TÜBİTAK'ın yerli aşı kullanma tahmini: Kasım-aralık ayları

TÜBİTAK Başkanı, yerli Covid-19 aşı çalışmalarıyla ilgili "Kasım-aralık aylarında, her şey planlanmış şekilde ilerlerse, acil kullanım izni verildiği takdirde kullanır hale getirmiş olacağız" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsüne karşı Türkiye'deki aşı geliştirme çalışmalarıyla ilgili bilgi veren TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, kullanım konusunda sonbahar aylarını işaret etti.

Covid-19'a karşı 7 aşı çalışmasının devam ettiğini, 436 araştırmacı ile 49 farklı kuruluşun güçlerini birleştirdiğini söyleyen Mandan, VLP aşısının kasım ayına kadar kullanıma hazır olmasının beklendiğini dile getirdi.

mandal
Hasan Mandal

 

Mandal, VLP'de varyasyonlara karşı aşı çalışması yaptıklarını, İngiliz varyantına karşı aşı geliştirildiğini vurgulayarak, "Faz- 2 çalışmasında hem orijinal Vuhan virüsü ile hem de İngiliz varyantı ile beraber çalışılacak. Dolayısıyla ülkemizde kullanılan aşılardan birinde, İngiliz varyantına da göre geliştirilmiş aşı da eş zamanlı olarak Faz- 2'de kullanılmış olacak. Kasım- aralık aylarında her şey planlanmış şekilde ilerlerse, acil kullanım izni verildiği takdirde ülkemizin kendi milli ve yerli aşısını kullanır hale getirmiş olacağız" dedi.

'HEDEFİMİZ AĞUSTOS AYINDA FAZ 3'E BAŞLANILMASI'

Prof. Dr. Hasan Mandal, Mart 2020 sonu itibarıyla Türkiye'deki aşı ve ilaç çalışmalarında yetkinlikleri bir araya getirdiklerini ve Covid -19 Türkiye Platformu altında çalışma başlattıklarını hatırlattı. Mandal, "Yoksa bu kadar kısa sürede aşı çalışmalarının hücreden klinik aşamaya gelmesi, Faz- 2 aşamasına gelmesi çok güçtü. VLP aşısı dünyada oldukça yenilikçi bir aşı türü. Dünyada sadece 4 tane araştırma çalışması var. Daha hiçbiri kullanıma dönüşmedi. Bizim ilk yapıyor olmamızın çok kritik bir önemi var. Hedefimiz ağustos ayında Faz 3’e başlanılması" diye konuştu. (DHA)