Buse Üçer'e destek veren kadınlara soruşturma açıldı

İzmir'de sosyal medya hesapları üzerinden Buse Üçer'e destek olmak amacıyla “Bu kenti ateşe vereceğimiz günler yakın!” yazılı paylaşım yapan üç kadın hakkında soruşturma açıldı. Kadınlar açılan soruşturma doğrultusunda İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne giderek ifade verdi.

Google Haberlere Abone ol

Cihan Başakçıoğlu

İZMİR – Kadınların öldürülmesini protesto etmek amacıyla Ankara'da eylem yapan üniversiteli kadınların görüntülerini sosyal medya üzerinden paylaşarak “Bu kenti ateşe vereceğimiz günler yakın!” yazan Kadın Savunması'ndan Buse Üçer, bu paylaşımı nedeniyle yılbaşı akşamı gözaltına alındı.

Üçer'e, İzmir'den aynı paylaşımla destek olan üç kadın hakkında da "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" ve "Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit" suçlarından soruşturma açıldı. Hakkında soruşturma açılan kadınlar İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne giderek ifade verirken, soruşturma dosyasında 31 Aralık gününden itibaren yapılan paylaşımlar yer aldı.

GÖZALTINA ALINAN ÜÇER'E DESTEK OLMAK AMACIYLA PAYLAŞIM YAPTILAR

Hakkında soruşturma açılan Kadın Savunması'ndan Emine Akbaba, herkes 2020’yi geride bırakmaya hazırlanırken, kadınların ise 29 Aralık sabahına Aylin Sözer, Selda Taş, Vesile Dönmez, Betül Tuğluk'un öldürülmesi haberiyle uyandıklarını belirtti.

Ankara'da kadınların öldürülmesinin protesto edildiği eylemin görüntülerini paylaşan Kadın Savunması'ndan Buse Üçer'in ise Twitter hesabı üzerinden “Bu kenti ateşe vereceğimiz günler yakın!” yazarak yılbaşı akşamı gözaltına alındığını hatırlatan Akbaba, "Buse, 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde kadınlara güç veren bir sloganı hatırlattı hepimize: 'Gece karanlıktan korkarsan bu kenti ateşe veririz!'. Buse’nin gözaltına alınmasının ardından kadınlar dayanışma çağrısını yükseltip erkeklerin uykusunu kaçıran, devleti rahatsız eden o sözü yükseltmeye devam etti. Haklarımıza ve hayatlarımıza saldıran, kadın cinayetlerini önlemeyen, İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırmaya çalışanlara karşı kadınlar 'Buse’nin suç ortağıyız ve bu kentleri bir kişi daha eksilmemek için ateşe vereceğiz' dedi" ifadelerini kullandı.

Kendisinin de sosyal medya hesabından aynı paylaşımı yaptığını kaydeden Akbaba, "Devleti ve erkekleri korkutan ama kadınlara güç veren o söz ile birlikte Buse’nin serbest bırakılmasını talep eden twetler attım. 6 Ocak tarihinde İzmir Güvenlik Şube’den aranarak ifadeye çağrıldım. 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama – halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit” suçlaması ile ifade vermem istendi. Bu kenti ateşe vereceğiz dediğimiz için korku ve paniğe kapılan her gün hayatları için mücadele etmek zorunda kalan kadınlar değildir. Paniğe kapılan AKP ve kadın düşmanlarıdır" diye konuştu.

2020 yılının kadınlar için direnişin ve mücadelenin yılı olduğunu söyleyen Akbaba, son olarak şunları belirtti; "2020’nin son günlerinde bile kadın düşmanlarını nasıl rahatsız ettiğimiz apaçık ortada iken bir kez daha hatırlatalım. Musa Orhan’ı, Ümitcan Uygun’u koruyan devletin karşısına birbirimizden aldığımız güç ile dikilecek, Melek İpek gibi hayatımızı savunacağız. AKP’ye ve kadın düşmanlarına uyarımızdır; 2020 kadınların fragmanıydı."

NE OLMUŞTU?

Ankara'da Üniversiteli Kadın Kolektifi'nden kadınlar, kadınların öldürülmesini protesto etmek amacıyla AK Parti İl Başkanlığı önünde "mor boya" eylemi yaparak gözaltına alınmıştı. Bu eylemin ardından Kadın Savunması'ndan Buse Üçer ise yılbaşı akşamı Kadın Kolektifi üyelerinin gözaltına alınmasına ilişkin Twitter hesabından yaptığı “Bu kenti ateşe vereceğimiz günler yakındır” yazılı paylaşım nedeniyle gözaltına alındı. Hakkında “halkı kin ve düşmanlığa sevk etme” iddiasıyla soruşturma açılan Üçer ifadesinin ardından serbest bırakılırken, Üçer'in serbest bırakılması için İzmir'de de aynı paylaşımları yapan kadınlar hakkında benzer soruşturmalar açıldı.