TÜİK: Sanayi üretimi ağustosta yüzde 13,8 arttı

TÜİK verilerine göre sanayi üretim endeksi ağustosta aylık bazda yüzde 5,4, yıllık bazda yüzde 13,8 arttı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos 2021 sanayi üretimi verilerini açıkladı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, ağustosta madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,4, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 14,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 9,4 arttı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, ağustos ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre ise yüzde 1,7 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6,3 arttı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,2 azaldı.

TÜİK verilerine sanayi üretimi aylık bazda yüzde 5,4, yıllık ise yüzde 13,8 artış gösterdi.

AA Finans'ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ağustosta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,31 artmasını bekliyordu. Ekonomistler, ağustosta arındırılmamış sanayi üretim endeksinin de yıllık bazda yüzde 13,07 artacağını öngörüyordu.

Sanayi üretimi temmuzda, yıllık yüzde 8,7 artmış ancak yüzde 15,2 olan beklentinin altında kalmıştı. Aylık bazda ise sanayi üretimi yüzde 4.2 azalmıştı. (EKONOMİ SERVİSİ)