Blinken: Kabil'deki diplomatik varlığımızı askıya aldık, faaliyetlerimizi Doha'ya taşıdık

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, askerlerinin çekilmesinin ardından Afganistan'daki diplomatik varlıklarını da askıya aldıklarını ve faaliyetlerini Doha'ya taşıdıklarını duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- ABD askerlerinin Afganistan'dan çekilmesinin tamamlanmasının ardından Dışişleri Bakanı Antony Blinken da açıklama yaptı. Blinken bugünden itibaren Kabil'deki diplomatik varlıklarını askıya aldıklarını ve faaliyetlerini Katar'ın başkenti Doha'ya taşıdıklarını açıkladı. 

Blinken, ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie'nin, ABD güçlerinin Afganistan'dan çekilme sürecinin tamamlandığını duyurmasının ardından basın toplantısı düzenledi.

ABD'nin bugüne kadar 6 bini Amerikan vatandaşı olmak üzere yaklaşık 123 bin kişiyi Afganistan'dan çıkardığını kaydeden ABD Dışişleri Bakanı Blinken, tahliye operasyonunun oldukça zor olduğunu vurguladı.

Blinken Afganistan konusunda diplomasiyi elden bırakmayacaklarının altını çizerek şunları söyledi: "Askeri misyonumuz bitti, yeni bir diplomatik misyon başladı. Öncelikle bu diplomatik misyonu yürütmek için yeni bir ekip kurduk. Kabil'deki diplomatik varlığımızı bugünden itibaren askıya aldık ve faaliyetlerimizi Katar'ın başkenti Doha'ya taşıdık. Yakında bu konuda Kongre'yi bilgilendireceğiz." (AA)