Yıldız Kenter’in hayatı belgesel oldu: ‘Caniko’

Yıldız Kenter'in hayatını anlatan "Caniko" ilk kez 20 Haziran’da izleyiciyle buluşacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yıldız Kenter’in hayata ve tiyatroya bıraktığı izleri anlatan "Caniko" belgeselinin prömiyer gösterimi, 20 Haziran’da 21:15’te ENKA Açıkhava Tiyatrosu’nda yapılacak. Yıldız Kenter’e bir saygı duruşu niteliği taşıyan ‘Yıldız’ın Yıldızları’ konseri ise 21 Haziran Salı akşamı piyanist ve besteci Çiğdem Erken yönetmenliğinde Kenter’in öğrencilerini ve arkadaşlarını aynı sahnede buluşturacak. 

ENKA Sanat'ın yapım sponsorluğunu üstlendiği belgeselin danışmanlığını Prof. Dr. Dikmen Gürün üstlendi. Belgeselin senaryosu Zeynep Miraç imzası taşırken, yönetmen koltuğunda ise Selçuk Metin oturuyor. "Caniko"nun müzikleri Murat Evgin imzası taşıyor. Belgeseli Ayça Bingöl seslendiriyor.

KENTER TİYATROSU'NUN TARİHİ

Belgeselde Kenter'in, aynı sahneyi paylaştığı oyuncuların, aile fertlerinin ve öğrencilerinin tanıklıklarına başvuruldu. Bir özel tiyatronun hangi koşullarda ayakta kaldığını, ülkenin değişen kültürel iklimini ve Kenter Tiyatrosu'nun tarihini aktaran belgesel, bugüne kadar gün ışığına çıkmamış çok sayıda fotoğraf ve kaydı da bir araya getiriyor.

Belgeselde görüş veren isimler arasında Ali Poyrazoğlu, Ayça Bingöl, Ayhan Kavas, Bartu Küçükçağlayan, Bülent Şakrak, Demet Akbağ, Demet Evgar, Deniz Yüce Başarır, Dikmen Gürün, Engin Hepileri, Erdal Özyağcılar, Filiz Kutlar, Genco Erkal, Göksel Kortay, Güzin Özyağcılar, Hakan Gerçek, Haldun Dormen, İzzet Günay, Kadriye Kenter, Mehmet Birkiye, Mustafa Alabora, Müşfik Uzun, Nergis Çorakçı, Okan Yalabık, Özge Borak, Seçkin Selvi, Sema Özcan, Suat Özturna, Tilbe Saran, Yeşim Koçak, Yücel Erten, Zeynep Oral, Zeynep Özyağcılar yer alıyor. 

.

YILDIZ KENTER'E SAYGI KONSERİ 21 HAZİRAN'DA

Piyanist ve besteci Çiğdem Erken yönetmenliğinde hayata geçirilen ve Yıldız Kenter’e bir saygı duruşu niteliği taşıyan ‘Yıldız’ın Yıldızları’ konseri ise 21 Haziran Salı akşamı 21:15’te gerçekleşecek. Tiyatro müzisyeni piyanist Çiğdem Erken’e, çelloda Didem Erken, keman- akordeonda Özge Metin, davulda Mertcan Bilgin, kontrbasta Volkan Topakoğlu, gitarda Volkan Polat eşlik edecek. 

'Yıldız’ın Yıldızları' konseri kapsamında ENKA Açıkhava Tiyatrosu’nda sahneye çıkacak isimler arasında Derya Alabora, Engin Alkan, Emre Altuğ, Can Başak, Ayça Bingöl, Özge Borak, Selçuk Borak, Özdemir Çiftçioğlu, Atılgan Gümüş, Engin Hepileri, Gülen Karaman, Kadriye Kenter, Yeşim Koçak, Şebnem Sönmez, Fırat Tanış, Bennu Yıldırımlar gibi isimler bulunuyor.