TTB: Hastalarımız aşı sırası beklerken hastalanıyor

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu sahadan topladığı verileri paylaştı. Tabiplere göre çift doz aşı olmasına rağmen hastalanan aile hekimlerinin sayısı nisan ayında arttı.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Türkiye’de korona virüsü nedeniyle hastalanan kişi ve ölüm sayısındaki artış devam ediyor. Pandeminin yükselişini sahadaki verilerle gözlemleyen Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu, ‘Pandemi Mart- Nisan 2021’ anket sonuçlarını açıkladı.

AİLE HEKİMLERİNİN YÜZDE 87’Sİ VAKALARIN ARTTIĞINI SÖYLEDİ

Türkiye’nin dört bir yanından bin 300’ün üzerinde aile hekimiyle yapılan anket çalışmasının sonuçlarını TTB Aile Hekimliği Kolu Üyesi Emrah Kırımlı online açıklamada paylaştı.
Anket çalışmasına katılan aile hekimlerinin yüzde 76’sı mart ayı içerisinde vakaların arttığını söyledi. Nisan ayında ise korona vakalarının arttığını belirten aile hekimlerinin oranı yüzde 87’ye yükseldi.
Bu oranlara göre vaka artışının devam edeceği sonucunu çıkardıklarını belirten Kırımlı, “Bu sonuçlar var olan tedbirlere rağmen vaka artışının devam edeceğini gösteriyor” dedi.

‘ÇİFT DOZ AŞI OLMASINA RAĞMEN YÜZE YAKIN AİLE HEKİMİ HASTALANDI’

Anket çalışmasına göre aile hekimleri arasında hastalık görülme oranında da yükseliş yaşandı. Eylül ayı sonuçlarına göre ASM’lerin yüzde 40’ı hastalanırken, bu oran aralık ayında yüzde 70’e, nisan ayında ise yüzde 76’ya yükseldi.

Aile hekimlerinin yüzde 92’sinin ocak ve şubat aylarında iki doz korona virüsü aşısını olduğunu, iki doz aşı olmasına rağmen hastalanan aile hekimi sayısının yükseldiğini belirten Kırımlı şunları kaydetti:

“Aile hekimlerine, ‘Mart ve nisan ayında aşılı olduğunuz halde hastalandınız mı’ diye sorduk. Aile hekimleri arasında çift doz Covid-19 aşısı olmasına rağmen mart ayında hastalanan oranı on binde 12’ydi. Bu nisan ayında on binde 45’e çıktı. Bu da beklenmedik bir şey değil. Vaka sayısı arttıkça, mutasyonlar yaygınlaştıkça elimizdeki aşının gücü salgını önlemeye yetmiyor. Bu yüzden de kamusal önlemleri talep ediyoruz. Aile hekimlerinin yüzde 92’si aşı oldu. Toplam 25 bin aile hekimi var. Son bir ay içerisinde yüze yakın arkadaşımız çift doz aşı olmasına rağmen Covid-19 geçirdiler. “

ÇİFT AŞI OLUP HASTALANANLARIN ORANI ARTIYOR

Öte yandan aile hekimleri çift doz aşı olmasına rağmen listelerinde yer alan hastalanan kişilerin bilgilerini de paylaştı. Mart ayı içerisinde aile hekimlerinin yüzde 11’i çift doz aşı olmasına rağmen pozitif olan kişilerin takip listesinde bulunduğunu belirtirken nisan ayıda bu oran yüzde 40’a çıktı. Dr. Kırımlı bu verilere ilişkin ise şunları kaydetti:

“Her aile hekiminin elinde çift aşılı olmasına rağmen ortalama 1,5 kişi Covid geçirmiş gibi duruyor. Sağlık Bakanlığı bilim kurulundan çift aşılı olup 2 bin 500 kişi hastalandı diye bir bilgi basında paylaşıldı. Bizim elimizdeki verilere bakınca bu oranın en az on kat olduğu ortaya çıkıyor. Bu yeni dalgayı yaşarken salgın arttıkça aşılı olmasına rağmen hastalanan kişi sayısının arttığını ve artacağını görüyoruz. Hastalarımızın aşı sırası beklerken Covid-19’a yakalandığını görüyoruz. Mutasyonlu virüsün yayılımının da endişe verici olduğunu görüyoruz. Ancak alınacak tedbirlerle bazı bölgelerde vaka sayısını azaltma şansımız var. “

‘2021 YILINDA SOBAYLA ISINAN ASM’LER VAR’

Aile sağlığı merkezlerinin fiziki yetersizliklerinin bulunduğunu, ASM’lerin Covid-19 tedbirlerini uygulamaya yeterli olup olmadığını hekimlere sorduklarını belirten Kırımlı, koşulların yetersizliğine dair ise şunları söyledi:
“Tüm aile sağlığı merkezlerinde bekleme alanları dar ve havalandırmasız. Pencere yok. Normalde her aile hekiminin bir odası olması gerekiyor ama bir odada iki aile hekimi çalışan aile hekimlikleri var. Sadece aile sağlığı merkezlerinin yüzde 23’ünde ebe ve hemşireler için oda var. Biz aşıları bu odalarda yapıyoruz. Bu da kalabalıkları arttırıyor. ASM’lere nasıl ısınıyorsunuz diye sorduk. 2021 yılının nisan ayındayız ve sobayla ısınan ASM’ler var. Yüzde 20’si elektrikle, yüzde 2’si sobayla ısınıyor. 10 ASM’den sadece 1’inin giriş ve çıkış için ayrı kapısı var. Hastalar aynı yerden girip çıkmak durumunda kalıyorlar.“ (DUVAR)

Etiketler aşı korona ttb