Van Gölü'nde mülteci teknesi battı

Çok sayıda mültecinin bulunduğu bir teknenin Tuşba ilçesindeki Çarpanak Adasaı yakınlarında battığı belirtildi. Göl ve çevresinde arama çalışmaları yapılıyor.
Kayıp olduğu belirtilen tekne ile ilgili arama çalışmaları devam etti. ( Necat Hazar - Anadolu Ajansı )

VAN – Mültecileri taşıyan bir teknenin önceki gün Van Gölü’nde battığı belirtildi. Van Valiliği göl ve çevresinde arama çalışmaları yapıldığını açıkladı.

Tuşba ilçesinde bulunan Çarpanak Adası yakınlarında gerçekleştiği belirtilen olayda teknede çok sayıda mülteci olduğu iddia edilirken, jandarma ve sağlık ekipleri teknenin nerede battığı konusunda bir bilgiye ulaşamadı. Van Valiliği’in açıklamasında şöyle denildi:

“İlimiz Gevaş İlçesi Yoldöndü Jandarma Karakol Komutanlığı sorumluluk bölgesinde bulunan Altınsaç Mahallesinde 27.06.2020 günü saat: 22.00 sıralarında kendi tekneleriyle Van Gölü’ne açılan Sedat ve Medeni Akbaş isimli şahıslardan uzun süre haber alınamaması üzerine, Mahalle Muhtarı 28 Haziran 2020 günü saat 18.00’da hem Van hem de Bitlis ilindeki güvenlik güçlerine kayıp ihbarında bulunmuştur. Bunun üzerine İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığına ait, gece görüşlü termal kameralı helikopter, İHA ve botlarla göl ve çevresinde arama-tarama faaliyetine başlanmıştır. Kayıp şahıslardan Medeni Akbaş, 28.06.2020 saat 23.00 sıralarında Tuşba İlçesi Çitören Mahallesinde bulunmuştur. Bölgede havadan ve gölden tüm imkanlarımızla arama-tarama çalışmalarına devam edilmektedir. Kayıp olduğu iddia edilen tekne ve Sedat Akbaş ile ilgili hiçbir ize rastlanılmamıştır.” (DUVAR)