Biden: Afganistan'daki varlığımızı uzatmamak komutanların tavsiyesiydi

Biden ABD askerinin Afganistan'dan çekilmesinin tamamlamasını değerlendirdi: Şimdi, Afganistan'daki 20 yıllık askeri varlığımız bitti. 31 Ağustos'tan sonraya uzatmamak komutanların tavsiyesiydi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, "ABD güçlerinin Afganistan'dan çekilme sürecinin tamamlandığını duyurdu. ABD Başkanı Joe Biden da bu gelişmeye dair yazılı açıklama yayımladı.

31 Ağustos olarak belirlenen son tarihten önce Afganistan'dan çekilme sürecini tamamlayan komutanlara teşekkür eden Biden, "Son 17 günde, askerlerimiz ABD tarihindeki en büyük hava yoluyla taşıma operasyonunu gerçekleştirdi, 120 binden fazla vatandaşımızı, ailelerini, Afgan müttefiklerimizi tahliye ettiler" dedi.

Biden, ABD askerlerinin tahliye operasyonlarını cesaret, profesyonellik ve azimle gerçekleştirdiğini vurgulayarak, "Şimdi, Afganistan'daki 20 yıllık askeri varlığımız bitti" mesajını verdi.

Afganistan'daki varlıklarını 31 Ağustos'tan sonraya uzatmamama kararına ilişkin salı günü bir açıklama yapacağını ifade eden Biden, bunun Genelkurmay Başkanı ve tüm komutanların tavsiyesi olduğunu belirtti: "Komutanlarımız, askerlerimizin hayatını korumanın ve gelecek zamanda Afganistan'dan ayrılmak isteyen sivillerin ayrılışını güvene almanın en iyi yolunun askeri varlığımızı bitirmek olduğunu söyledi."

Afganistan'dan çıkmak isteyen ABD vatandaşları, Afgan müttefikler ve yabancı ülke vatandaşlarının tahliyesi için Dışişleri Bakanlığı'na uluslararası ortaklar ile iş birliği talimatı verdiğini kaydeden Biden, "Taliban güvenli geçiş için taahhüt verdi ve dünya bu taahhüttün tutulup tutulmadığını takip edecektir" ifadelerini kullandı. (AA)