YouTube, Covid-19'la ilgili dezenformasyon yayan 1 milyondan fazla videoyu kaldırdı

Online video platformu YouTube, 1 milyonu aşkın videoyu korona virüsü salgınıyla ilgili 'tehlikeli biçimde dezenformasyon yaptıkları' için kaldırdığını duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- YouTube, korona virüsü salgınının başından beri "tehlikeli biçimde dezenformasyon yapan" yüz binlerce videonun platformdan kaldırdığını açıkladı.

YouTube Baş Ürün Sorumlusu Neil Mohan şirketin, 2020 Şubat'ından bu yana "salgının sahte olduğunu iddia ederek ya da hastalığa sahte çareler önererek tehlikeli biçimde dezenformasyon yaptığı" belirlenen ve engellenen video sayısının bir milyondan fazla olduğunu vurguladı.

YouTube'un politikasının temelinde gerçek dünyada zarar verebilecek içeriği kaldırmak olduğunu vurgulayan Mohan, dezenformasyonu tespit edebilmek için açık doğrulara ihtiyaçları olduğunun altını çizdi.

Covid-19 konusunda bilimsel gelişmeleri takip edebilmek için Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri (CDC) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gibi uzman kurumların fikir birliğine güvendiklerini ifade eden Neil Mohan, dezenformasyon içeren videoları yayından kaldırma sürecini hızlandırmak üzerine çalışırken aynı zamanda güvenilir kaynakların videolarını da yayına sunduklarını söyledi: "İnsanlar artık haber ya da bilgi aralıklarında izlenme sayısına değil, kaliteye göre optimize edilmiş sonuçlara ulaşıyorlar."

YouTube, Kasım ayındaki ABD seçimlerinden beri seçimlerle ilgili dezenformasyon içeren binlerce videoyu, çoğu henüz 100 izleyiciye ulaşmadan kaldırdıklarını da duyurdu. (AA)