Suriye konulu 20'nci Astana görüşmeleri başladı: İlk toplantı İran'la

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Bogdanov, Astana'daki görüşmelere ilişkin olarak, "Biz şu anda Şam ile Ankara ilişkilerinin normalleştirilmesiyle ilgileniyoruz. Bu çok önemli bir süreç" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Suriye'deki krize çözüm bulmak için Türkiye, Rusya ve İran arasında oluşturulan Astana görüşmelerinin garantörleri Kazakistan’ın başkentinde 20'nci kez bir araya geldi. Görüşmeler, bir otelde Türkiye saatiyle 07.00’de garantör ülkeler arasındaki ikili teknik toplantılarla başladı. Türkiye heyeti, ilk toplantısını İran heyetiyle yaptı.

AA'nın aktardığına göre, Türkiye’yi Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar başkanlığındaki heyetin temsil ettiği görüşmelere, Rusya’dan Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, İran’dan ise Dışişleri Bakanı Siyasi İşler Danışmanı Ali Asgar Hacı başkanlığındaki heyetler katılıyor. Toplantılarda Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Ayman Susan, muhalefet ise Ahmet Tuma başkanlığındaki heyetlerle yer alıyor.

SURİYE İLE NORMALLEŞME İÇİN DÖRTLÜ İSTİŞARE TOPLANTISI BUGÜN

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen'in katıldığı görüşmelerde gözlemci statüsünde yer alan Ürdün, Irak ve Lübnan'dan heyetler de bulunuyor.

İki gün sürecek toplantılarda taraflar, Suriye çevresindeki bölgesel durumun değişimini ve sahadaki son gelişmeleri müzakere ediyor. Bunun yanı sıra Suriye'deki terörle mücadele, rehinelerin serbest bırakılması, kayıp kişilerin aranması gibi güven artırıcı önlemlerin yanı sıra insani durum, ülkenin yeniden inşa edilmesi ve Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşleri için koşulların yaratılması gibi konular da toplantıda masaya yatırılıyor.

Bugün ise Türkiye, Rusya ve İran Dışişleri bakan yardımcıları ile Suriye arasında Suriye-Türkiye ilişkilerinin normalleştirilmesine yönelik 'yol haritası' üzerinde dörtlü istişare toplantısının yapılması bekleniyor.

BOGDANOV: ŞU ANDA İLİŞKİLERİN NORMALLEŞTİRİLMESİYLE İLGİLENİYORUZ

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Bogdanov, görüşmeler öncesinde açıklamalarda bulundu. Bogdanov, bu kez Astana görüşmeleri kapsamındaki en önemli toplantının Suriye-Türkiye ilişkilerinin normalleştirilmesine yönelik 4’lü toplantı olduğunu bildirdi.

Bunun için bugün Rusya, Türkiye, İran ve Suriye yönetimi heyetlerinin bir araya geleceğini belirten Bogdanov, "Biz şu anda Şam ile Ankara ilişkilerinin normalleştirilmesiyle ilgileniyoruz. Bu çok önemli bir süreç. Aradan geçen 12 yılda pek çok sorun birikti. 10 Mayıs’ta Moskova’da Dışişleri Bakanları bir araya geldi. Şimdi de bu sürecin 'yol haritası' üzerine çalışıyoruz" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)