WP: ABD istihbaratı Prigojin'in eylem hazırlığında olduğunu biliyordu

ABD'nin The Washington Post gazetesine konuşan istihbarat yetkilileri Rusya'daki 'Wagner isyanı'ndan haziran ortasında haberdar olduklarını iddia etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'li istihbarat yetkilileri, Rus paralı asker grubu Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin'in silahlı eylem hazırlığında olduğunu önceden öğrendiklerini ileri sürdü.

ABD'nin The Washington Post gazetesinin haberine göre, isimlerinin açıklanmasını istemeyen ABD'li istihbarat yetkilileri, haziran ayının ortasında Prigojin'in Rusya Savunma Bakanlığı'na karşı silahlı eylem planladığına yönelik istihbarat topladıkları, Beyaz Saray ve ilgili kurumlara 'acil' koduyla bilgi geçtikleri iddiasında bulundu.

'PRİGOJİN'İN İSYANINA HAZIRLIKSIZ YAKALANMADIK'

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, konuyla ilgili konuşan bir istihbarat yetkilisi, Yevgeniy Prigojin'in isyanına hazırlıksız yakalanmadıklarını kaydederek, "ABD yönetimine bir şeyler planlandığını söyleyebilecek kadar yeterli işaret vardı yani Beyaz Saray’ın buna hazır olduğunu düşünüyorum" dedi.

Yetkili, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in iktidarda kalıp kalmayacağına ve herhangi bir istikrarsızlığın Rusya'nın nükleer cephaneliğinin kontrolü için oluşturabileceği sıkıntıya ilişkin 'yüksek endişe' duyulduğunu, 'bu doğrultuda birçok soru olduğunu' söyledi. 

'PENTAGON, DIŞİŞLERİ VE KONGRE DE BİLGİLENDİRİLDİ'

Olası "Rus iç savaşı"ndan kaynaklanabilecek istikrarsızlığın 'ana korku' olduğuna da dikkat çeken istihbarat yetkilileri, Beyaz Saray'ın yanı sıra ABD Dışişleri Bakanlığı (Pentagon), Dışişleri Bakanlığı ve Kongre'deki üst düzey yetkililerin son iki haftada istihbaratla ilgili bilgilendirildiklerini belirtti.

Yetkililer, Prigojin'in isyanının en önemli sebeplerden birinin, 10 Haziran'da Rusya Savunma Bakanlığı'nın savaşan tüm gönüllü grupların hükümetle sözleşme imzalaması gerektiğine dair talimatı olduğu değerlendirmesinde bulundu.

'BAKANLIĞIN AMACI, PARALI ASKERLERİN ELE GEÇİRİLMESİYDİ'

Rusya Savunma Bakanlığı'nın talimatında Wagner paralı asker grubundan ismen bahsedilmese de anlamının açık olduğunu vurgulayan yetkililer, Savunma Bakanlığı'nın amacının, 'Rusya'nın Ukrayna'daki askeri harekatı için gerekli olduğunu kanıtlayan ve dikkate değer taktik zaferlerden bazılarının elde edilmesine yardımcı olan Prigojin'in paralı askerlerinin ele geçirilmesi olduğunu' ileri sürdü.

ABD'li istihbarat yetkilileri, Putin'e 'Prigojin'in bir şeyler planladığı' konusunda bilgi verildiğine inandıklarını kaydederken, yetkililerden biri de "Putin'in kalkışmayla ilgili bilgilendirildiği zaman net olmasa da kesinlikle 24 saatten daha önceydi" dedi.

Yetkililer, Prigojin'in askeri komutayı devralmak için başkent Moskova'ya yürüyüşünü engellemek amacıyla Putin'in neden harekete geçmediğinin belirsizliğini koruduğuna işaret ederek, 'Putin'in eylemsizliğinin, Rusya hükümetindeki üst düzey koordinasyon eksikliğini ve iç rekabetleri yansıttığını düşündüklerini' ifade etti.

Ne olmuştu?

Özel güvenlik şirketi Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Rus ordusunu Wagner'e saldırı düzenlemekle suçlayıp karşılık vermekle tehdit etmiş, Wagner savaşçıları Ukrayna'yı terk ederek sınırdaki Rostov bölgesine girmişti.

Bu durum üzerine Federal Güvenlik Servisi (FSB), 'silahlı isyan' suçlamasıyla ceza davası açmıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner'in isyanını 'vatana ihanet' olarak nitelendirmişti. Prigojin, Moskova'ya gideceklerini açıklamış, Kremlin yönetimi ise ülkenin pek çok bölgesinde güvenlik önlemlerini artırmıştı.

Yevgeniy Prigojin'in, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun Rusya'da gerilimi azaltma önerisini kabul ettiği bildirilmişti.

Prigojin, tarafların birinde Rus kanı dökülmesinin sorumluluğunu anladıklarını ve konvoylarını geri çevirerek plana göre saha kamplarına geri döneceklerini açıklamıştı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Prigojin'e yönelik açılan ceza davasının kapanacağını belirterek, "Prigojin, Belarus'a gidecek" ifadesini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)