Dersim'de yaban hayvanlarının avlanması valilik tarafından yasaklandı

Dersim'de yaban hayvanların avcılar tarafından öldürülmesine ilişkin Tunceli Valiliği'nden açıklama geldi. Açıklamada, "Yaban keçisi, ur keklik ve koruma altında olan vaşak, kurt, boz ayı gibi hayvanların avlanması kesinlikle yasaklanmıştır" denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dersim'de avcıların yaban hayvanlarını öldürmesine ilişkin Tunceli Valiliği'nden açıklama geldi. Valiliğin bugün yaptığı açıklamada kutsal sayılan yaban keçisi, ur keklik ve koruma altında olan vaşak, kurt, boz ayı gibi hayvanların avlanmasının yasaklandığını söyledi.

Dersim'deki yaban hayvanlarının katledilmesi gündemdeki yerini koruyor. Son olarak avcılar nesli tükenme tehlikesi altında olan bir vaşağı öldürdü. Tunceli Barosu ve bölgenin halkının tepki gösterdiği avcılara ilişkin Tunceli Valiliği de bugün bir açıklama yaptı.

Açıklamada, özellikle koruma altında bulunan dağ keçisi, vaşak gibi türlerin kaçak avcılar tarafından avlanması üzerine harekete geçtiğini belirtilerek, "Valiliğimizce alınan karar gereğince; ilimizde Tarım ve Orman Bakanlığımızca koruma altına alınan Yaban Keçisi (Bezuar), Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi (Şamua), Vaşak, Su Samuru, Boz Ayı, Ur Keklik, Kurt gibi türlerin herhangi bir sebeple avlanması yasaklandı" denildi.

Valilik, koruma ve denetim çalışmalarının Tunceli İl Jandarma Komutanlığı ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından yapılacağı belirtilirken yasağa uymayanlar hakkında  4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’nun 2'nci ve 4'üncü maddeleri ile Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez Av Komisyonu Kararının 5'inci Maddesi hükümleri uyarınca gerekli idari işlem yapılacağı belirtildi.

14 avcı Dersim'i vuruyor!14 avcı Dersim'i vuruyor!

'BU KONUDA ÇOK HASSASIZ...'

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Vali Tuncay Sonel, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Özellikle yöre insanımızca ayrı bir öneme sahip dağ keçisi ve diğer yaban hayvanlarının korunması için böyle bir karar aldık. Bugün itibari ile Tunceli genelinde valiliğimizin kararıyla başta Yaban Keçisi, Ur Keklik ve koruma altında olan Vaşak, Kurt, Boz Ayı gibi hayvanlarımızın avlanması kesinlikle yasaklanmıştır. Bu yıl ülkemizin her yerinde olduğu gibi Tunceli’de de kış çetin geçmektedir. Bazı ilçelerimizde 3-4 metreyi bulan kar yağışları oldu. Yoğun kar yağışlarından dolayı da beslenemeyen yaban hayvanlarımız için hem Jandarmamız hem de Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünde çalışan arkadaşlarımızca hayvanların beslenmeleri sağlandı. Dağlara buğday, mısır, ekmek gibi yiyecekler bırakılmıştır.Tunceli endemik bitkiler ve yaban hayatı bakımından ülkemizin en önemli yerlerinden bir tanesidir. Bizler Valiliğimiz ve Tunceli halkı olarak yaban hayatına sahip çıkıyoruz. Tunceli’ye dışarıdan gelen kaçak avcılar maalesef birkaç yaban keçimizi vurmuşlardı. Bizler de tespit ettik ve gereken cezalar uygulandı. Bu konuda çok hassasız. Yaban keçisi özellikle yöre insanımız için çok önemli. Bunlara sahip çıkmaya devam edeceğiz."

Dersim'de av: Kim karar veriyor?Dersim'de av: Kim karar veriyor?

NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz haftalarda 14 avcı Dersim'e gelerek yaban hayvanlarını vurdu. Avcıların ile geldiklerini duyan çevre dernekleri avcılara tepki göstererek basın açıklaması düzenledi. Avcılığın yasak olduğunu belirten Tunceli Barosu'da konuyla ilgili suç duyurusunda bulunmuştu. (HABER MERKEZİ)

Dersim'de avcılar bir vaşağı daha vurdu: Bunu ancak bir cani yapar!Dersim'de avcılar bir vaşağı daha vurdu: Bunu ancak bir cani yapar!