Yunanistan: Türkiye ile olumlu bir gündem istiyoruz

Çavuşoğlu ile Dendias arasında yaşanan gerginliğin ardından Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Atina'nın 'görüş farklılıklarına rağmen olumlu bir gündem istediğini' belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Yunan mevkidaşı Nikos Dendias'ın düzenlediği basın toplantısında yaşanan gerginliğin ardından Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ankara ile görüş farklılıklarına rağmen Atina'nın 'olumlu bir gündem' istediği belirtildi. 

Yunanistan'ın, özellikle ekonomi sektörü başta olmak üzere bir dizi alanda iş birliğine olumlu yaklaştığı kaydedilirken, açıklamada "Her zaman uluslararası hukuka ve Avrupa değerlerine bağlı olan Yunanistan'ın, belirli tezleri vardır ve bunlar bilinmektedir. Türkiye ile hem ikili hem de AB-Türkiye çerçevesinde anlaşmazlıklar vardı ve olmaya devam etmektedir" ifadelerine yer verildi. 

Açıklamada, Dendias'ın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesinde iki ülke halkları arasındaki temasların artırılması yönünde fikir alışverişinde bulunduğu belirtilerek Ekonomik Diplomasiden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Frangoyannis'in, bu temaslar sırasında ekonomi alanında iş birliği için 15 maddelik bir liste sunduğu kaydedildi. (AA/DIŞ HABERLER)