Yargıtay krizi: 'MHP, AK Parti’ye operasyon çekecek güce ulaştı'

Gazeteci Alican Uludağ, Yargıtay krizinde iktidar içindeki 'güç savaşlarına' dair bir paylaşım yaptı. Uludağ, "MHP, adım adım AKP’yi kuşatmış durumda. Operasyon çekecek güce ulaştı" diye yazdı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gazeteci Alican Uludağ, Yargıtay'ın Anayasa Mahkemesi kararını tanımaması sonrası ortaya çıkan anayasal yargı krizinde AK Parti ve MHP arasındaki çatışmaya dikkat çekti. Uludağ, "MHP, adım adım AKP'yi kuşatmış durumda. Yargıtay örneğinde olduğu gibi yarın ortaklık bittiğinde AK Parti'ye operasyon çekecek güce ulaştı" ifadelerini kullandı. 

Türkiye, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin tutuklu TİP Milletvekili Can Atalay’la ilgili Anayasa Mahkemesi (AYM) kararını tanımaması ve AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasının yankıları sürüyor. Yargıtay'ın kararı sonrası birçok isim, "anayasaya darbe" ve "anayasal düzene darbe" eleştirisinde bulundu.

Gazeteci Alican Uludağ, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda konuya ilişkin çeşitli iddiaları ve kulis bilgilerini aktardı.

'SARAYDAKİ ŞAHİNLERE MHP DESTEK VERİYOR'

Uludağ paylaşımında, “Yargıtay’ın Can Atalay kararına direnmesi, iktidar içinde bir iç savaşın başladığını gösteriyor. AKP/Saray’daki şahin kanat, olaylara daha ılımlı bakan gruplara karşı güç mücadelesine girmiş durumda. MHP’nin de destek verdiği bu şahin kanadın Saray içerisinde de önemli klikleri var" dedi.

'ASIL HEDEF NUMAN KURTULMUŞ' 

Alican Uludağ paylaşımının devamında MHP'nin adım adım AK Parti’yi kuşattığını öne sürdü: "Yargıtay’ın örneğin TBMM’yi Atalay’ın vekilliğini düşürmedi diye eleştirmesinde asıl hedef, Numan Kurtulmuş. AKP Grup Başkan Vekili Abdulhamit Gül, Hayati Yazıcı ve Faruk Çelik gibi isimlerin anayasal sınırlar uyarısı, şahin kanada yanıt. Buna karşılık CB Hukuk Politikaları Başkanı Mehmet Uçum’un ‘Milli yargıdan yana tavır alın” demesi ılımlılara mesaj. Diğer yandan MHP, adım adım AKP’yi kuşatmış durumda.”

'MHP, AKP'YE OPERASYON ÇEKECEK GÜCE ULAŞTI'

Alican Uludağ, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

“Ve yargı/güvenlik bürokrasisi içindeki kadroları eliyle Yargıtay örneğinde olduğu gibi yarın ortaklık bittiğinde AKP’ye operasyon çekecek güce ulaştı. Erdoğan’ın, Soylu’yu alıp Ali Yerlikaya’yı ataması, buna karşı bir hamle. İktidar içindeki bu iç savaşta kimin tasfiye olacağı, Yargıtay/AYM arasındaki krizin nasıl çözüleceğine bağlı.

Örneğin Yargıtay’ın anayasayı yok sayarak kararı tanımaması, son AYM Başkanlığı seçiminde İrfan Fidan’a karşı Zühtü Aslan’ın yeniden başkan seçilmesine bir misilleme. Ki o seçimde Erdoğan, Fidan’ı işaret etmesine karşın, dönemin TBMM Başkanı Mustafa Şentop devreye girerek Arslan lehine kulis yapmıştı. İktidar içindeki şahinler o gün yenilmişti.

AYM’ye direnen Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin 5 üyesinin içinde, Yargıtay’a atanıp eski terör dairesine geldiğinde ‘Ben İstanbul grubunun temsilciyim’ diyen üye de var.” (HABER MERKEZİ)