Türkiye Yazarlar Sendikası'ndan Boğaziçililere destek: Direnenlerin yanındayız

Türkiye Yazarlar Sendikası, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine desteğini açıkladı: Atanan rektör Melih Bulu’ya karşı, bilimsel-demokratik-özerk üniversite talebiyle direnen Boğaziçi Üniversitesi’nin yanındayız.

Fotoğraf: Hacı Bişkin
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan rektör Melih Bulu’yu protesto eden öğrencilere desteğini belirten bir açıklama yayımladı. Açıklamada, öğrencilerin eylemleri sırasında polisin üniversitenin kapısına kelepçe vurmasına ilişkin, “Üniversitelere özgürlük, bilime özgürlük. Kelepçeli kapı değil demokratik üniversite!” ifadeleri kullanıldı.

'DİRENENLERİN YANINDAYIZ'

TYS’nin açıklaması şöyle:

“Üniversiteler bilimsel çalışmaların yapıldığı, özgür düşüncenin gelişmesine katkıda bulunması gereken kurumlardır. ‘Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür’ öğrencilerin öğretim-öğrenim görmesi gereken yerlerdir. Üniversiteler siyasi iktidar ve partilerden, sermayeden, baskıdan uzak; özerk, demokratik kuruluşlar olmak zorundadır. Akademisyeni, öğrencisi, çalışanı ile bütünleşmesi gereken ve kendi yöneticilerini seçebilecek yeterlikte kuruluşlardır. Bir geleneğe sahip olması gereken kurumlardır. Siyasi iktidar ve partilerin arka bahçesi değildir, olmamalıdır. Üniversitelerin bilimsel yeterliği, geleneği olmayan ve üniversiteyi siyasi iktidarın emir ve talimatlarıyla yönetenlere gereksinimi yoktur.

Atanan rektör Melih Bulu’ya karşı, bilimsel-demokratik-özerk üniversite talebiyle direnen Boğaziçi Üniversitesi’nin yanındayız. Üniversitelere özgürlük, bilime özgürlük. Kelepçeli kapı değil demokratik üniversite!”