır olduklarını söyledi. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ise diyalog ve müzakere yoluna bağlı kalınması gerektiğini belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'nin nükleer silah ve balistik füze denemelerini görüşmek için toplandı. Bakanlar düzeyindeki toplantıya ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson başkanlık etti.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, "Çatışmayı önlemek ve sürdürülebilir barışa ulaşmak için şimdi harekete geçmeliyiz. Bu, Kuzey Kore'nin daha ileri testlerden kaçınması, ilgili Güvenlik Konseyi kararlarına uyması ve diyaloğun yeniden başlatılmasının araştırılması anlamına geliyor"dedi.

'KENDİMİZİ VE MÜTTEFİKLERİMİZİ KORUMAYA KARARLIYIZ'

Toplantıya başkanlık eden ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, "Uluslararası toplum çok uzun zamandır Kuzey Kore'ye hitap etmek için çaba harcamaktadır. Bu günler artık sona ermeli. Şu anda dünyadaki en acil güvenlik sorunu konusunda harekete geçmemek büyük felaketlere yol açacak sonuçlar doğurabilir" diye konuştu.

Tüm seçeneklerin masada kalması gerektiğini belirten Tillerson, "Diplomatik ve ekonomik yaptırımların yanı sıra, gerekirse Kuzey Kore saldırılarına karşı askeri harekatla da desteklenecektir. Biz bu sorunu müzakerelerle çözmeyi tercih ediyoruz. Ancak Kuzey Kore'nin saldırganlığına karşı kendimizi ve müttefiklerimizi korumak için kararlıyız" dedi.

Tillerson, Kuzey Kore'nin, ABD'nin müttefikleri olan Japonya'yı ve Güney Kore'yi vurabilecek nükleer kapasiteye hali hazırda sahip olduğunu, Amerika kıtasını vurabilecek kapasiteye ulaşmasının da an meselesi olduğunu vurguladı.

Kuzey Kore'nin ABD'yi vurduğu an!Kuzey Kore'nin ABD'yi vurduğu an!

ÇİN: GÜÇ KULLANIMI DAHA BÜYÜK FELAKETE NEDEN OLUR

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Kuzey Kore ile diyalog ve müzakere yoluna bağlı kalınması gerektiğini söyledi. Yi, "Güç kullanımı farklılıkları çözmez ve yalnızca daha büyük felaketlere neden olur. Tek çıkış yolu olarak, diyalog ve müzakere tüm taraflar için en mantıklı yoldur" şeklinde konuştu.

Yi, Kuzey Kore'nin bir komşusu olarak yıllardır sorunun çözümü için çaba harcadıklarını dile getirdi. Kuzey Kore'ye nükleer çalışmaları durdurma çağrısı yapan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, "Bunu başarabilmek için, kimin ilk adımı atması gerektiği, kimin haklı ve kimin yanlış olduğu tartışmalarını artık bir kenara koymak gerek" ifadelerini kullandı. (NEW YORK/DHA)

Kuzey Kore'den balistik füze denemesiKuzey Kore'den balistik füze denemesi

Trump'tan Kim Jong-un'a 'babacan' yaklaşım!Trump'tan Kim Jong-un'a 'babacan' yaklaşım!

Kore'de savaşın ayak sesleriKore'de savaşın ayak sesleri

Kuzey Kore'den ABD'ye: Uçak gemini batırırızKuzey Kore'den ABD'ye: Uçak gemini batırırız

ABD Kuzey Kore'yi vurur mu?ABD Kuzey Kore'yi vurur mu?