Türkiye'nin uzay projesi için başvuru süresi uzatıldı

TÜBİTAK, astronot olmak için yapılan başvurunun süresini uzattı. 23 Haziran'da tamamlanması planlanan uzay yolcusu başvuru tarihi 1 hafta daha uzatıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye Uzay Ajansı’nın yürüttüğü Milli Uzay Programı çerçevesinde uzaya gönderilecek astronot seçimi için başvuru tarihi 23 Haziran'dan 30 Haziran'a uzatıldı. TÜBİTAK tarafından kabul edilen başvurularda, 2 aday seçilecek ve uzay yolculuğu için gerekli eğitimleri Türkiye’de ve Amerika Birleşik Devletleri’nde alacak.

BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI

Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) giderek Türkiye'nin insanlı ilk uzay görevini gerçekleştirecek adaylar, başvurularını 30 Haziran 2022 günü saat 20.23’e kadar uzaya.gov.tr üzerinden yapabilecek. TÜBİTAK tarafından yapılan açıklamada, “Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) giderek ilk Türk uzay yolcusu ve bilim insanı olacak adaylar başvurularını 30 Haziran 2022 günü saat 20.23’e kadar uzaya.gov.tr üzerinden yapabilecek” ifadelerine yer verildi.

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, uzay yolculuğu için yapılan başvuru sayısını 36 bin kişi olarak açıklamıştı.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Proje kapsamında iki uzay yolcusu adayı belirlenecek. Adaylardan biri, Türkiye'nin insanlı ilk uzay görevini gerçekleştirmek üzere ISS’ye gönderilecek. Uzay yolcusunda aranan şartlar arasında; 23 Mayıs 1977’den sonra doğmuş olmak, yükseköğretim kurumlarının en az 4 yıllık lisans eğitimi veren mühendislik, fen bilimleri/temel bilimler, fen bilimleri alanındaki eğitim ve tıp fakültelerinden birini bitirmiş olmak, çok iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olmak- anlamak, konuşmak ve yazmak öne çıkıyor. Ayrıca başvuru yapacak kişinin boyunun 149,5 ila 190,5 santimetre arasında, kilosunun da 43 ila 110 kg arasında olması gerekiyor.

İlk aşamayı geçen başvuru sahiplerinin, sonraki değerlendirmeleri geçebilmeleri için ek bilgi, belge, doğrulama, test, tetkik ve muayeneler talep edilecek. Mülakata çağrılacak adaylar, detaylı testler süreci sonrasında belirlenecek. Adaylar, TUA veya TÜBİTAK bünyesinde istihdam edilerek, 10 yıl süreyle görev yapacak.