Zelenskiy: Türkiye izin verirse gemiler tahıl taşımaya hazır

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya'nın çekildiği Tahıl Koridoru Anlaşması'nın 'devam etmesi için her şeyin yapılması gerektiğini' söyledi. ABD, kararın milyonları etkileyeceğini belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya'nın süresi bu gece dolacak olan Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'ndan çekilmesi hakkında açıklama yaptı.

Reuters'ın haberine göre, Zelenskiy, 'anlaşmanın kullanılmaya devam etmesi için her şeyin yapılması gerektiğini' söyledi. Zelenskiy'nin sözcüsü Serhiy Nykyforov'nin aktardığına göre, Zelenskiy şöyle konuştu: "Rusya Federasyonu olmadan da Karadeniz Koridoru'nu kullanabilmek için her şey yapılmalı. Korkmuyoruz. Şirketler ve gemi sahipleri bizimle iletişime geçti. Hazır olduklarını, eğer Ukrayna gitmelerine izin verirse ve Türkiye geçmelerine izin vermeye devam ederse herkes tahıl sağlamaya hazır."

ABD: RUSYA'NIN KARARI MİLYONLARA ZARAR VERECEK

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adam Hodge da konuya ilişkin açıklama yaparak Rusya'nın kararının dünyadaki gıda güvenliğinin durumunu kötüleştireceğini ve milyonlarca insana zarar vereceğini söyledi. Hodge, açıklamasında "Rusya hükümetini derhal kararından geri dönmeye çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, Rusya'nın Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nı durdurmasını 'zalimlik' olarak değerlendirdi.  Dünya Gıda Programı'na göre 345 milyondan fazla kişinin gıda güvensizliğiyle mücadele ettiğine dikkat çeken Thomas-Greenfield, Rusya-Ukrayna savaşının özellikle Orta Doğu ve Afrika'da milyonlarca fazladan kişiyi açlık sınırına ittiğini söyledi.

Thomas-Greenfield, Rusya'nın anlaşmayı askıya alma kararının dünyadaki 'mağdurlara' bir darbe daha vurduğunu iddia ederek, "Bu zalimliktir" ifadelerini kullandı.

RUSYA: ŞARTLARIMIZ YERİNE GETİRİLİRSE DERHAL GERİ DÖNERİZ

Kremlin, yeniden uzatılmaması durumunda bu gece itibarıyla sona erecek olan Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nın durumu hakkında bu sabah bir açıklama yaptı. Kremlin, anlaşmanın bugün itibarıyla sona erdiğini, Rusya'yı etkileyen şartların yerine getirilmesi durumunda tahıl koridoru anlaşmasına geri döneceklerini açıkladı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nın geçerliliği bugün sona erdi. Rusya'yı etkileyen şartlar yerine getirilirse Rusya hemen anlaşmaya geri dönecektir" ifadelerini kullandı. Anlaşmanın Rusya'yı ilgilendiren kısımlarının yerine getirilmediğini, bu sebeple yürürlükten kalktığını iddia eden Kremlin, "Anlaşma, şimdilik durdurulmuştur" açıklamasını yaptı.

Ne olmuştu?

24 Şubat 2022'de başlayan Rusya-Ukrayna savaşının küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak için Birleşmiş Milletler (BM), Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022'de İstanbul'da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nı imzalamıştı. Daha önce birkaç kez uzatılan anlaşmanın süresi, tekrar uzatılmazsa 17 Temmuz'da dolacak. Rus yetkililer, anlaşmanın uzatılması için bir olasılık görmediklerini belirtiyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, 4 Temmuz'daki açıklamasında, "Eylül 2022'den bu yana ihtiyacı olan ülkelere bağışlanması planlanan 262 bin ton Rus gübresinden sadece iki parti sevkiyatı yapıldı. Gübrenin 20 bin tonu Malavi'ye, 34 bin tonu da Kenya'ya gönderildi. BM, bu konularda sessiz kalmaya devam ediyor. Batı'da ise gıda ve gübre konusunda bile Rusya'ya yönelik yaptırımların hafifletilemeyeceği bildiriliyor. Bu koşullarda, süresi 17 Temmuz'da sona erecek anlaşmanın devam ettirilmesi için herhangi bir neden yok" demişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise 10 Temmuz'da yaptığı açıklamada, BM'nin tüm çabasına rağmen Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nın ülkesiyle ilgili kısmının uygulanmadığını söylemişti. Lavrov, anlaşmanın Ukrayna ile ilgili kısmının ticari projeye dönüştüğünü savunarak, Ukrayna limanlarından ihraç edilen toplam tahıl hacminin yüzde 3'ten azının Dünya Gıda Örgütü (FAO) listesinde yer alan en fakir ve muhtaç ülkelere gittiğini belirtmişti. (DIŞ HABERLER)