Veli-Der illere göre karantinadaki sınıfları açıkladı: Salgın yayılımı ve eşitsizlik artıyor

Öğrenci Veli Derneği, ‘Salgında Yüz Yüze Eğitimde 5’nci Hafta Raporu’nu yayınladı. Rapora göre okullarda salgın yayılımı devam ediyor.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der), yüz yüze eğitimde geride kalan beş haftaya ilişkin rapor hazırladı. ‘Salgında Yüz Yüze Eğitimde 5’nci Hafta Raporu’na göre Kocaeli’de en az 98 sınıf, Mersin’de en az 80 sınıf, Çanakkale’de en az 68 sınıf, Bolu’da en az 32 sınıf karantinada.

İSTANBUL’UN İLÇELERİNDE TABLO KÖTÜ

Büyükşehirlerde yaşanılan tablonun vahametinin ciddi boyutta olduğu belirtilen rapora göre Kadıköy, Ümraniye ve Üsküdar’da en az 92, Kartal ve Maltepe’de en az 58 sınıf olmak üzere en az 150 sınıf karantinaya alındı.

Kartal Türk Kızılayı Anadolu Lisesi’nde 9 öğretmene, okul öğretmenlerinin yüzde 15’ine pozitif tanısı konulduğunu, en az 150 öğrenci temaslı ve 5 sınıf karantinaya alındığı belirtilen raporda, “Kartal Süleyman Demirel Anadolu Lisesi’ nde 16 öğrenciye pozitif tanısı konuldu, en az 189 öğrenci temaslı ve 8 sınıf karantinada. Bu okullarda yaşanılan sorunlar ülke genelinde tüm okulların gerçekliği” denildi.

OKUL TERKLERİ RİSKİ

Karantinaya alınan sınıfların artışına rağmen sınavlar ve ders içerikleriyle ile ilgili bir düzenleme yapılmadığı, birinci ara tatil öncesi yapılacak sınavların yaklaştığı belirtilen raporda “Öğrenme kayıpları dikkate alınarak öğretim programları ve ders içeriklerinde düzenlemeye gidilmediği için birinci sınavlar sonucunda ciddi bir ‘başarısızlık’ oluşacaktır. Bu durumun okul terkini tetikleme riski olduğu unutulmamalıdır. Bu konu ile ilgili acil düzenlemeler yapılmalıdır” denildi.
Havaların soğumasıyla birlikte pencereler ve kapıların kapanmaya başlandığı, havalandırma sisteminin olmaması durumunun salgın açısından riski artırdığı belirtilen raporda, “Tüm okullarda havalandırma sistemin sağlanması için bir an önce önlem alınmalıdır” denildi ve şu başlıklar kaydedildi:

VELİLERE ÜCRETSİZ İZİN HAKKI VERİLSİN: Ekonomik kriz derinleşiyor ve çocuklarımız da bu durumdan olumsuz etkileniyor. Tüm öğrencilere ücretsiz sabah kahvaltısı ve öğle yemeği verilmeli, ücretsiz su sağlanmalıdır. Karantinaya alınan sınıflarda görüyoruz ki çocuklarımızda (+) vakaların çıkması ile birlikte velilerde de (+) vaka artışı hızla yayılmaktadır. Ayrıca (+) tanısı konulan ve karantinaya alınan sınıflarda çocuklarımızın bu zor dönemlerinde ebeveynlerine ihtiyacı vardır. Örneğin Mersin Hacı Sabancı Anadolu Lisesi’ nde (+) tanısı konulan bir çocuğumuz yoğun bakımda tedavi görmektedir. Karantinaya alınan tüm sınıflarda karantina süresince ve (+) tanısı konulan çocuklarımızın tedavisinin devam ettiği süre boyunca çalışan tüm velilere ücretli izin hakkı verilmelidir.
SORUMLUSUNUZ: Öğrenci Veli Derneği olarak haftalardır okullarda, okul önlerinde, sokaklarda, yaşamın her alanında çocuklarımızın eğitim hakkı ve ortak geleceğimiz için mücadele ediyoruz. Yetkilileri, karar alıcıları salgında yüz yüze eğitimin 5. haftasında bir kez daha uyarıyoruz. Çocuklarımızın, eğitim emekçilerinin sağlığından, haklarından; çocuklarımızın yüz yüze eğitim, kamusal eğitim hakkından sorumlusunuz. (DUVAR)

Etiketler karantina sınıf