6 parti ve platformdan HDP'ye saldırılara karşı ortak açıklama: Provokasyona geçit yok

EMEP, EHP, Halkevleri, SMF, TİP, TÖP, HDP Genel Merkezi'ndeki abluka ve saldırıya dair yaptıkları ortak açıklamada, "Provokasyona geçit yok! HDP yalnız değil" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ankara’da HDP Genel Merkezi önünde yaşanan gerginlikte polis olduğu belirlenen bir kişinin HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran'ı "Kes sesini, çivilerim seni vallahi" sözleriyle tehdit etmesine 6 parti ve platformlardan tepki geldi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Halkevleri, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) yayınladıkları ortak açıklamada HDP'ye yönelik saldırı ve tehditleri kınayarak "Bu tehlikeli girişime derhal son verin. Sizi bu kumpaslarınız da kurtaramayacak" diyerek iktidarı uyardı.

Açıklamada "Deniz Poyraz yoldaşımız, İzmir HDP il binasında bu tür bir provokasyonun sonucunda katledilmişti. Bu kez izin vermeyeceğiz. Milyonlarca yurttaşımızın oyunu ve desteğini kazanmış HDP yalnız değildir. Barış ve kardeşlik sahipsiz değildir" denilerek gözaltına alınan HDP üye, yönetici ve avukatların serbest bırakılması, HDP Genel Merkezi önündeki polis ablukasını sonlandırılması, Ayşe Acar Başaran’ı tehdit eden kişi hakkında soruşturma başlatılması istendi. 

'KUMPASLARINIZ DA SİZİ KURTARAMAYACAK'

Açıklamanın tamamı şöyle:

"Yoksulluğa itilen halkın büyük öfkesi karşısında AKP iktidarı, bir kez daha Kürtleri, kadınları ve HDP’yi hedef alan provokasyonlara ve zorbalığa sarıldı. İktidarı uyarıyoruz. Bu tehlikeli girişime derhal son verin. Sizi bu kumpaslarınız da kurtaramayacak.

HDP Genel Merkezi sabah saatlerinden itibaren, talimatını AKP’nin içişleri bakanının verdiği ve polislerin kullanıldığı bir provokasyon girişimine sahne oluyor. Provokasyonun parçası olmamak ve girişimi boşa çıkarmak için sağduyu içinde çaba sarf eden HDP üyeleri, avukatları, merkez yöneticileri zorbaca saldırıya uğradı ve gözaltına alındı. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, kendisine polis diyen bir kişinin ölüm tehdidine maruz kaldı. HDP Genel Merkezi önündeki polis ablukası sürüyor.

Bu provokasyonun bir benzerini İzmir’de yaşamıştık. Deniz Poyraz yoldaşımız, İzmir HDP il binasında bu tür bir provokasyonun sonucunda katledilmişti.

Bu kez izin vermeyeceğiz. Milyonlarca yurttaşımızın oyunu ve desteğini kazanmış HDP yalnız değildir. Barış ve kardeşlik sahipsiz değildir.

Kirli bir oyun oynamaya çalışan iktidarı uyarıyoruz.

Gözaltına alınan HDP üye, yönetici ve avukatları derhal serbest bırakılsın.

HDP Genel Merkezi önündeki polis ablukası derhal kaldırılsın.

Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ı tehdit eden kişi hakkında derhal soruşturma ve yargılama başlatılsın.

Kahrolsun faşizm! Yaşasın barış, yaşasın kardeşlik!" (HABER MERKEZİ)