Sela okunarak başlayan direnişte 16 gözaltı

Gebze'de evleri yıkılmak istenince sela okuyarak direnişe geçen 16 kişi gözaltına alındı, 3 kişi yaralandı. Yaşlı bir mahalleli, "Kimsesizlerin kimsesi Cumhurbaşkanımızın bu olaylardan haberi yok. Olsaydı bunlara izin vermezdi" diyerek ağladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gebze'de Kentsel Dönüşüm kapsamına aşınan Kirazpınar Mahallesi'ndeki selalar okuyarak başlattıkları yıkıma karşı direnişte gözaltına alındı. 26 evin sahipleri yıkıma direnince, biber gazı ve TOMA ile su sıkılarak müdahalede bulunuldu. 16 kişi gözaltına alınırken, arbedede 3 kişi hafif yaralandı.

Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Kocaeli'nin ilçesi Gebze'deki Kirazpınar Mahallesi Şehit Gaffar Okkan Caddesi üzerinde bulunan 26 evin yıkımına karar verildi. Bölgede yapılacak toplu konut projesi öncesi yıkılacak evlerin sahiplerinden evlerini tahliye etmeleri istendi. Bugün, Gebze Belediyesi Zabıta ekipleri, polis ve jandarma ekipleri bölgeye geldi, bu sırada evlerde oturanlaral güvenlik güçleri arasında gergin anlar yaşandı. Evlerini tahliye etmeyen vatandaşlar, yıkımın hukuksuz olduğunu, evlerinin yıkımına izin vermeyeceklerini söyledi.

MESCİTTEN SELA OKUNDU

Osman Yılmaz isimli bir kişi mahallede bulunan bir mescitten sela okuyarak, herkesi yıkıma karşı direnmeye davet etti. Mahalleliler çöp konteynerlerini, araçları yola çekerek yıkım ekibini durdurmaya çalıştı. Bunun üzerine polis biber gazı ile müdahale etti. Gazdan etkilenen 73 yaşındaki Hüseyin Yazıcı, "Kimsesizlerin kimsesi Cumhurbaşkanımızın bu olaylardan haberi yok. Olsaydı bunlara izin vermezdi" diyerek ağladı. Yaşanan arbedede sırasında TOMA'da su sıkıldı. Bazı mahalleliler TOMA'nın önüne yattı. Yaşanan arbedede 16 kişi gözaltına alındı. 3 kişi ise hafif yaralandı.

 Hüseyin Yazıcı: Cumhurbaşkanımızın bu olaylardan haberi yok. Olsaydı bunlara izin vermezdi...

EŞYALARINI BOŞALTTILAR

Çöp konteynerleri ve araçların yoldan kaldırılması ardından yıkım ekipleri bölgeye girdi. Polis ve jandarma geniş güvenlik önlemleri alırken, halktan yıkılacak evlerinden eşyalarını almaları istendi. (GEBZE/DHA)

Etiketler sela direniş gecekondu