Astana görüşmelerinde ortak bildiri yayınlandı: 'Geri dönüşler ele alındı'

Kazakistan'daki Suriye konulu görüşmelerin ardından yayınlanan bildiride, görüşmelerde 'terörle mücadele, bölgesel gelişmeler, siyasi süreç, geri dönüşler ve insani yardımın' ele alındığı belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dışişleri Bakanlığı, Kazakistan'ın başkentinde yapılan Suriye konulu 20'nci Astana görüşmeleri ve imzalanan ortak bildiri hakkında yazılı bir açıklama yaptı. 

AA'nın haberine göre, Türkiye, Rusya ve İran, Astana toplantısında Suriye'ye 'komşu ülkelerin ulusal güvenliğini tehdit eden ayrılıkçı gündemlere karşı mücadeledeki kararlılıklarını' yineledi. Toplantıda ayrıca, 'Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleşmesi için yapılan istişarelerde yol haritasının hazırlanmasına ilişkin ilerleme tartışıldı.'

Dışişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde, 20-21 Haziran tarihlerinde Türkiye, İran, Rusya ve Suriye dışişleri bakan yardımcılarının katılımıyla yapılan görüşmelere ilişkin yayınlanan açıklamada ise "Toplantıda sahadaki durum ve terörizmle mücadele, bölgesel gelişmeler, siyasi süreç, geri dönüşler ile insani yardım konuları ele alınmış; toplantı sonunda mutad olduğu üzere Ortak Bildiri yayınlanmıştır" bilgisi paylaşıldı.

'ÖZ YÖNETİM TEŞEBBÜSLERİNİN KABUL EDİLEMEZ OLDUĞU KAYDEDİLDİ'

"Ortak Bildiri’de taraflar, Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğüne yönelik güçlü taahhütlerine, Astana Süreci'nin Suriye meselesinin barışçı çözümünde öncü rolüne vurgu yapmış, sınır ötesi saldırılar ve sızmalar dahil olmak üzere, komşu ülkelerin ulusal güvenliğini tehdit eden ayrılıkçı gündemlere karşı mücadeledeki kararlılıklarını kaydetmişlerdir" denilen açıklamada, tarafların 'Suriye’de faaliyet gösteren terör örgütlerinin farklı isimler ve uzantılar altında artan varlığı ve saldırılarını' kınadığı da ifade edildi.

"Terörle mücadele bahanesiyle hayata geçirilmeye çalışılan gayrı meşru, sözde 'öz yönetim' teşebbüslerinin kabul edilemez olduğunu' kaydettiklerini belirten Dışişleri Bakanlığı, "Taraflar, Suriye’nin kuzey doğusundaki ayrılıkçı yapının ihlallerini kınamış, bu girişimler dahil olmak üzere terör oluşumlarını destekleyen ülkelerin eylemlerinden duyulan rahatsızlığı ifade etmişlerdir. Suriye’nin kuzeyine ve ayrıca İdlip’e ilişkin tüm düzenlemelerin fiilen uygulanmasının önemine dikkat çekmişlerdir" dedi.

'SURİYELİLERİN ÜLKELERİNE GÜVENLİ, GÖNÜLLÜ, ONURLU GERİ DÖNÜŞÜ İÇİN...'

"Taraflar, BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı uyarınca, Suriye ihtilafında siyasi çözüm sürecinin ilerletilmesine bağlılıklarını teyit etmiş, bu çerçevede, Anayasa Komitesi’nin müteakip turunun biran evvel gerçekleştirilmesi hususunda çağrıda bulunmuşlardır" ifadelerini kullanan Dışişleri Bakanlığı, açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verdi:

"Taraflar, 6 Şubat depremlerinin yarattığı ağırlaşan insani durumdan duyulan endişeyi dile getirerek, insani yardımların Suriye’nin bütününe yönelik olarak kesintisiz bir şekilde sürdürülmesinin önemini vurgulamış, bu bağlamda BM sınır ötesi mekanizmasına ilişkin 2672 sayılı BMGK kararı temelinde insani yardımların artırılarak devamının önemine vurgu yapmışlardır.

"Taraflar, Suriyelilerin ülkelerine güvenli, gönüllü ve onurlu geri dönüşlerinin sağlanması için Suriye içinde gerekli koşulların oluşturulmasının ve bu dönüşlerin kolaylaştırılmasının gerekliliğini kaydetmişlerdir. Toplantı vesilesiyle, Astana Süreci’nin gözlemci üyeleri ve BM kuruluşları ile ikili görüşmeler de yapılmıştır." (DIŞ HABERLER)