Ukrayna: Türkiye'yle İHA fabrikası için anlaşma imzalamayı planlıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyareti öncesinde Ukrayna'dan Rusya'yı kızdıracak bir açıklama geldi: Türkiye'yle, insansız hava araçlarının üretimi için bir fabrika konusunda anlaşma imzalamayı planlıyoruz.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bugünkü Kiev ziyaretinde Türkiye yapımı insansız hava araçlarının üretileceği bir fabrika için anlaşma imzalanmasının planlandığını açıkladı. Erdoğan'ın ziyareti öncesinde basın mensuplarına brifing veren Reznikov, "Türkiye'yle, insansız hava araçlarının üretimi için bir fabrika ile pilot eğitim merkezi konusunda bir anlaşma imzalamayı planlıyoruz" dedi.

'MOTORLARI UKRAYNA YAPIMI OLACAK'

Reznikov, 'yeni nesil insansız hava araçlarının Ukrayna yapımı motorlara sahip olacağını' söyledi.

'GÖRÜŞMELER TÜRKİYE'DE YAPILABİLİR'

Ukrayna Savunma Bakanı, Erdoğan'ın krizde arabuluculuk yapma teklifini memnuniyetle karşıladıklarını, Rusya'nın da kabul etmesi halinde Ukrayna'nın doğusundaki krizin çözümü için yapılacak barış görüşmelerinin Türkiye'de gerçekleşebileceğini söyledi. Reznikov, "Ukrayna barış görüşmelerini İstanbul'a veya Türkiye'de başka şehre taşımaktan memnuniyet duyar. Ancak Rusya da bunu kabul etmeli" diye konuştu.

'ATEŞKES İHLALLERİ AZALDI'

Reznikov aynı açıklamada, 'Ukrayna'nın doğusundaki ateşkes ihlallerinin sayısının azaldığını' ve son üç haftada can kaybı yaşanmadığını da da söyledi. Reznikov'un, Ukrayna sınırındaki Rus askerlerinin sayısını da 115 bin olarak vermesi dikkat çekti. Bu sayının geçmişte, 100 bin olduğu telaffuz ediliyordu.

RUSYA SİHA SATIŞINA KARŞI ÇIKMIŞTI

Ankara'nın geçtiğimiz sene Ukrayna'ya sattığı Bayraktar SİHA'ları Rusya'nın tepkisini çekmişti. Moskova, bu SİHA'ların Doğu Ukrayna'daki Rusya yanlılarına karşı kullanılmaması konusunda uyarıda bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)