Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından dolar kurunda yeni rekor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın canlı yayındaki konuşmasının ardından dolar kuru 13,26 liradan 13,85 liraya kadar yükseldi ve rekor seviyeye çıktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu gece TRT ortak yayınında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, faiz düşüşüyle birlikte döviz kurlarının da düşeceğini savundu.

Erdoğan, “Faizi düşürmek suretiyle biz yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve büyüme ve bu dört tane ana başlık bize büyümeyi getirecek. Bizim tahminimiz, asgari 10 ama bu 10'un üzerine de çıkabilir. Hep söylüyorum ya faiz sebep enflasyon neticedir. Faizi şu anda düşürüyoruz ve enflasyonun da inşallah düştüğünü hep birlikte göreceğiz” dedi.

“Yükselen kuru düşürmek için her seferinde daha yüksek faiz vermek gerekir” diyen Erdoğan, “Sürekli tekrarlanan bu süreç ülkenin kaynaklarını küresel sermayeye aktaran ve ekonomiyi bağımlı hale getiren kısır bir döngüdür. Kur, faiz enflasyon sarmalına böyle sokulduk. Biz de diyoruz ki, kur, faiz, enflasyon sarmalında yaşamayacağız. Biz bu sarmaldan çıkacağız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın saat 22.17'de başlayan yayında yaptığı açıklamaların ardından dolar kuru yükseldi. Saat 22.16'da 13,26 lira olan kuru, saat 23.08'de 13,85 liraya kadar yükseldi.

Daha sonra 13,57-13,78 arasında dalgalı seyreden dolar kuru, saat 00.42 13,41'e kadar geriledi ve 13,45-13,48 arasında işlem gördü. (HABER MERKEZİ)