Batman’da Hizbullah’ın kaçırdığı Resul Saçan'ın akıbeti soruldu

Batman’da 540’ıncı kez bir araya gelen kayıp yakınları, 1994 yılında Hizbullah tarafından kaçırılan Resul Saçan’ın akıbetini sordu.

Bu haftaki açıklamayı İHD MYK üyesi Mehmet Zeki Tangüner okudu.
Google Haberlere Abone ol

Metin Yoksu

BATMAN - Batman'da kayıp yakınları, 540’ıncı kez İHD Batman Şubesi öncülüğünde Gülistan Caddesi'nde bir araya geldi.

Kayıp yakınları, Hizbullah tarafından kaçırılan ve 9 Ağustos 1994 yılından bu yana kendisinden haber alınamayan Resul Saçan’ın hikayesini anlattı.

‘KAÇIRILMASINDAN BİR HAFTA ÖNCE EVİNE İKİ SİVİL POLİS GELDİ’

Bu haftaki açıklamayı İHD MYK üyesi Mehmet Zeki Tangüner okudu. Tangüner, Resul Saçan'ın Aydınlık Mahallesi’ndeki kasap dükkanını kapatıp eve gitmek için bisikletine bindikten sonra birkaç kişi tarafından kaçırıldığını ve olay sonrası bir daha kendisinden alınamadığını söyledi. Ailesinin verdiği bilgileri aktaran Tangüner “Kaçırılmasından bir hafta önce iki sivil polis evine gelmiş, ‘ne iş yaptığını, neyle meşgul olduğunu’ sormuşlar. Kasap olduğunu söylemiş. Polislerden biri kendisine ‘insan kasabı mısın yoksa hayvan kasabı mısın?’ diye sormuş. O da hayvan kasabı olduğunu söylemiş. Yaklaşık bir hafta sonra da kaçırıldı” dedi.

‘ELDEKİ BULGULARA RAĞMEN TÜM BAŞVURULAR SONUÇSUZ KALDI’

Hizbullah tarafından kaçırılan ve ardından serbest bırakılan Fahrettin Tan’ın tanıklığını anlatan Tangüner şöyle devam etti: “Batman’a bağlı Zorava köyünde, Aziz Önlük’e ait evin altındaki sığınakta Resul Saçan, Zeynel Kürsep, Mahmut Demirer, İsmail Ağaya, Hacı Selim’in oğlu ile kalmışlar. Bu sığınak devlet güçlerince 1998 yazında ortaya çıkarıldı ancak Resul Saçan’dan bir daha haber alınamadı.”

Tangüner, eldeki bulgulara rağmen yapılan tüm başvuruların sonuçsuz kaldığını belirtti. Tangüner sözlerine “Gözaltında kaybedilen insanların akıbetlerinin araştırılmasını, faillerinin bulunup yargılanmasını, ülke tarihinin karanlık sayfalarına ışık tutulmasını ve bu kara lekenin bir an önce temizlenmesi için gerekli adımların atılmasını istiyoruz" diyerek son verdi.