Türkiye, Suriye, Rusya ve İran'dan Astana'da dörtlü toplantı

Rusya'nın RIA Novosti haber ajansı, Türkiye, Rusya, İran ve Suriye'nin dışişleri bakan yardımcılarının 21 Haziran'da Kazakistan'ın başkenti Astana'da bir araya geleceğini duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye, Suriye, Rusya ve İran'ın dışişleri bakan yardımcılarının Kazakistan'ın başkenti Astana'da 21 Haziran Çarşamba günü bir toplantı yapacağı açıklandı. Dışişleri bakan yardımcılarının Astana'da görüşeceği haberini, Rusya'nın RIA Novosti haber ajansı duyurdu. 

Dört ülkenin dışişleri bakanları en son Suriye konulu bir zirve için 10 Mayıs 2023'te Rusya'nın başkenti Moskova'da bir araya gelmişti. Toplantıya katılan dönemin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, toplantı sonrası yaptığı açıklamada “Terörle mücadelede iş birliği, geri dönüşlerin altyapısının iş birliği içinde sağlanması, siyasi sürecin ilerletilmesi ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini vurguladık” ifadelerini kullanmıştı. Toplantının sonunda yapılan açıklamada ise görüşmelerin devam edeceği belirtilmişti.

Açıklamada ayrıca, "Katılımcılar, Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkilerin ilerletilmesine yönelik olarak Dışişleri Bakan Yardımcılarını, dört ülkenin Savunma Bakanlıkları ve İstihbarat birimleri ile koordinasyon halinde bir yol haritası hazırlamaları hususunda talimatlandırmayı kararlaştırdılar" bilgisine yer verilmişti (DIŞ HABERLER)