Astana'da 'Suriye'yle normalleşme' toplantısı: 'Yol haritası' belirleniyor

Astana'daki görüşmelerde Suriye'yi temsil eden Dışişleri Bakanı Yardımcısı Susan, 'Türkiye’nin Suriye topraklarından çekilmesinin, herhangi bir normal ilişki için tek giriş noktası olduğunu' söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kazakistan’ın başkentinde Suriye konulu 20'nci Astana görüşmeleri kapsamında Türkiye, Rusya, İran ve Suriye arasında Suriye-Türkiye ilişkilerinin normalleştirilmesine yönelik 'Yol Haritası'nın görüşüldüğü 4’lü toplantı başladı. Türkiye saatiyle 12.00’de başlayan toplantıda, Türkiye, Rusya, İran ve Suriye heyetleri bir araya geldi.

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, Türkiye’yi Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar başkanlığındaki heyetin temsil ettiği toplantıda Rus heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, İran’a Dışişleri Bakanı Siyasi İşler Danışmanı Ali Asgar Hacı ve Suriye heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Ayman Susan başkanlık ediyor. Basına kapalı toplantıda, Suriye-Türkiye ilişkilerinin normalleştirilmesine yönelik 'Yol Haritası' görüşülüyor.

SURİYE: TÜRKİYE, TOPRAKLARIMIZDAN ÇEKİLMELİ

Öte yandan, Suriye devlet haber ajansı SANA'nın aktardığına göre, Kazakistan'ın başkenti Astana'daki görüşmelerin marjında açıklama yapan Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Ayman Susan, 'Türkiye’nin Suriye topraklarından çekilmesinin iki ülke arasındaki herhangi bir normal ilişki veya herhangi bir alanda herhangi bir işbirliği için tek giriş noktası olduğunu' ifade ederek, 'terörle mücadelenin seçici olmadığına, sınır güvenliğini sağlamanın komşu ülkelerin ortak sorumluluğu olduğuna' işaret etti.

DIŞİŞLERİ BAKANLARI MOSKOVA'DA BİR ARAYA GELMİŞTİ

Türkiye, Rusya, İran ve Suriye Dışişleri Bakanları, 10 Mayıs’ta Rusya’nın başkenti Moskova’da bir araya gelmişti. Toplantı sonrasında Türkiye-Suriye ilişkilerinin ilerletilmesi için yol haritası hazırlanması kararlaştırılmıştı. Yol haritasının hazırlanması ve sürecin aşamalı şekilde ilerletilmesi için dışişleri bakan yardımcıları ve ilgili kurum olarak savunma bakanlığı ve istihbaratın katılımıyla 4’lü komite kurulmasına karar verilmişti.

Bugün başlayan ve yarın sona erecek 20'nci Suriye konulu Astana görüşmelerinde ayrıca Suriye çevresindeki bölgesel durumun değişimini ve sahadaki son gelişmeler müzakere ediliyor. Bunun yanı sıra, Suriye'deki terörle mücadele, rehinelerin serbest bırakılması, kayıp kişilerin aranması gibi güven artırıcı önlemlerin yanı sıra insani durum, ülkenin yeniden inşa edilmesi ve Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşleri için koşulların yaratılması gibi konular da toplantıda masaya yatırılıyor. (DIŞ HABERLER)