İçişleri Bakanı Soylu: Aile içi şiddet yüzde 9 azaldı, bildirilme sayısı arttı

81 ilin emniyet müdürleriyle online toplantı yapan İçişleri Bakanı Soylu: "İletişim kanallarının artmasıyla aile içi şiddet bildirilme sayısı yükseldi. Ama şiddet olaylarında yüzde 9'luk azalma oldu."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine itirazları hedef gösterip, aslında aile içi şiddet olaylarında azalma olduğunu savundu.

Soylu, 81 ilin emniyet müdürleriyle video konferans yöntemiyle düzenlenen toplantıda görüştü. Toplantıda, uyuşturucuyla mücadele, asayiş, aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadeleye yönelik sunum yapıldı, Covid 19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerin denetimiyle gibi konular görüşüldü.

Sunumun ardından konuşan İçişleri Bakanı Soylu, kadına yönelik şiddetle mücadelenin önemli olduğunu belirterek, "İstanbul Sözleşmesi üzerinden gündem yürütülmeye çalışıldığını" söyledi.

'KADINA YÖNELİK ŞİDDET KONUSUNU SİYASİ ARENAYA ÇEKMEK İSTEYEN KÜRESEL AKIL VAR'

Kadına yönelik şiddet konusunu siyasi arenaya çekmek isteyen, bunu planlayan bir küresel aklın bulunduğunun ortada olduğunu savunan Soylu, "Mevcut durumda kadın cinayetleri 2018'de 279, 2019'da 336 ve 2020'de ise 267 olarak kayıtlara geçmiştir" dedi. KADES uygulamasının önemine değinen Soylu, "Şu ana kadar 1 milyon 919 bin kadın, KADES uygulamasını indirmiştir. 105 bin 372 kişi ihbarda bulundu. Bu ihbarlardan 54 bin 488'i de asıllıdır" ifadelerini kullandı.

'BİLDİRİM ATTI ŞİDDET AZALDI'

İletişim kanallarının artmasıyla aile içi şiddet olayların bildirilme sayısının yükseldiğini ama aile içi şiddet olay sayılarında da yüzde 9'luk azalma gerçekleştiğini vurgulayan Soylu, "2020'nin ilk 3 ayında 49 bin 477, 2021'in ilk 3 ayında ise 45 bin 170 aile içi ve kadına yönelik şiddet olayı yaşandı. Aynı zamanda çocuğun cinsel istismarı yüzde 30, cinsel tacizde yüzde 16, cinsel saldırıda da yüzde 7,2 azalma söz konusudur" dedi. (AA)