Otizmli öğrenciye şiddet uygulayan öğretmen açığa alındı

Ankara'da otizmli öğrenciye şiddet uyguladığı öne sürülen öğretmen hakkında suç duyurusunda bulunuldu. İdari soruşturma kapsamında öğretmen açığa alındı.

DUVAR – Ankara’da bir ilkokulda 8 yaşındaki otizmli öğrenci M.F.D.’ye öğrenciye şiddet uyguladığı iddia edilen öğretmen hakkında, çocuğun ailesi suç duyurusunda bulundu. Öğretmenin öğrencisini itip sandalye fırlattığı cep telefonu görüntüsü de savcılığa teslim edildi. Hakkında soruşturma başlatılan öğretmen açığa alındı.

Ankara’nın Etimesgut ilçesindeki bir okulda öğrenci olan epilepsi hastası otizmli M.F.D.’ye, önceki öğretmeni tarafından şiddet uygulandı. Bu sırada başka bir öğretmen cep telefonuyla olayı kaydetti. Görüntüde, kadın öğretmenin kendisine doğru gelen öğrencisine bağırdığı, eliyle ittiği ve üzerine sandalye fırlattığı görüldü.

Yanaklarında kızarıklık oluşan M.F.D.’nin ailesi, durumu öğrenince avukatları Fidel Okan aracılığıyla Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Şiddet anına ilişkin cep telefonu görüntüsü de savcılığa teslim edildi.

‘MORARAN YERLERİ FONDÖTEN İLE KAPATIYOR’

Şikayet dilekçesinde, aynı okulda bakıcı olan S.A.’nın ifadesine de yer verildi. S.A. ifadesinde, “Öğretmen uzun zamandır çocuğa şiddet uyguluyor. Sürekli boğazını sıkıyor. Moraran yerleri tedavi edip fondötenle kapatıyor” dedi.

Çocuğun yüzünde darptan kaynaklı kızarıklık oluştuğu aktarılan suç duyurusu dilekçesinde, “Öğretmen ekstra özenli davranması gerekirken, hem fiziksel hem manevi şiddet uygulamıştır. Bu tarz şiddet hareketleri olan bir kimsenin öğretmenlik yapmaması gerekmektedir” denildi.

ÖĞRETMEN AÇIĞA ALINDI

Hakkında idari soruşturma başlatılan Y.İ., açığa alındı. Öğrencinin öğretmen annesi Pınar Doğan D. okulun önünde açıklama yaparak yaşananlara tepki gösterdi.

Pınar Doğan D., oğlunun 5 yıldır otizmli, son 3 yıldır da epilepsi hastası olduğunu söyleyerek, “Epilepsi nedeniyle arada baygınlık geçiriyor. Çocuğumu gözümden sakınıyorum. Ben çocuğumu sevmeye kıyamıyorum, öğretmeni çocuğa bağırıyor, sandalye fırlatıyor. Eşimle hukuki yollara başvurduk. Okula da dilekçe verdik. Gereğinin yapılmasını istiyoruz” dedi.

Öğretmenin çocuklara sürekli şiddet uyguladığını, morlukları kapatmak için fondöten sürdüğünü iddia eden Pınar Doğan D., “Okuldan dönene kadar şişlikler ve morluklar biraz gidiyormuş. Ufak tefek morluklar görüp sorduğumuzda ‘Çocuk hareketli olduğu için bir yerlere çarpmıştır’ diyor. Biz yargının öğretmene gereken cezayı vereceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Öğretmenin açığa alındığını ifade eden Pınar Doğan D., “Bakanlığımızdan en kısa zamanda oğlumuz için bir sınıf, iyi bir öğretmen istiyoruz” dedi. (ANKARA/DHA)